Piękna niczym grecka bogini, delikatna jak każda egzotyka przy polskiej, zmiennej pogodzie. Hebe – roślina, która podbija serca ogrodników w Europie jest wymagająca, lecz odwdzięcza się urodą przez całe dwanaście miesięcy.

Hebe – co to za roślina?

Hebe nie bez powodu zaczerpnęła swoją nazwę od imienia greckiej bogini młodości. To roślina wiecznie zielona – również zimą. Naturalnie występuje w klimacie zwrotnikowym. Przy odpowiednich warunkach, w tym wysokich temperaturach, dorasta nawet do 2 metrów. W Polsce zwykle udaje jej się osiągnąć zaledwie połowę tej wysokości.

Kwiaty hebe mają różne kolory w zależności od gatunku, a owych odmian jest ponad sto. Najczęściej spotyka się jednak płatki w barwach niebieskości, fioletu lub białe. Rzadko zdarza się, by intensywnie pachniały. Największa uroda tej rośliny tkwi w zielonych liściach, które występują w wielu  ciekawych odcieniach.

Hebe jest popularną rośliną, ponieważ tworzy ciekawe kompozycje w donicach z kwiatami. Często ustawia się ją w towarzystwie wrzosów, z którymi prezentuje się wyjątkowo ciekawie.

Jak uprawiać hebe?

Choć hebe to roślina zimozielona, ma średnią odporność na ostre mrozy, jakie zdarzają się nad Wisłą. Dlatego najrozsądniej jest hodować ją w donicach. Gdy temperatury spadają poniżej 5 stopni Celsjusza, krzewinkę należy przenieść do zamkniętego, lecz nieogrzewanego pomieszczenia.

Hebe uprawia się w ziemi o kwaśnym odczynniku w półcieniu lub na stanowisku słonecznym. Warto pamiętać, że ta roślina nie znosi podstawek z wodą, które powodują gnicie jej korzeni. Glebę należy systematycznie podlewać tak, aby była stale wilgotna, lecz nie mokra. Nawozi się ją kompostami dla krzewów o preferencjach kwasowych.

Hebe – odmiany

Do jednej z najwyższych odmian hebe należy spaciosa, którą wyróżniają fioletowe i różowe kwiaty. Ten gatunek jest odpowiedni do hodowli na przykład w celu osłonięcia tarasu przed oczami gapiów. Donice z rośliną należy ustawić w rządku.

Bardzo soczyście prezentuje się vernicosa, zakwitająca w kolorze białym. Tworzy efektowne, szerokie kule w ogrodzie. Również liście subalpiny zasługują na uwagę ze względu na swój wyjątkowy, jasny odcień. Wzrok przyciąga pinguifolia – za sprawą białego nalotu zdaje się być przyprószona śniegiem.

Zapraszamy także do artykułu: Baza roślin – rośliny doniczkowe

Tekst: KM
Zdjęcia: shutterstock