dmuchawy do lisci kaercher

Profesjonalne dmuchawy do liści – poznaj ofertę Kärcher

Ogrody małe i duże

Firmy profesjonalnie zajmujące się utrzymaniem zieleni są także odpowiedzialne za odpowiednie przygotowanie terenów zielonych i parków do sezonu zimowego. Fachowe przeprowadzenie tych zabiegów jest kluczowe dla zachowania dobrej kondycji trawników na wiosnę. W sprzątaniu liści niezbędne są ciche, wydajne dmuchawy. Sprawdź, co do zaoferowania ma marka Kärcher.

reklama

Usuwanie liści – konieczne dla terenów zielonych w dobrej kondycji

Zasadność grabienia liści na terenach zielonych jest poddawana pod dyskusję od kilku lat. Chociaż argumentacja przyrodników częściowo jest przekonująca, to całkowita rezygnacja z usuwania tego typu odpadów z przestrzeni miejskiej jest praktycznie niemożliwa. Grabienie zalegających liści jest bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa, z powodów estetycznych oraz istotne dla utrzymania drzew i roślin w dobrej kondycji.

W pasach drogowych i ciągach komunikacyjnych liście powinny być zgrabione dokładnie. Rozwiewane przez wiatr dostają się bowiem na jezdnie, chodniki i ścieżki rowerowe, stwarzając zagrożenie i zwiększając ryzyko wypadków. Mokre i gnijące liście są śliskie, a wraz z nadejściem przymrozków dodatkowo pokrywają się szronem. Takie utrudniają jazdę kierowcom i rowerzystom oraz poruszanie się pieszym.

Należy również pamiętać, że parki miejskie i inne tereny zielone pełnią rolę estetyczną. Trawniki i rabaty kwiatowe zakładane są po to, aby przestrzeń była przyjazna dla mieszkańców. Pozostawienie zalegających liści na murawie sprawia, że trawa gnije, zamiera i przerzedza się z powodu zbyt dużej wilgoci oraz braku dostępu do światła. Takie warunki przyczyniają się do pojawiania się pleśni śniegowej i rozwoju innych chorób. Pozostawienie liści, które są zaatakowane przez choroby grzybowe, bakteryjne, wirusowe lub przez szkodniki jest szczególnie niebezpieczne. Niesie bowiem ryzyko przeniesienia tych chorób na inne rośliny.

Trzeba też wiedzieć, że liście dębowe, grabowe i liście orzecha rozkładają się bardzo powoli, czasem nawet wiele lat. Tworzą warstwę izolacyjną na trawniku i skutecznie ograniczają dostęp powietrza, wody i światła, powodując zamieranie trawy. Do tego wydzielają garbniki, czyli naturalne związki chemiczne, które uniemożliwiają rozwój innych roślin.
Co więcej, konieczne jest również usuwanie liści klonów, róż i katalp (surmii), ponieważ często są one porażone przez choroby grzybowe (mączniak, czarna plamistość). Niezwykle istotne jest grabienie liści kasztanowców z uwagi na szrotówka. Te najgroźniejsze szkodniki zimują w opadłych liściach, nawet podczas mrozów z temperaturami wynoszącymi -30℃. Usunięcie i utylizacja jest jedną z najpopularniejszych i najprostszych metod zwalczania szrotówka.

Liście, które nie są zaatakowane przez żadne choroby i szkodniki mogą zostać zagospodarowane w przyjazny dla środowiska sposób, czyli zasilić miejskie kompostowniki. Poza tym opadłe i zebrane w stosy liście stają się miejscem, w którym zimują jeże, drobne ssaki, płazy i bezkręgowce, czyli owady czy pożyteczne pająki. Najczęściej tereny zieleni miejskiej podzielone są na różne strefy.

Aby zachować równowagę w przyrodzie, jak również zadbać o bezpieczeństwo i potrzeby mieszkańców, wydzielone są miejsca, gdzie grabienie liści jest ograniczane oraz odbywa się intensywne ich zbieranie. Zarówno dokładne usuwanie liści, jak i formowanie z nich stert wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Klasyczne grabie są zastępowane przez ergonomiczne i praktyczne dmuchawy do liści.

