Kwiaty do ogrodu

Wiosna jest najbardziej hałaśliwą i pachnącą porą roku. Jej nadejście szczególnie cieszy miłośników florystyki i botaniki. Jakie wiosenne kwiaty w ogrodzie zakwitną jako pierwsze, a które są najbardziej kolorowe, najmocniej pachną i najdłużej kwitną?

Kwiaty wieloletnie sadzone na wiosnę

Początek wiosny to idealny moment na zasadzenie roślin wieloletnich. Pod koniec marca należy zasadzić wszystkie byliny, które kwitną latem i jesienią. To idealny czas na zaproszenie do ogrodu chabrów, lilii, dalii i begonii. Wczesną wiosną należy również wysiać paprocie i trawy ozdobne. W kwietniu przychodzi pora na popularne irysy, astry, barwinki i dzwonki. Prace w ogrodzie są uzależnione od stanu ziemi. Jeśli w naszej okolicy mrozy trzymały długo lub gleba nie zdążyła jeszcze otworzyć się na sadzonki, warto poczekać.

Kwiaty do ogrodu długo kwitnące

Rekordzistką przetrwania w ogrodzie jest prawdopodobnie begonia wiecznie kwitnąca. Choć to roślina jednoroczna, swoimi kolorami zachwyca od maja aż do późnej jesieni, dopóki temperatura nie spadnie znacząco. Do innych, cierpliwych roślin należą również: aksamitka, rudbekia, tojeść kropkowana, cynia wytworna, werbena ogrodowa, zawciąg nadmorski, goździk kropkowany i wiesiołek okazały. Dużo pracy wymagają róże, jednak większość odmian odwdzięcza się hojnie, kwitnąc do października.

Silnie pachnące kwiaty do ogrodu

Wielki urok ogrodów tkwi w bukiecie aromatów. Natura nie stworzyła roślin, których woń gryzłaby się ze sobą. Wśród silnie pachnących kwiatów znajduje się wiciokrzew, a w szczególności jego odmiana „Graham Thomas”. Kwitnie długo, do późnej jesieni i jest to roślina wieloletnia. Jej zapach przypomina herbatę i orzeźwia w upalne, letnie popołudnia. Równie intensywnie pachną miodowniki. Miodownik melisowaty wydaje z siebie cytrusowy aromat, lecz istnieje wiele odmian rośliny.  Inne kwiaty, które zapewnią wyjątkowe doznania to: maciejka, lilia, hiacynt, konwalia, piwonia, lawenda, jaśminowiec wonny, magnolia, lebiodka i tytoń ozdobny.

{google_adsense}

Najbardziej kolorowe kwiaty do ogrodu

Ogród to nie tylko gra zapachów, ale również kolorów. Bardzo lubiane w Polsce są tulipany: posadzone gęsto w różnych odcieniach, robią wrażenie. Spektakularnie prezentuje się ostróżka. Istnieje ponad dwieście pięćdziesiąt gatunków tej rośliny. Na przykład Ostróżka „Blushing Brides” (w tłumaczeniu na polski: „zawstydzona panna młoda”) ma pastelowy, fioletowy kolor. Kwiat ten jednak pojawia się również w błękitach, granatach, różach, bieli, brzoskwini, a nawet w miksach, typu żółto-fioletowy. Dobrym pomysłem jest zasadzenie wielu odcieni ostróżki w jednym miejscu. Kwiatostany układają się w wyjątkowe ombre ogrodowe. Kolorowe kwiaty do ogrodu to również: lwia paszcza, miskat chiński, mieczyk i jeżówka purpurowa.

Pasjonatom pięknych ogrodów polecamy sesję w hrabstwie Hampshire – Longstock Park: jak w różanej mgle.