zraszacze fiskars

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie – zraszacze Fiskars w akcji

Ogrody małe i duże

Aby utrzymać trawnik i rośliny w doskonałej kondycji należy je systematycznie podlewać. Konieczne jest jednak oszczędzanie wody w ogrodach, z uwagi na wyzwania klimatyczne, do czego zachęca Fiskars. Z pomocą przychodzą nowoczesne urządzenia do nawadniania, jak np. zraszacze redukujące zużycie wody czy sterowniki, dzięki którym możemy automatycznie dozować odpowiednią ilość.

zraszacz oszczędzający wodę
Zraszacz oszczędzający wodę, metalowa podstawa, fiskars.pl


Soczyście zielony trawnik to duma każdego ogrodnika. Dbajmy o niego systematycznie, ale z głową – wykorzystując nowoczesne urządzenia, które podleją nasz trawnik i ogród efektywnie, bez niepotrzebnego przelewania oraz marnowania wody.

Oszczędność wody nawet o 20%

Metod na oszczędzanie wody w ogrodzie jest kilka. Jedną z nich jest zastosowanie nowoczesnego zraszacza wahadłowego wyposażonego w innowacyjną technologię oszczędzającą wodę, która zapewnia mniejszy strumień redukujący zużycie wody nawet o 20%. Zapobiega także tworzeniu się kałuż wokół zraszacza. Fiskars oferuje dwa modele zraszacza – L i M.


Model L ma metalową podstawę. Łatwa regulacja zasięgu pozwala na nawadnianie powierzchni o wymiarach 17,5 x 19 m. W przypadku modelu M, z plastikową podstawą odporną na uderzenia, nawadniana powierzchnia ma wymiar 16 x 17 m. Co więcej, czyszczenie dysz i filtra jest bardzo łatwe oraz zapobiega zatykaniu się urządzeń. Uniwersalny rozmiar sprawia, że oba modele są kompatybilne z produktami innych producentów.

Fiskars oferuje cały wachlarz zraszaczy odpowiednich dla ogrodów o różnych rozmiarach – w tym wahadłowy, pulsacyjny czy dookolny. Wytrzymałe, wysokiej jakości zraszacze są wydajne, łatwe w montażu i całkowicie automatyczne w połączeniu ze sterownikiem nawadniania. Dzięki temu mogą być również bardzo skuteczne w oszczędzaniu wody.

 

zraszacz pulsacyjny
Zraszacz pulsacyjny dookolny on/off, podstawa trójnóg, FISKARS.PL
sterownik nawadniania
Sterownik nawadniania, podwójny, FISKARS.PL


Liczy się każda kropla

Typowy trawnik potrzebuje około 25 mm wody na tydzień, w zależności od temperatury powietrza. Przelanie jest jednym z najczęstszych błędów, dlatego warto pomyśleć o użyciu sterownika w myśl zasady, że liczy się każda kropla. Dzięki temu zmaksymalizujemy działanie zraszaczy.

Programuje się je w łatwy sposób ustawiając początek, częstotliwość i czas trwania nawadniania. Co więcej – posiadają funkcję opóźniania po deszczu do siedmiu dni. W ofercie Fiskars znajdziemy sterownik nawadniania podwójny i pojedynczy. Czas podlewania przy ich użyciu wynosi od 1 do 360 min. Zasilanie bateryjne uniezależnia je od prądu. O tym, jak często i jak długo mają być nawadniane rośliny decyduje właściciel ogrodu, wprowadzając odpowiednie informacje do sterownika.
 

zraszacz ogrodowy
Zraszacz oszczędzający wodę, fiskars.pl

Oszczędzaj wodę dzięki deszczówce

Nie zapominajmy także o wodach opadowych, czyli popularnej deszczówce. Jej zbieranie i wykorzystanie przyniesie nam i środowisku same korzyści. Podczas 5-minutowego deszczu z dachu o powierzchni około 100 m2 można zebrać ponad 70 litrów wody opadowej. Dla porównania – na umycie samochodu zużywamy jej około 50 litrów. Zbieranie wody deszczowej nie jest skomplikowane, nie wymaga też wykonywania kosztownych instalacji. Wszystko, czego potrzebujemy to ustawiony obok rury spustowej zbiornik na deszczówkę i rynienka przekierowująca wodę opadową. Jeżeli dach naszego domu nie jest pokryty papą lub eternitem, gromadzenie deszczówki w specjalnych zbiornikach to bardzo dobry pomysł.

Artykuł Partnera: fiskars.pl