Rodzaje dmuchaw do liści

Dmuchawy do liści są obecnie powszechnie wykorzystywane do usuwania opadłych liści z trawników, rabat, ścieżek, alejek, itp. Przekonują możliwością przemieszczania odpadów w szybki i łatwy sposób, bez nadmiernego obciążania operatora. Poza tym ułatwiają oczyszczanie powierzchni, których grabienie jest trudne, np. nawierzchni żwirowych. Na rynku dostępne są dmuchawy zasilane silnikiem spalinowym lub elektrycznym.

Spalinowe dmuchawy do liści cechują się dużą mocą i wydajnością oraz nieograniczoną mobilnością. Generują silny wydmuch powietrza, przez co szybko radzą sobie z dużymi ilościami liści, a także innymi odpadkami, np. gałązkami czy igliwiem. Największymi wadami tych urządzeń są wysoki poziom hałasu i emisja spalin. Poza tym dmuchawy spalinowe są ciężkie i generują wibracje, co przekłada się na szybsze zmęczenie operatora i niski komfort pracy. Trzeba też pamiętać o czasochłonnej obsłudze i konieczności serwisowania silnika spalinowego.

Coraz większą popularnością wśród użytkowników profesjonalnych cieszą się dmuchawy do liści elektryczne z akumulatorem. Gwarantują nieograniczoną i elastyczną pracę, a przy tym są ciche i nie generują szkodliwych spalin, przez co mogą być użytkowane na obszarach wrażliwych na hałas. Wyróżniają się także ergonomiczną, przyjazną dla operatora konstrukcją - są lekkie, dobrze wyważone i nie wytwarzają drgań. Poza tym są łatwe w obsłudze i tanie w eksploatacji.

Co więcej, dmuchawy do liści akumulatorowe renomowanego producenta dorównują pod względem wydajności odpowiednikom spalinowym. Marka Kärcher posiada w ofercie maszyny z imponująco mocnymi akumulatorami 36 V o różnej pojemności (6 Ah lub 7,5 Ah), co zapewnia wysoką moc i długi czas pracy. Cechą szczególną akumulatorów Kärcher jest pełna kompatybilność ze wszystkimi urządzeniami marki o tej samej klasie napięcia, niezależnie od tego czy należą do serii Home & Garden, czy Professional.

Profesjonalne dmuchawy do liści wyposażone są także w różne praktyczne funkcje. Niektóre modele posiadają opcję odkurzania lub możliwość rozdrabniania liści. Przydatna jest także regulacja prędkości nadmuchu czy tryb Turbo do usuwania mocno przylegających liści. Ponadto dmuchawy różnią się konstrukcją - dostępne są modele plecakowe i ręczne.

plecakowa dmuchawa do liści


Ergonomia i wydajność – plecakowa dmuchawa do liści Kärcher

Marka Kärcher dla profesjonalnych użytkowników oferuje akumulatorową plecakową dmuchawę do liści LBB 1060/36. To najwydajniejszy i najbardziej cichy model w swojej klasie. Wyróżnia się imponującymi parametrami pracy - przepustowość powietrza wynosi 1060 m³/h, zaś prędkość nadmuchu to maks. 65 m/s.

Dzięki temu doskonale sprawdza się do skutecznego czyszczenia dużych obszarów i usuwania dużych ilości liści oraz innych zanieczyszczeń. Dzięki cichej pracy może być użytkowana w miejscach wrażliwych na hałas, takich jak: dzielnice mieszkalne oraz obszary w pobliżu szkół, szpitali i podobnych placówek, a nawet w nocy.
 

