meble ogrodowe i na taras

Tajemnica pięknego tarasu – 5 trendów, które warto znać

Ogrody małe i duże

Ośmieleni promieniami wiosennego słońca zaczynamy marzyć o lecie – i planować urządzenie balkonu czy tarasu. Oczyma wyobraźni widzimy, jak wygrzewamy się na wygodnym leżaku lub przyjmujemy znajomych podczas kameralnego garden party.  Ale zanim plany zamienią się w rzeczywistość, już teraz zadbajmy o staranną aranżację plenerowego salonu – i funkcjonalną, i estetyczną – w pełni spełniającą nasze oczekiwania. Inspiracji dostarczy 5 najpopularniejszych trendów ogrodowych tego sezonu.

reklama

(Po)wyplatany design – meble ogrodowe z ekorattanu

Meble ogrodowe z wikliny, rattanu lub trawy morskiej to przykłady zawsze modnej klasyki. Ale w tym roku, kojarzone z letnimi kurortami wyplatane fotele, sofy, a nawet stoliki, obecne będą w wydaniu na miarę XXI wieku. Skoro bowiem mają towarzyszyć krótkim chwilom relaksu wśród codziennego zabiegania, muszą być znacznie bardziej praktyczne niż ich pierwowzory, wykonywane z naturalnych materiałów.

I tu pojawia się on – niezawodny i coraz bardziej popularny ekorattan (w meblach z kolekcji MAXIM oraz z serii CORA). Materiał ten, wprost nie do odróżnienia od naturalnego rattanu, staje się obecnie głównym bohaterem trasowych aranżacji. Niestraszne mu bowiem ani palące promienie słońca (nie zmienia koloru nawet mimo długotrwałej ekspozycji słonecznej), ani ulewne deszcze.

– Ekorattan jest sposobem na to, by urokiem plecionych mebli cieszyć się bez konieczności zamartwiania się o ich konserwację. Wykonanych ze wspomnianego materiału sof czy foteli nie trzeba chować przed kaprysami pogody. Nawet najbardziej upalne lub rozczarowująco deszczowe lato nie zaszkodzi ich urodzie – podkreśla Monika Bielska, Dyrektor Kreatywna marki Miloo Home.

meble ogrodowe
Meble tarasowe z serii CORA, Miloo Home, miloohome.pl
zestaw mebli ogrodowych z ekorattanu
Komplet mebli ogrodowych Maxim, Miloo Home, miloohome.pl

 

Nowoczesne meble tarasowe to nie tylko ekorattan. Rytmiczne linie grubego sznura, zastosowanego w kolekcji SERENITY do złudzenia przypominają projekty epoki modernizmu – wzornictwo lat 50. i 60. XX wieku. Z kolei grube, przeskalowane dzianinowe sploty w tapicerce mebli KAMPALA WHITE (na zdjęciu głównym) przywodzą na myśl wygodę i przytulność, jaką oferują luksusowe meble salonowe awangardowych włoskich marek. Choć tu ten wyjątkowy komfort dostępny jest w zdecydowanie korzystniejszej cenie.

fotel ogrodowy
Fotel ogrodowy IVY, Miloo Home, miloohome.pl
fotele ogrodowe miloo home
Fotel ogrodowy z kolekcji Serenity, Miloo Home, miloohome.pl
łóżko tarasowe
Łóżko ogrodowe Savannah, Miloo Home, miloohome.pl

Miejska egzotyka – meble tarasowe w aranżacji inspirowanej podróżami

Kolejnym istotnym trendem sezonu są meble ogrodowe nawiązujące do dalekich podróży, w które dziś wielu z nas decyduje się wyruszyć tylko w wyobraźni. Ikoną tego rodzaju stylistyki jest fotel paw, który w ofercie Miloo Home znajdziemy pod nazwą IVY. – Jego charakterystyczny kształt, z obszernym kolistym oparciem, zainspirowany został ceremonialnymi chińskimi tronami. Zachwycił świat zachodni w końcu XIX wieku i do teraz króluje wśród mebli tarasowych. Przypomniał o sobie w epoce dzieci kwiatów, wystąpił w głośnym filmie „Emmanuelle”, a dziś powraca triumfalnie na fali zainteresowania stylem boho – opowiada Monika Bielska.

Na dużym tarasie czy w ogrodzie warto wykorzystać brak przestrzennych ograniczeń i ustawić mebel niemal wprost przeniesiony z zachwycających plaż Tajlandii lub Zanzibaru. Przykładem może być łóżko SAVANNAH, ręcznie wyplatane ze wspomnianego już ekorattanu. Jego swobodna forma, z zawadiacko sterczącym pióropuszem, tchnie wakacyjną beztroską i gwarantuje fantastyczny wypoczynek również na naszej szerokości geograficznej.
 

