jakie deski tarasowe wybrać

Jakie deski tarasowe wybrać? Polecamy sprawdzone rozwiązania

Ogrody małe i duże

Deski na taras muszą być przede wszystkim trwałe – odporne na zmiany warunków atmosferycznych i… modę. Mowa przecież o inwestycji, która ma przez długie lata dobrze służyć użytkownikom oraz cieszyć ich oczy. Przed dokonaniem wyboru warto więc gruntownie poznać ofertę desek zarówno drewnianych, jak i kompozytowych. Zdradzamy, co koniecznie trzeba wiedzieć o obu materiałach, a także podsuwamy wypróbowane produkty.

deska tarasowa z drewna bangkirai
Deska tarasowa z drewna bangkirai

Jedne i drugie mają swoje plusy, a przez to też zadeklarowanych zwolenników. I choć mogą mieć różne barwy, rysunek, a nawet strukturę, łączą je wysokie walory użytkowe. Jak więc wybrać spośród desek drewnianych i kompozytowych, i czym się kierować? Poznajcie mocne strony obu produktów, aby dokonać właściwej decyzji – bazującej na rzetelnej wiedzy, ale i wynikającej z indywidualnych preferencji.

Deski tarasowe drewniane

Deski drewniane to jeden z najszlachetniejszych materiałów do budowy tarasów, naturalny i przyjazny użytkownikowi. Ponieważ wnoszą wiele ciepła, pozwalają stworzyć miłe, harmonijne, sprzyjające relaksowi otoczenie. Stanowią też znakomite tło dla roślin. Tak jak one są kolejnym elementem natury wokół nas. Deski tarasowe z drewna wraz z upływem czasu zmieniają się pod wpływem czynników atmosferycznych, ale odpowiednio pielęgnowane niezmiennie cieszą oczy swoim naturalnym urokiem. Ważne jest tu regularne zamiatanie, w razie powstania plam – mycie, a także wykonywane raz lub dwa razy do roku olejowanie, które chroni przed powstawaniem patyny, czyli szarzeniem drewna.

deski tarasowe drewniane
Drewniana deska z modrzewia syberyjskiego z oferty DLH


Pośród wielu gatunków drewna wykorzystywanych do budowy tarasów, stosunkowo często wybór pada na modrzew syberyjski. Pod względem parametrów technicznych i użytkowych nie ustępuje gatunkom egzotycznym, a charakteryzuje się niższą ceną. Dobrym wyborem są również tarasy świerkowe, sosnowe (sosna impregnowana) oraz jesionowe (thermo jesion). Najbardziej odporne na zmienne warunki pogodowe pozostają jednak bez wątpienia egzotyki takie jak m.in. bangkirai, cumaru, ipe, kempas, massaranduba czy guyana teak. Deski tarasowe z każdego z tych gatunków można znaleźć w ofercie firmy DLH, która już od 30 lat dostarcza wysokiej jakości drewno od zaufanych producentów – respektujących zasady zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrony lasów i zachowania równowagi w ekosystemach.

drewniana deska tarasowa garapa
Drewniana deska garapa


Architekci polecają drewno garapa – jeden z najjaśniejszych gatunków egzotycznych, o zachwycającej złocistej barwie. W tym przypadku trzeba jedynie zadbać o odpowiedni rodzaj mocowań. Montaż niewidoczny, bez wkrętów, to nie zawsze najlepszy wybór przy charakterystycznym dla Polski klimacie. Taki system montażu należy stosować jedynie w przypadku najbardziej stabilnych gatunków drewna. A skoro o wyzwaniach pogodowych mowa, jednym z najlepiej sprawdzających się u nas gatunków pozostaje merbau, drewno o niskiej kurczliwości. To gatunek o pięknym, nasyconym kolorze. Tu jednak uwaga – trzeba pamiętać, że nawet parzony nie przestaje uwalniać barwnika (zwłaszcza podczas kilku pierwszych deszczów), co rodzi pewne ryzyko dla jasnej elewacji, architektury ogrodowej czy ogrodzenia.

deski tarasowe kompozytowe
Deska kompozytowa z kolekcji Duna

Deski tarasowe kompozytowe

Choć w składzie mają nawet 50% drewna, to w przeciwieństwie do naturalnych desek nie chłoną tak bardzo wilgoci, więc mają stałą szerokość. Zastosowane do produkcji desek kompozytowych tworzywo sztuczne (PVC lub HDPE) wyklucza nie tylko powstawanie patyny, lecz również m.in. butwienie, inwazję szkodników czy rozkład spowodowany przez grzyby. Deski kompozytowe ponadto nie wymagają ani konserwacji, ani odświeżania co sezon. Aby sprawnie wyczyścić je po zimie z ewentualnych zabrudzeń, można bez obaw użyć myjki ciśnieniowej. W trudniejszych przypadkach (np. plam z tłuszczu) pomoże druciana szczotka lub papier ścierny o drobnej gradacji.
 


