jak stosować hydrożel w ogrodzie

Co to jest, jak działa i jak stosować hydrożel w swoim ogrodzie?

Rośliny

Podczas hodowli kwiatów często zapominamy o konieczności regularnego podlewania oraz codziennej kontroli roślin. Problem ten występuje szczególnie u osób zapracowanych lub często podróżujących. Czy istnieje więc sposób, aby rozwiązać ten kłopot i móc cieszyć się zadbanymi roślinami? Oczywiście, że tak! Ratunkiem we wspomnianych sytuacjach jest hydrożel.

Czym jest hydrożel?

Hydrożel ogrodniczy jest niemałym wsparciem i jednocześnie pomocą dla wszystkich miłośników okazałego ogrodu, którzy nie mogą poświęcić na jego pielęgnację wystarczająco dużo czasu lub ograniczają ich inne codzienne aktywności.

Hydrożel to drobne, żelowe kuleczki, występujące najczęściej w formie proszku lub granulatu, składające się z nierozpuszczalnych w wodzie polimerów. Posiadają zdolność pochłaniania ilości wilgoci wielokrotnie przekraczające ich objętość. Dzięki swoim niezwykle skutecznym właściwościom absorbującym, hydrożele znalazły zastosowanie w ogrodnictwie. Można używać ich nie tylko do roślin doniczkowych w naszym domu, na balkonie lub tarasie. Równie świetnie sprawdzą się w ogrodzie, dodane podczas sadzenia kwiatów i krzewów ozdobnych, ogródków warzywnych i owocowych, a nawet przy zakładaniu trawnika!

Działanie hydrożeli ogrodniczych

Hydrożel wymieszany z glebą podczas sadzenia rośliny, skutecznie wchłonie nadmiar znajdującej się w niej wody, aby wraz z obsychaniem ziemi stopniowo oddawać ją z powrotem. Zapobiega również wypłukiwaniu się składników pokarmowych oraz przedostawaniu się ich do głębszych warstw podłoża, niedostępnych dla rośliny. Gleba po użyciu hydrożelu posiada odpowiedni stopień wilgotności, a dzięki ciągłej zmianie jego struktury pozostaje pulchna oraz napowietrzona.

Hydrożel to substancja całkowicie bezpieczna dla środowiska. Swoje właściwości zachowuje przez około 5 lat. Po tym czasie środek ulega rozkładowi, nie powodując przez to żadnych szkód.

Stosowanie hydrożeli poprawia wygląd rośliny, zapobiegając jej więdnięciu, wysychaniu, a także gniciu, spowodowanym nadmierną ilością wilgoci. Pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na pielęgnacje naszych kwiatów, zmniejsza również koszty zużycia wody.

hydrożel ogrodniczy

Czy hydrożel może działać jak nawóz?

Wraz ze wzrostem zainteresowania hydrożelami ogrodniczymi, na rynku pojawiły się takie, które w swoim składzie posiadają również nawóz.

Przykładem jest np. TerraCottem Universal, odżywka do gleby, będąca mieszanką hydrożelu, nawozu, lawy wulkanicznej oraz materiału nośnikowego, która aktywuje się wraz z podlewaniem i zaczyna stopniowo i równomiernie uwalniać się do podłoża.

Dzięki unikalnej kompozycji specjalistycznie dobranych składników, preparat TerraCottem universal wspiera wzrost oraz odpowiedni rozwój rośliny, przez cały okres jego działania. Wpływa na rozwój systemu korzeniowego, poprawia aktywność mikrobiologiczną oraz pulchność gleby. Pozwala na znaczne zmniejszenie częstotliwości podlewania oraz konieczności nawożenia rośliny, utrzymując odpowiedni stopień nawodnienia oraz dostarczając wszystkich niezbędnych substancji pokarmowych.

Stosowanie hydrożelu w ogrodzie

Aby hydrożel mógł odpowiednio zadziałać, należy wymieszać odpowiednią dawkę preparatu (zgodną z zaleceniami producenta znajdującymi się na etykiecie) z glebą, w której chcemy posadzić roślinę, w taki sposób, aby produkt znalazł się blisko systemu korzeniowego. Po zastosowaniu produktu należy obficie podlać miejsca, w których został on dodany, tak, aby mógł zmagazynować odpowiednią ilość wody. Pozwoli to na wykorzystanie w pełni jego właściwości.

Uwaga! Posypanie preparatem wierzchniej warstwy podłoża lub umieszczenie go zbyt daleko od rośliny, spowoduje, że nie będzie mogła ona czerpać żadnych korzyści.

Podczas zakładania trawnika, należy zastosować hydrożel przed posiewem trawy. Jest on bardzo pomocny szczególnie w miejscach, gdzie trawa poddana jest silnemu nasłonecznieniu. Hydrożel pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności gleby oraz zmniejszy ilość wody, zużytej do nawodnienia trawnika.

Hydrożele sprawdzą się najlepiej na glebach lekkich oraz przepuszczalnych. Nie ma sensu używać ich w terenach podmokłych, gdzie nawodnienie podłoża nie stanowi żadnego problemu.

Stosowanie hydrożeli ogranicza zużycie wody, maksymalizując wykorzystanie wód opadowych. Skraca także czas potrzebny na pielęgnacje naszych roślin, a także ogranicza koszty, które musielibyśmy przeznaczyć na wodę oraz nawozy. Jednocześnie zapewnia roślinie znakomite warunki do rozwoju, nie powodując przy tym negatywnego wpływu na środowisko.

Materiał Partnera