jak zbudować domek dla owadów

Jak zbudować domek dla owadów?

Ogrody małe i duże

Hotel dla owadów to prosta w wykonaniu konstrukcja, pełniąca funkcję schronienia dla różnorodnych owadów pożytecznych. Jak go wykonać i o czym warto pamiętać przy jego budowie?

reklama

Z jakich materiałów budować domki dla owadów?

Domek dla owadów możemy zbudować z materiałów, które znajdziemy w ogrodzie lub podczas spaceru po parku lub lesie. Najlepszym surowcem do wykonania szkieletu domku jest drewno. W roli konstrukcji doskonale sprawdzą się drewniane deski, stare, nieużywane regały, szafki czy półki.

Hotel dla owadów może być także wykonany z samego pieńka lub drewnianego klocka, z nawierconymi wewnątrz otworami o różnych średnicach, do których będą mogły wlatywać owady. Do wypełnienia domku nadadzą się przede wszystkim puste łodygi roślin takich jak trzcina czy bambus. Doskonałe „umeblowanie” mogą stanowić także powiązane snopki słomy, gałązki krzewów, m.in. róż, bzów, jeżyn czy malin. We wnętrzu domków świetnie sprawdzą się także cegły „dziurawki” lub potłuczone gliniane skorupki.

Domek dla pszczół może być także wyposażony w suche liście i szyszki. Istnieje wiele sposobów na to, jak zbudować domek dla owadów. Prosty hotel można stworzyć już z wypełnionej wiązką pędów bambusa butelki czy kartonu. Bardziej skomplikowane domki można wykonać poprzez połączenie gwoździami lub wkrętami do drewna wcześniej wspomnianych desek – stworzą one konstrukcję.

Następnie wewnątrz ramy możemy zamontować półki poprzeczne, które oddzielą poszczególne „pokoje” domku, a także umożliwią układanie na nich pozostałych materiałów. Tak przygotowany szkielet można dowolnie wypełnić wyżej wymienionymi surowcami, a także uzupełnić kępkami trawy lub mchem.

O czym pamiętać, budując domek dla owadów?

Budując pszczeli hotel, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwszą z nich jest sposób przygotowania drewna. Wykorzystując do konstrukcji domku nieużywane szafki czy regały, warto zwrócić uwagę, by materiały nie były łączone za pomocą kleju lub innych toksycznych dla owadów substancji. Ponadto deski, z których wykonujemy nasz domek, powinny zostać zaimpregnowane środkami bezpiecznymi dla pszczół i innych owadów.

Ważną kwestią jest również to, by otwory, które wykonujemy w drewnie, były wywiercone dokładnie i nie wystawały z nich żadne elementy, mogące stanowić zagrożenie dla wlatujących w nie pszczół. Decydując się na taki domek dla owadów w ogrodzie, warto zadbać również o to, by nie miały do niego dostępu inne zwierzęta, a w szczególności ptaki żywiące się owadami. Aby ochronić przed nimi nasz hotel dla owadów, wystarczy zamontować na nim metalową siatkę z drobnymi oczkami.

Domek „zapylaczy” to rozwiązanie, na które powinni zdecydować się wszyscy, którym zależy nie tylko na owadach, ale także pięknych kwiatach, soczystych owocach i pysznych warzywach, którymi możemy cieszyć się dzięki pracy owadów zapylających.

MATERIAŁ PARTNERA