Zielony przydomowy ogród

Poradnik ogrodnika – plan prac ogrodowych na cały rok

Rośliny

Ogród wymaga naszej uwagi przez cały rok. Odpowiednie zaplanowanie prac we właściwym terminie i zastosowanie dobrych narzędzi jest kluczem do osiągnięcia sukcesu ogrodniczego. Przedstawiamy kalendarz prac, dzięki któremu dowiesz się, jakie zabiegi wykonywać w poszczególnych porach roku.

reklama

Rozpocznij nowy sezon od planowania!

Otwarcie nowego sezonu w ogrodzie warto rozpocząć od zaplanowania działań na cały rok. Dzięki temu nie zapomnimy o żadnym terminie siewu czy przycinania krzewów i drzew. Pozwoli nam to również odpowiednio zorganizować czas na zabiegi pielęgnacyjne czy porządkowe. Kalendarz ogrodniczy umożliwi nam także przygotowanie się do sezonu pod kątem narzędzi. Będziemy mogli wyposażyć się we właściwe sprzęty odpowiednio wcześniej. Zaplanowanie prac pozwala uzyskać najlepsze efekty naszych działań. Tegoroczny sezon z pewnością będzie zatem udany.

Sprawdź, jak skutecznie planować i wykonywać prace ogrodowe przez cały rok

Wiosna w ogrodzie – jakie prace wykonujemy?

Wiosna to wyczekiwana przez ogrodników pora roku. To czas intensywnej pracy, ale także okres podziwiania rozwijającej się przyrody i pierwszych zbiorów.

W marcu wykonujemy ostatnie zimowe cięcia drzew i krzewów. W tym okresie przycinamy też róże, trawy i hortensje. Pamiętajmy o ostrych nożycach, które nie ranią roślin oraz usprawniają pracę. Z początkiem wiosny rozpoczynamy pielęgnację trawnika. Wykonujemy wertykulację i aerację. Dzięki tym zabiegom woda, substancje odżywcze oraz tlen łatwiej docierają do systemu korzeniowego, co sprzyja zdrowemu wzrostowi trawy. Ponadto pogoda zwykle umożliwia już pierwsze wysiewy do gruntu takich warzyw, jak: groch, koper, rzodkiewka, sałata, szpinak, cebula, pietruszka i marchew. Siewki warto jednak przykryć agrowłókniną.

W kwietniu sezon ogrodniczy rozpoczyna się na dobre. W dalszym ciągu możemy siać warzywa, ale także sadzić wiele drzew i krzewów owocowych, np. maliny, agrest, porzeczki oraz truskawki. Na rabatach rozpoczynamy zaś siew kwiatów, takich jak: groszek pachnący, nagietki, maciejka, słoneczniki czy nasturcje. Zajmujemy się także trawnikiem. To dobry moment na założenia nowego. Jeżeli posiadamy już murawę, przeprowadzamy wiosenne nawożenie. Pamiętajmy, aby wybrać nawóz bogaty w azot, który wspomaga wzrost trawy. Kwiecień to także czas na rozpoczęcie sezonu koszenia trawnika. Jeżeli w tym roku chcemy uniknąć tego czasochłonnego obowiązku, warto pomyśleć o robocie koszącym Husqvarna. Zyskamy wolny czas, a trawnik doskonały wygląd każdego dnia.

Z kolei w maju wysiewamy ciepłolubne warzywa, takie jak: buraki, fasolka szparagowa, a także sadzimy pomidory, paprykę oraz ogórki i dynie. Zbieramy już pierwsze plony, czyli szpinak, rzodkiewki, sałatę, koperek czy szczypiorek. Systematycznie podlewamy uprawy, spulchniamy glebę i usuwamy chwasty. Ciepła pogoda sprzyja sadzeniu pelargonii i petunii. Nie zapominamy o trawniku, który wymaga coraz większej uwagi. Ważne jest systematyczne koszenie, które sprzyja krzewieniu się trawy oraz podlewanie i odchwaszczanie.
 

Koszenie trawy wiosną
Kobieta kosząca trawę wykaszarką


Niezbędne prace latem w ogrodzie

Lato w ogrodzie to czas niekończących się prac. Koszenie, odchwaszczanie, sadzenie, podlewanie, przycinanie czy walka ze szkodnikami to tylko nieliczne zajęcia z długiej listy. Aby utrzymać ogród w dobrej kondycji, musimy poświęcić mu sporo czasu i wysiłku. Jednak zbieramy coraz więcej plonów, a pogoda sprzyja przebywaniu na zewnątrz.

W czerwcu dojrzewa wiele warzyw i owoców. Możemy zbierać m.in. cebulę dymkę z młodym szczypiorkiem, sałatę, groszek cukrowy, bób, brokuły oraz owoce – truskawki, poziomki, jagody kamczackie, czereśnie, agrest, maliny i porzeczki. Nadal możemy wysiewać wiele roślin, np. fasolę szparagową, buraki czy letnie odmiany sałaty i rzodkiewki. Równie intensywnie rozwijają się chwasty, które musimy regularnie usuwać. Rośliny są także atakowane przez szkodniki.

Lipiec to miesiąc, w którym efekty naszej dotychczasowej pracy są coraz bardziej widoczne. Zbieramy duże ilości plonów i podziwiamy intensywnie kwitnące kwiaty. Nie możemy jednak zapominać o regularnym koszeniu i podlewaniu trawnika. Kontynuujemy przy tym zbiory owoców, w tym borówki amerykańskiej, która zaczęła dojrzewać. W lipcu przycinamy także wiśnie i czereśnie oraz usuwamy pędy malin, które już owocowały.

