Szukasz rośliny doniczkowej, która kwitnąć będzie w środku zimy? Podpowiadamy: wybierz jaśmin kwiecisty. Zapach jego białych płatków odurza!

Jaśmin jest rośliną egzotyczną. Nie toleruje naszej zimy i nie nadaje się (poza kilkoma wyjątkami) do uprawy całorocznej w ogrodzie. Często bywa za to mylony z radzącym sobie nieźle w naszych warunkach jaśminowcem.

Jak odróżnić jaśmin od jaśminowca? Czytaj:
>> http://www.weranda.pl/ogrody/rosliny/jasmin-dar-boga

Kilka gatunków jaśminu można za to uprawiać u nas w doniczce. Na przykład jaśmin kwiecisty, inaczej nazywany wielokwiatowym (Jasminum polyanthum). To pnącze z rodziny oliwkowatych, czyli prawdziwych jaśminów. Pochodzi z Chin i w tamtejszym klimacie jest zimozielony.

Rośnie dość szybko. Jego pędy są cienkie i giętkie, wiecznie zielone. Z łatwością można oplatać nimi małe kratki i różne podpory. W sklepach ogrodniczych często uformowany jest w okręg.

Jaśmin kwiecisty – uprawa

Doniczkę z jaśminem kwiecistym najlepiej ustawić w miejscu słonecznym, ale o świetle rozproszonym. Optymalne stanowisko powinno być bardzo widne i jednocześnie chłodne. Maksymalna temperatura, jaką jaśmin wielokwiatowy znosi podczas lata, wynosi 20 st. C, zimą zaś – 10 st. C.

Jaśmin doniczkowy lubi wodę. Należy regularnie go podlewać i pilnować, by podłoże nie przeschło zanadto. Można go też zraszać, ale ostrożnie (na kwiatach mogą wystąpić plamy).  

{google_adsense}

Podłoże pod jaśmin wielokwiatowy powinno być żyzne i przepuszczalne. Warto na dnie ułożyć warstwę drenażu (kamyki, żwir, keramzyt). Kiedy korzenie całkowicie wypełnią doniczkę, należy roślinę przesadzić (po kwitnieniu!), ale do odrobinę tylko większej od poprzedniej. To dlatego, że lepiej kwitnie, jeśli nie ma za dużo miejsca.  

Jaśmin wielokwiatowy – przycinanie i rozmnażanie

Po kwitnieniu dobrze jest przyciąć wszystkie pędy (o połowę długości). Umożliwi to rozgałęzienie młodych pędów, zapobiegnie drewnieniu starych i poprawi kwitnienie.

Z przyciętych pędów można przygotować sadzonki. Umieszcza się je w podłożu z domieszką piasku i ustawia w jasnym i ciepłym miejscu. Trzeba dbać o odpowiedni poziom wilgoci.

Jaśmin wielokwiatowy – kwitnienie

Jaśmin kwitnie tylko raz w roku, między grudniem a kwietniem. Jego pąki są różowe, a kwiaty białe.

Kwiaty jaśminu bardzo intensywnie pachną. Lepiej nie ustawiać rośliny w sypialni, bo przytłaczająca, słodka i dusząca woń wdychana całą noc może powodować zawroty głowy i duszności.

Często zdarza się, że jaśmin nie zakwita w kolejnym roku. Przyczyną jest zazwyczaj zbyt wysoka temperatura i zbyt niska wilgotność powietrza w mieszkaniu.  Warto pamiętać, że po kwitnieniu (zimą) jaśmin kwiecisty przechodzi okres spoczynku (wiosną). Optymalne warunki na ten czas to spokojne, chłodne stanowisko w temperaturze nieprzekraczającej 10 st. C. Po ok. 2 miesiącach nastąpi silniejszy wzrost i roślinę można z powrotem przenieść w cieplejsze miejsce.  

Interesuje cię inna odmiana jaśminu? Np. krzew jaśminu zamiast pnącza? Jaśmin nagokwiatowy? Jaśmin wielkolistny?
Przeczytaj nasz tekst: >> http://www.weranda.pl/ogrody/rosliny/jasmin-kwitnie-zima

KN
fot. shutterstock