Akumulatorowa dmuchawa do liści LBB 1060/36 wyposażona jest w bezstopniową regulację prędkości dla dostosowania wydajności według potrzeb. Zapewnia to maksymalną kontrolę podczas usuwania uporczywych liści i zanieczyszczeń. Tryb Turbo umożliwia zaś aktywację maksymalnej prędkości powietrza do uporczywych zanieczyszczeń. Poza tym dmuchawa wyposażona jest w metalową skrobaczkę ułatwiającą odspajanie mokrych i przylegających do podłoża liści. Długi czas pracy gwarantują natomiast 2 gniazda na wydajne akumulatory 36 V Battery Power +.

Dmuchawa Kärcher została skonstruowana z myślą o maksymalnym komforcie i pracy bez wysiłku. Przystosowana jest do noszenia na plecach, co pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru. Komfort pracy podnoszą poduszeczki na paskach naramiennych. Poza tym amortyzowana turbina ogranicza drgania do minimum, umożliwiając pracę bez zmęczenia i chroniąc zdrowie operatora. Plecakowa dmuchawa doskonale sprawdza się do długotrwałego użytkowania.

Istotnym atutem profesjonalnej dmuchawy do liści LBB 1060/36 jest nowoczesny silnik bezszczotkowy, który zapewnia wysoką wydajność i nie generuje dużo ciepła. Poza tym wymaga minimalnego nakładu pracy związanego z konserwacją i cechuje się wieloletnią żywotnością.

Zasilanie akumulatorowe jest przyjazne dla operatora i środowiska. Wpływa także na niskie koszty eksploatacyjne, które są nawet o 90% niższe w porównaniu do narzędzi spalinowych.
 

akumulatorowa dmuchawa do liściAkumulatorowa dmuchawa do liści Kärcher – dokładnie, cicho i bez spalin

Akumulatorowa dmuchawa do liści Kärcher LB 930/36 to ręczny model o przepustowości powietrza wynoszącym 930 m³/h i prędkości nadmuchu 60 s/m. Doskonale sprawdza się do oczyszczania z liści małych i średnich terenów oraz usuwania lekkich zanieczyszczeń. Optymalna wydajność oraz koncentracja podmuchu na niedużym obszarze pozwalają na szybkie i dokładne usuwanie zanieczyszczeń.


Zaletą dmuchawy Kärcher jest niezwykle cicha praca. Dzięki temu może być stosowana w obszarach wrażliwych na hałas, takich jak: dzielnice mieszkalne lub obszary w pobliżu szkół i szpitali, a nawet nocą. Przy tym usuwanie liści odbywa się całkowicie bez spalin i emisji CO2.

Dmuchawa do liści LB 930/36 posiada funkcję bezstopniowej regulacji prędkości wydmuchu. Umożliwia to elastyczne dostosowanie do różnych rodzajów zabrudzeń. Przycisk Turbo aktywuje maksymalną moc wydmuchu, aby łatwiej pozbyć się nawet mokrych liści. Przydatna w tym zakresie jest także metalowa skrobaczka do silnie przylegających i klejących się pozostałości.

Zasilana wymienną 36-woltową baterią Battery Power + dmuchawa jest bardzo wygodna w użyciu, nawet podczas długotrwałej pracy. Wpływ na to mają maksymalnie zredukowane wibracje, ergonomiczny uchwyt ograniczający zmęczenie oraz pasek na ramię, który równomiernie rozkłada ciężar urządzenia, zapewniając komfortową pozycję roboczą.

Ponadto dmuchawa do liści jest niezwykle ekonomiczna w obsłudze i konserwacji. Posiada innowacyjny silnik bezszczotkowy, który wyróżnia się długą żywotnością i gwarantuje wysoką wydajność pracy.

Źródła:

ulubionyogrodnik.pl/2021/10/22/czy-zostawiac-liscie-jesienia-na-rabatach/

homebook.pl/artykuly/5071/czy-grabienie-lisci-jest-konieczne-co-zrobic-z-liscmi-w-ogrodzie

tvn24.pl/tvnmeteo/najnowsze/grabic-liscie-czy-nie-grabic-eksperci-odpowiadaja-4951192

uslugiekosystemow.pl/2017/07/14/jesienne-liscie/

Materiał Partnera: Kärcher