Nadejście sierpnia uświadamia nam, że połowa lata już minęła. W tym czasie przycinamy drzewa, krzewy oraz żywopłot. Najlepiej wybrać ciepły, suchy dzień, aby ograniczyć ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Do usuwania wysoko położonych gałęzi przyda się podkrzesywarka Husqvarna. W warzywniku i sadzie nadal zbieramy plony, a także podlewamy i odchwaszczamy rośliny. Trawnik w sierpniu kosimy zwykle rzadziej, ponieważ trawa rośnie mniej intensywnie.

Jesień w ogrodzie – lista prac do wykonania

Wraz z początkiem września powoli zaczynamy żegnać lato. Jesień to czas zbiorów owoców i warzyw, ale także nowych nasadzeń drzew i krzewów oraz roślin cebulowych. Rozpoczynamy także przygotowywać ogród do sezonu zimowego.
 

Ochrona drzewek przed mrozem
Przycinanie drzew zimą


Dla września charakterystyczne są obfite zbiory, zarówno warzyw, jak i owoców. Jabłka, gruszki, śliwki, wczesne odmiany winogron, jeżyny, maliny to tylko niektóre dary natury. W warzywniku kończymy zaś zbiory ogórków, papryki i pomidorów oraz rozpoczynamy wykopywanie warzyw korzeniowych, m.in. buraków, marchwi, pietruszki i selera. Nadal jednak możemy wysiewać szpinak, rzodkiewkę czy rukolę. We wrześniu kwitną także ostatnie kwiaty takie jak astry czy róże. Jednocześnie sadzimy rośliny cebulowe i wrzosy. Trawnik we wrześniu przyrasta znacznie wolniej, ale wciąż się rozwija, dlatego nadal kosimy i podlewamy trawę. Możemy także wykonać wertykulację przy pomocy wertykulatora Husqvarna.

Październik jest miesiącem jesiennym, w którym mamy mnóstwo pracy przed zbliżającą się zimą. W tym czasie kończymy zbiory w sadzie i warzywniku oraz porządkujemy grządki i rabaty kwiatowe. Możemy także sadzić drzewa, krzewy i byliny. Najczęściej przeprowadzamy również ostatnie koszenie trawy przed zimą. Typowym zajęciem w tym okresie jest grabienie opadłych liści. Pracę możemy ułatwić sobie za pomocą wydajnej dmuchawy Husqvarna.

W listopadzie kończymy przygotowania ogrodu do zimy. Rośliny w tym czasie przechodzą już w stan spoczynku i pora przyszykować osłony dla wrażliwych na mróz gatunków. Nadal grabimy opadłe liście oraz kontynuujemy prace porządkowe. Możemy już wykonać bielenie drzewek owocowych, które ma na celu zapobieganie powstawaniu ran zgorzelinowych i uszkodzeń kory wskutek nagłych zmian temperatury. Warto także zabezpieczyć pnie przed zwierzętami, które żerują zimą.

Jakie prace ogrodowe wykonujemy w zimie?

Zimą pracy w ogrodzie jest niewiele. Zajmujemy się głównie odśnieżaniem. Aby ułatwić sobie pracę, warto sięgnąć po odśnieżarkę Husqvarna. Jeżeli mamy duży teren do odśnieżania, niezbędny jest traktorek ogrodowy wyposażony w pług. Dzięki niemu szybko i bez wysiłku pozbędziemy się śniegu. Poza tym zimą dokarmiamy ptaki, sprawdzamy stan okryć na roślinach, a także podsumowujemy miniony sezon ogrodniczy i rozpoczynamy planowanie kolejnego.

W grudniu zabezpieczamy rośliny przed mrozem, bielimy pnie drzewek owocowych, a także podlewamy rośliny zimozielone w czasie odwilży, które tylko spowalniają swoją wegetację i potrzebują wody. W przeciwnym razie grozi im susza fizjologiczna i zasychanie. Pamiętajmy także o obwiązaniu sznurkiem kolumnowych odmian roślin iglastych, aby śnieg nie odkształcił lub nie połamał ich gałęzi. Po opadach strząsamy zaś biały puch z pędów.

W styczniu kontrolujemy stan roślin i nadal odśnieżamy. Możemy już także rozpocząć przycinanie drzew owocowych i krzewów. Warunkiem jest brak śniegu, suche dni i temperatura utrzymująca się powyżej -5℃. Przycinać można gatunki odporne na mróz, np. jabłoń, gruszę, śliwę i stare drzewa owocowe, a także krzewy, takie jak: agrest, borówkę, jeżynę, porzeczkę. Do usuwania grubych konarów przyda się piła łańcuchowa Husqvarna.

Pamiętajmy także, aby zimą nie chodzić po trawniku. Zmarznięte źdźbła mogą się łamać. Ponadto podczas odśnieżania nie przerzucamy śniegu na trawę. Ubita, gruba warstwa ogranicza dopływ tlenu, co prowadzi do obumierania trawnika i sprzyja rozwojowi się pleśni pośniegowej.

W lutym możemy kontynuować przycinanie drzew owocowych oraz rozpocząć cięcia gatunków iglastych, takich jak choiny i świerki. Usuwamy także pędy krzewów, które kwitną latem i jesienią. Do tej grupy należą: hortensje bukietowe, budleje, krzewuszki. Pamiętajmy, aby nie przycinać roślin, które kwitną wiosną, np. forsycji czy migdałka.

Luty to także pora, kiedy zaczynamy tęsknić za wiosną. Dni stają się coraz dłuższe, a słońce mocniej grzeje. W oczekiwaniu na wiosnę rozpoczynamy przygotowania do nowego sezonu, przygotowując rozsady i planując nowe nasadzenia.

Materiał partnera