plac zabaw dla dzieci w ogrodzie

Plac zabaw dla dzieci w ogrodzie. Co będzie potrzebne?

Ogrody małe i duże

Plac zabaw dla dzieci pozwala maluchom spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu pod okiem rodzica. Dobrze zaplanowana przestrzeń do zabawy zapewnia nie tylko mnóstwo radości, ale wpływa też pozytywnie na sprawność fizyczną i samopoczucie. Jak zorganizować plac zabaw w ogrodzie? O czym trzeba pamiętać?

Plac zabaw dla dzieci – bezpieczeństwo i solidność

Planując kącik do zabawy w ogrodzie, zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie najmłodszych. Istotna jest zarówno jakość urządzeń, jak i odpowiednia lokalizacja. To o czym warto jeszcze pamiętać, to zakup odpowiedniego sprzętu ogrodniczego – myjki wysokociśnieniowe i kosiarki – do pielęgnacji terenu wokół placu zabaw. Doskonale sprawdzą się narzędzia i maszyny od renomowanych producentów np. STIGA.

O czym warto pamiętać przy wyborze atrakcji do ogrodu? Sprzęty przeznaczone na plac zabaw w ogrodzie powinny być wykonane z trwałych materiałów. Muszą być stabilne, wolne od ostrych krawędzi czy wystających śrub stwarzających zagrożenie. Ważnym zadaniem rodzica jest też regularne sprawdzanie czy elementy nie uległy uszkodzeniu oraz konserwacja i ewentualne naprawy.

Plac zabaw musi znajdować się z dala od ulicy oraz ogrodzenia, powinien też być dobrze widoczny z okna lub tarasu, dzięki czemu rodzice zawsze mogą mieć dzieci na oku. Warto zaplanować zarówno miejsce na sprzęty stacjonarne, jak i na zabawę akcesoriami takimi jak piłki, skakanki czy paletki do badmintona.

Jakie urządzenia na plac zabaw wybrać?

Wybór sprzętów do ogrodu zależy od dostępności miejsca i budżetu, ale istnieją zabawy, które kochają wszystkie dzieci. W miarę możliwości warto zaplanować przestrzeń na podstawowe sprzęty, które pomogą zrealizować dzieciom potrzebę rozrywki i aktywności fizycznej.

  • Huśtawka – trudno wyobrazić sobie plac zabaw bez huśtawki. Wybór jest spory, może to być klasyczna huśtawka z deseczką lub bocianie gniazdo. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się najlepiej, jeśli z kącika do zabaw korzysta kilkoro dzieci w różnym wieku. Bujanie się rozwija sprawność fizyczną, ale też reguluje pracę układu nerwowego.

  • Zjeżdżalnia – solidnie wykonana i bezpieczna zjeżdżalnia zapewni dzieciom mnóstwo zabawy i adrenaliny. Może być samodzielnym sprzętem, ale często jest elementem większego zestawu, na przykład z huśtawką lub domkiem.

  • Piaskownica – w piaskownicy dzieci potrafią spędzać całe godziny, budując zamki, przekopując tunele lub stawiając babki. Zabawa z rodzeństwem czy kolegami w piaskownicy to świetna aktywność integracyjna, ucząca współpracy i dzielenia się zabawkami. Piaskownicę trzeba zabezpieczyć przed niepożądanymi wizytami kotów.

  • Małpi gaj lub pajęczyna do wspinaczki – wspinanie to jedna z najzdrowszych aktywności: poprawia sprawność i zwinność, wzmacnia mięśnie całego ciała i wpływa pozytywnie na postawę. Istotne jest dobre zabezpieczenie ziemi na wypadek upadku.

  • Domek ogrodowy – domek, który może być sklepem, lodziarnią lub po prostu „bazą”, stwarza pole do rozwoju wyobraźni i zabaw naśladowczych, dlatego jego również nie powinno zabraknąć na ogrodowym placu zabaw.

Jak dbać o plac zabaw w ogrodzie?

Żeby dzieci mogły bawić się bezpiecznie i bez żadnych przeszkód, warto dbać o regularną konserwację sprzętu i wymianę uszkodzonych elementów, ale też o czystość i higienę. Raz na jakiś czas warto przecierać sprzęty, zwłaszcza elementy dotykane przez dzieci. Istotne jest także zabezpieczenie wszystkich urządzeń przed warunkami atmosferycznymi, szczególnie jeśli nie będą używane przez dłuższy czas. To pozwoli zachować je dłużej w dobrym stanie.

Dobrze zaprojektowany plac zabaw z pewnością szybko stanie się dla dzieci ulubionym miejscem w ogrodzie. Warto w niego zainwestować, żeby móc codziennie cieszyć się radością maluchów.

Artykuł sponsorowany