meble ogrodowe - jak wybrać najlepsze

Meble ogrodowe - jak wybrać najlepsze?

Ogrody małe i duże

Od ponad miesiąca w Polsce notuje się wyższe temperatury. Na dodatek w związku z pandemią zaczął się bum na działki rekreacyjne. Oznacza to, że ludzie coraz chętniej spędzają wolny czas na świeżym powietrzu, jednocześnie spotykając się z rodziną.

Wspólne grillowanie, przesiadywanie do późnych godzin wieczornych przy lampce wina, to obecnie standard. Jednak spędzanie tak miło czasu nie jest możliwe bez odpowiednich mebli ogrodowych, które gwarantują wysoki komfort i wygodę. Zanim ktokolwiek zdecyduje się je kupić, powinien sprawdzić, na co zwrócić uwagę. 

1.    Meble ogrodowe - z jakiego materiału?
2.    Zestaw mebli ogrodowych czy pojedyncze sztuki?
3.    Funkcjonalność mebli ogrodowych, na co zwrócić uwagę?
4.    Z jakich elementów skomponować swój zestaw mebli ogrodowych

Meble ogrodowe - z jakiego materiału

Wybór mebli ogrodowych wcale nie należy do najłatwiejszych. Można je kupić zarówno w gotowych zestawach, jak i pojedynczych sztukach, jednak największym problemem okazuje się wybór materiału, z jakiego są zrobione. Jest to jedna z najważniejszych kwestii, gdyż w zależności od tego, czy będą przechowywane pod dachem, czy też nie, muszą być odpowiednio zabezpieczane i konserwowane. 

Meble ogrodowe z drewna

Meble ogrodowe drewniane to ponadczasowy zestaw, który stworzony jest z naturalnego materiału. Świetnie komponują się one z zielenią porastającą ogród, jak i jego architekturą. Bardzo dużym atutem jest oczywiście estetyka - meble ogrodowe z drewna wyglądają naprawdę ładnie. Niestety, należy pamiętać o tym, że jest to bardzo wymagający materiał, który źle zakonserwowany z pewnością ucierpi stojąc na tarasie. Promienie słońca w późniejszym czasie sprawią, że stoły i krzesła ogrodowe będą zmatowiałe, a woda i wilgoć mogą sprawić, że drewno zacznie próchnieć i pękać. 

Meble ogrodowe z plastiku

Plastik to jedno z najlepszych tworzyw, jakie można wykorzystywać do produkcji mebli ogrodowych. Mają one kilka ważnych zalet. Przede wszystkim są lekkie, odporne na działanie czynników atmosferycznych, mają szeroką paletę kolorów i wzorów, a cena także nie jest zbyt wysoka. Niestety, jak w przypadku innych materiałów, tak i ten ma swoje wady. Stojąc w słońcu meble bardzo szybko się nagrzeją, a sam plastik z czasem może wypłowieć od padania promieni słonecznych.

Meble ogrodowe z rattanu

Meble rattanowe można podzielić na dwa dodatkowe rodzaje. Pierwszym z nich jest naturalny materiał, czyli pędy tropikalnych palm, które wykorzystuje się do produkcji mebli. Jest to rozwiązanie przede wszystkim nieco droższe niż wcześniejsze propozycje, jednak naturalne tworzywo zawsze jest w cenie. Ponadto cechuje się eleganckim i nienagannym wyglądem. Po prostu wnętrzarska klasyka. Jeśli jednak cena jest zbyt wygórowana na posiadany budżet, można skorzystać z technorattanu, który jest sztucznym zamiennikiem naturalnego tworzywa. Meble wykonane z tego materiału wyglądają łudząco podobnie jak te z rattanu. Ich zaletą jest odporność na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego też są bardzo często wybierane przez klientów.

Zestaw mebli ogrodowych czy pojedyncze sztuki?

Przed zakupem mebli ogrodowych warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma to być cały zestaw, czy tylko pojedyncze sztuki. Wybór z reguły będzie uwarunkowany dostępnym miejscem. Właściciele dużych tarasów mogą pozwolić sobie na zakup całego zestawu mebli, który dodatkowo będzie elegancko i jednolicie się prezentować. W przypadku małych balkonów zazwyczaj wybór pada na dwa krzesła i stolik. 

Kolejną istotną kwestią, jaka należy poryuszyć jest przeznaczenie mebli. Może to bowiem być miejsce spotkań, spożywania wspólnych posiłków, albo strefa relaksu i odpoczynku. W pierwszym przypadku idealnie sprawdzą się całe zestawy, natomiast w drugim w zupełności wystarczy leżak lub hamak. 

Funkcjonalność mebli ogrodowych, na co zwrócić uwagę?

Funkcjonalność mebli ogrodowych to przede wszystkim ich dopasowanie do wymogów domowników. Każdy człowiek, każda rodzina, ma indywidualne potrzeby. Na rynku dostępnych jest wiele modeli mebli ogrodowych, które są przeznaczone tylko i wyłącznie do spożywania przy nich posiłków, ale są także takie, które można uznać za wielofunkcyjne. Rozkładane krzesła ogrodowe świetnie sprawdzą się w przypadku grillowania, jak i do opalania się. Nie inaczej jest z rozkładanymi stołami. Jest to rozwiązanie wybierane bardzo często do domów, dzięki któremu nie trzeba dokupować kolejnych mebli, aby podczas zjazdu rodzinnego wszyscy się pomieścili. 

Z jakich elementów skomponować swój zestaw mebli ogrodowych?

Meble ogrodowe powinno się tak skompletować, aby spełniały one wszystkie wymogi użytkowników oraz mogły także wszystkich pomieścić. Do najważniejszych z pewnością należy zaliczyć:

  • krzesła ogrodowe - bez względu na to, z jakiego materiału zostaną zrobione, należy zwrócić uwagę, aby gwarantowały wygodę i były wytrzymałe. Nie można również zapominać o estetyce
  • stoliki ogrodowe - ich wybór uwarunkowany jest tym, ile osób będzie z nich korzystać. Można wybrać większe modele dla całej rodziny, jak i kilka mniejszych, które będą przeznaczone oddzielnie dla dorosłych i dla dzieci
  • sofa ogrdowa - jest to mebel, który wymaga nieco większej przestrzeni. Najczęściej nie ma możliwość jej schować, dlatego istotne jest wybranie jej z takiego materiału, który będzie odporny na warunki atmosferyczne
  • leżanka ogrodowa - nie jest konieczna, ale z pewnością może zadowolić wielu użytkowników. Dobrze dobrana leżanka pozwoli się zrelaksować i wypocząć, a więc będzie idealnym meblem do strefy wypoczynkowej.

Materiał Partnera