pomidory w ogrodzie

Pomidory – dlaczego powinny być w każdym ogrodzie?

Rośliny

Pomidory to warzywa zawierające ogromną ilość witamin i minerałów. Ponadto są niezwykle smaczne oraz mogą stanowić dodatek do dań czy też bazę do różnych potraw. Aby zatem cieszyć się świeżymi pomidorami w okresie sezonu warto uprawiać je w swoim ogrodzie. Korzyści jest bardzo wiele!

reklama

Dlaczego warto mieć pomidory w ogrodzie?

Pomidory to niezwykłe warzywa, które są prawdziwym bogactwem witamin i minerałów. Zawierają cenny likopen, potas, beta karoten, a także witaminy, między innymi C oraz E. Ponadto pomidory to warzywa, które są bardziej wartościowe po przetworzeniu aniżeli świeże. Wynika to z lipokenu, który jest uwalniany w czasie obróbki termicznej. Tym samym szerokie korzyści zdrowotne pomidory przynoszą zarówno w postaci świeżej – spożywane podczas sezonu, jak również w postaci przetworów. Poza doskonałym smakiem pomidory mają bardzo niską wartość kaloryczną, a jednocześnie zawierają dużo wody. Co ciekawe warzywa te uprawiane na słońcu mają wyższe wartości odżywcze, aniżeli warzywa uprawiane w szklarniach. Dlatego warto wybierać pomidory przede wszystkim dla zdrowia. Występujący w nich czerwony barwnik, czyli lipoken to naturalny przeciwutleniacz. Dzięki obróbce termicznej zwiększa się jego przyswajalność. Warto zatem wykonywać takie przetwory jak koncentrat pomidorowy, sos pomidorowy, keczup, zupę pomidorową, a także wiele innych potraw i przetworów.

Pomidory - bomba witaminowa dla zdrowia

Pomidory to jedne z najbardziej szlachetnych warzyw dla naszego zdrowia. Są bogatym źródłem potasu, mikroelementów, ale także witamin i minerałów. Wspierają układ krążenia, a także przyspieszają procesy metaboliczne. Pozytywnie wpływają na właściwą kurczliwość mięśni, zapobiegając pojawianiu się skurczy. Zawarty w nich potas wspomaga również obniżać ciśnienie tętnicze. Co ciekawe duży owoc pomidora może pokryć 60% dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka na witaminę C. Zawiera on również stosunkowo dużo witaminy E oraz beta karoten. Decenne dla zdrowia są również silne antyoksydanty, będące substancjami neutralizującymi szkodliwe wolne rodniki.

Prosta uprawa i doskonałe efekty

Na stronie https://poradnikogrodniczy.pl/pomidory.php odnaleźć można tajniki dotyczące uprawy pomidorów. Są to warzywa stosunkowo wymagające jeżeli chodzi o ilość składników pokarmowych, lecz jednocześnie można uprawiać jej niemalże w każdych warunkach. Nawet osoby, które nie posiadają swojego ogródka lub działki mogą zdecydować się na uprawę pomidorów w pojemnikach, na przykład na balkonie. Co więcej nie trzeba przygotowywać własnej rozsady pomidorów z siewu, gdyż można kupić gotową na przykład w sklepie ogrodniczym, a także od lokalnych producentów. Dzięki czemu uprawa staje się jeszcze prostsza, a jednocześnie bardzo satysfakcjonująca. Wybierając odpowiednie stanowisko, które będzie słoneczne i osłonięte od wiatru można uzyskać doskonałe efekty.

Oczywiście pomidory wymagają stosowania pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak z łatwością można nauczyć się prawidłowego postępowania z tymi warzywami, dla osiągnięcia najlepszego efektu. Uprawa pomidora daje również bardzo dużo satysfakcji, zwłaszcza jeżeli pojawią się pierwsze owoce. Ponadto własne pomidory są dużo bardziej smaczne i aromatyczne aniżeli warzywa kupowane w supermarketach czy innych punktach sprzedaży. Najlepiej smakują pomidory dojrzewające w pełnym słońcu, które są bardzo słodkie i pełne aromatu. Ponadto samodzielna uprawa pomidorów w ogrodzie sprawi, że w okresie sezonu nie trzeba będzie kupować pomidorów z marketów lub innych punktów, co może dać dużą oszczędność.

Materiał Partnera