Maksymalny minimalizm

Trend trzeci, jak to często z trendami bywa, sytuuje się na antypodach poprzedniego. Mowa o minimalizmie, który wszedł do wnętrzarskiego mainstreamu na fali popularności stylu industrialnego, a dziś funkcjonuje już zupełnie samodzielnie. – W przypadku mebli ogrodowych ukazuje ogromnie wiele zalet! –  podkreśla Monika Bielska. – Świetnie łączy się z architekturą i nowoczesną, i bardziej tradycyjną. Zwraca uwagę miłośników dobrego wzornictwa, ale nie konkuruje z pięknem przyrody. Daje też gwarancję, że nigdy nie wyjdzie z mody.

Co warto podkreślić, kolekcje, które możemy powiązać z trendem minimalizmu, charakteryzują się ogromną rozmaitością form. Seria KIARA ma w sobie delikatny rys egzotyki. BERI – szyk rodem z nadmorskiego kurortu, podkreślony białym kolorem lekkich stelaży. Z kolei MEI, w czarnej szacie, odwołuje się do nowoczesnej interpretacji miejskiej elegancji.

narożnik ogrodowy
Zestaw ogrodowy Mae, Miloo Home, miloohome.pl
Komplet Beri, Miloo Home, miloohome.pl
Komplet Beri, Miloo Home, miloohome.pl

Miękko, mięciutko… – modne tkaniny obiciowe w meblach ogrodowych

Kolejny z trendów zdecydowanie zaznaczył swoją obecność w większości spośród zaprezentowanych dotąd kolekcji. Mowa tu o rosnącym znaczeniu miękkich i niezwykle odpornych na czynniki atmosferyczne tkanin wykorzystywanych w meblach outdoorowych. Do niedawna wystarczały nam poduszki nakładane na krzesła ogrodowe, dziś szukamy komfortu, jaki oferują m.in. w pełni tapicerowane fotele, szezlongi, sofy.

Ta tendencja ściśle wiąże się z rozwojem technologicznym. W kolekcjach przeznaczonych do ogrodu i na taras wykorzystuje się tkaniny odporne na wodę i ostre promienie słońca, a wypełnienia wykonuje z szybkoschnącej pianki – wyjaśnia Monika Bielska. – Materiały te świetnie więc znoszą warunki atmosferyczne. A jeśli na tapicerce pojawią się zabrudzenia, wystarczy sięgnąć po wilgotną ściereczkę, ewentualnie, w trudniejszych przypadkach, po odkurzacz piorący – dodaje. 

Tkaniny w postaci obić tapicerskich, a także dodatkowych poduszek, pledów czy dywanów zewnętrznych, stają się jednocześnie naturalnym nośnikiem kolorów. Wprowadzić do ogrodu czy na taras letnie barwy – czyste, świeże, energetyczne – pozwalają m.in. fotele z serii RAINBOW i sofy z linii ISLA.

meble ogrodowe tapicerowane
Sofy ogrodowe z linii ISLA, Miloo Home, miloohome.pl
meble na taras
Fotele ogrodowe z serii RAINBOW, Miloo Home, miloohome.pl
fotel wiszący
Fotel wiszący COCOON, Miloo Home, miloohome.pl

Prywatny komfort – meble wypoczynkowe do ogrodu, na taras i balkon

Ostatni z kluczowych trendów, które w tym roku nadadzą ton naszym ogrodom, tarasom i balkonom, to indywidualizacja. Swobodnie dobieramy meble, które odpowiadają na nasze własne wyobrażenie o idealnej formule letniego relaksu w plenerze. W znacznej mierze zapewne stąd bierze się popularność bestsellerowego fotela wiszącego COCOON, dostępnego w tym roku już nie tylko w bieli i w czerni, lecz także w naturalnym odcieniu brązu. W modelu COCOON DE LUXE przynosi go trwały i praktyczny ekorattan.

Tarasowo-ogrodowym hitem stają się w związku z tym także sofy modułowe. – Z różnorodnych segmentów można łatwo skomponować komfortowy mebel doskonale dopasowany do warunków przestrzeni i oczywiście preferowanych sposobów spędzania wolnego czasu – podkreśla Monika Bielska. Znakomitym przykładem jest kolekcja BERG, obejmująca siedziska i stoliki do własnej aranżacji. Warto wspomnieć, że taką sofę w zależności od bieżących potrzeb można też zamienić np. w dwa szezlongi albo w szerokie ogrodowe łóżko. Moduły nie są bowiem łączone raz na zawsze. Z biegiem czasu można je też uzupełniać o kolejne elementy zestawu.

W trend indywidualizacji plenerowej strefy wypoczynku wpisuje się ponadto stale wzbogacany asortyment mebli towarzyszących (stolików kawowych i okolicznościowych, pufów, parawanów) oraz najróżniejszych dodatków. Wszystko po to, by salon pod chmurką nie ustępował pokojowi dziennemu ani urodą, ani komfortem.

Zapraszamy po więcej inspiracji na: MILOOHOME.PL
Materiał Partnera

meble tarasowe
Komplet Berg, Miloo Home, miloohome.pl
stoliki na taras
Stoliki z kolekcji Isla, Miloo Home, miloohome.pl