Produkty te dostępne są w bogatej palecie odcieni – znakomicie odwzorowują barwy drewna różnych gatunków, a dodatkowo przynoszą modne, nowoczesne odcienie szarości i antracytu. Przy bardzo mocnej ekspozycji na słońce mogą podlegać powolnemu procesowi blaknięcia, co potrafi zwracać uwagę zwłaszcza gdy np. duże, masywne meble tarasowe stoją w tym samym miejscu przez cały sezon – a potem zostają przesunięte czy zabrane do schowka. Delikatna zmiana barwy nie wiąże się z pogorszeniem parametrów technicznych ani użytkowych tarasu, stanowić jednak może mankament estetyczny. Istnieją na szczęście produkty, które chronią barwę kompozytu. Należy do nich np. iProtect – Środek Do Konserwacji i Pielęgnacji WPC marki DLH.
 

deska kompozytowa na taras
Deska kompozytowa z kolekcji LunaBestsellerem tej firmy jest też kolekcja desek kompozytowych Luna. Powstaje z włókien bambusowych, tworzyw sztucznych oraz substancji uszlachetniających, połączonych tak, by wydobyć najlepsze właściwości każdego z tych komponentów i uzyskać optymalne parametry funkcjonalne. Rezultatem jest deska bardzo wytrzymała, bardzo odporna na działanie czynników atmosferycznych. Poza interesującą kolorystyką (trzy odcienie brązu – teakowy, jasny brąz i czekoladowy – oraz szarość i grafit), kolekcja Luna zwraca uwagę charakterystycznym profilem z zaokrąglonymi krawędziami i szlifowanymi bokami.
 

deska kompozytowa z rysunkiem drewna
Deska kompozytowa z rysunkiem drewna z kolekcji Solid Struktura


Nowością w ofercie DLH są deski kompozytowe Solid oraz Solid Struktura – propozycje dla najbardziej wymagających klientów. Występują w wersji litej (o przekroju pełnym), która charakteryzuje się niezwykle dużą wytrzymałością, a także świetnie sprawdza się na tarasach o nietypowych kształtach – z widocznymi zaokrągleniami czy skosami. Po odpowiednim przycięciu produktu nie potrzebujemy bowiem listew wykończeniowych. Ponadto deski Solid mają jedną powierzchnię gładką (coraz chętniej stosowaną na tarasach), a deski Solid Struktura wyróżniają się  powierzchnią idealnie odwzorowującą usłojenie ciepłego w swym wyrazie drewna. Dodatkowym atutem desek z obu nowych kolekcji jest ich czterostronnie szlifowany profil z zaokrąglonymi krawędziami.
 

deska tarasowa kompozytowa
Deska kompozytowa z kolekcji Gala


Wartą uwagi propozycją DLH jest także linia Gala, która jest doskonałym rozwiązaniem dla osób szukających połączenia wysokiej jakości i przystępnej ceny. Kolejną zaletą tej deski, produkowanej w Polsce, jest jej szybsza dostępność. A wysokie parametry techniczne sprawiają, że posiada aż 25-letnią gwarancję. Co więcej, kolekcja Gala, dostępna jest w pięciu różnych kolorach – od jasnobrązowego teaku, aż po ciemny brąz, grafit i niezwykle modą od kilku sezonów szarość. Dzięki innowacyjnej technologii koekstruzji i warstwowej budowie, możemy być też pewni, że wybrana przez nas barwa kompozytu zostanie z nami na dużo, dużo dłużej niż skłonni byliśmy przypuszczać.

Aby o najwyższej jakości deskach tarasowych z drewna i kompozytu dowiedzieć się jeszcze więcej, a także by poznać najmodniejsze kolekcje desek z obu materiałów, wejdź na stronę: dlh.pl/deska-tarasowa

Materiał Partnera