rośliny egzotyczne w  domu

Rośliny egzotyczne w domu – które wybrać i jak je pięknie wyeksponować?

Rośliny

Przybyły z różnych zakątków świata, by zdobić dzisiaj nasze wnętrza. Egzotyczne fikusy, spektakularne monstery, begonie o pięknych liściach, drobne aloesy, wiotkie oplątwy. Wybór jest naprawdę duży. Podpowiadamy, jakie rośliny egzotyczne wybrać i jak je pięknie wyeksponować w domu.

reklama

Rośliny egzotyczne o najładniejszych liściach – fikusy, monstery i palmy

Rozłożyste fikusy o okazałych, eliptycznych liściach lubią grać główną rolę we wnętrzu. Zapewnij im sporo miejsca i koniecznie dużo światła. Pamiętaj o tym, że fikusy nie lubią przestawiania. Mogą się „obrazić”. W domu ładnie wyglądają w terakotowych donicach, koszach z trawy morskiej albo modnych, plecionych osłonkach. Aby roślina jeszcze bardziej przyciągała uwagę postaw ją na niskim stołku albo stoliku w słonecznym pokoju.

monstera dziurawa
Monstera dziurawa dostępna w sklepie e-botanica.plMonstery to królowe naszych domowych dżungli. Mają dekoracyjne, dziurawe liście i malowniczo splątane korzenie, które pięknie wyglądają w słoju. Niewielkich rozmiarów rośliny możesz umieścić w wiszących doniczkach i powiesić np. nad stołem w jadalni lub wyspą kuchenną. Duże okazy w ceramicznych donicach lub plecionych koszach będą zdobiły mieszkanie swoim spektakularnym wyglądem.

Efektowne i dekoracyjne liście mają również begonie plamiste. Na tle soczystej, ciemnej zieleni widnieją nieregularne białe kropeczki. Liście od spodu są brunatne lub czerwone, co dodatkowo dodaje roślinom ciekawego charakteru. Zapewnij im dużo światła, a wyrosną tak, że poczujesz w domu klimat brazylijskiej dżungli. 

Trójskrzyn o pięknych liściach w złocisto-czerwono-zielonych kolorach to jedna najpopularniejszych egzotycznych roślin doniczkowych. Jej odcienie związane są ze stopniem nasłonecznienia – im więcej słońca otrzymuje, tym bardziej kolorowe są jej liście.

Wybierając palmę do domu, pamiętaj, że ona bardzo szybko rośnie. Z niewielkiej roślinki wyrośnie okaz o sporych rozmiarach. Na przykład palma areka, jeśli ma odpowiednio dużo przestrzeni, może sięgać aż do sufitu. Jej bujny, zielony pióropusz wprowadzi tropikalny klimat do każdego wnętrza.

Piękne rośliny egzotycznych do domu oraz donice i osłonki znajdziesz w sklepie e-botanica.pl

wężownica sansewieria
Elegancka osłonka MARIA na stojaku, SKLEP E-BOTANICA.PL


Doniczki i osłonki – jakie wybrać, by rośliny pięknie wyglądały w domu?

Smukłe, zielone liście wężownicy (często nazywane szablami) i skrzydłokwiatu pięknie wyeksponujesz dzięki wysokim osłonkom, najlepiej o prostych formach. Doniczki postaw na stojakach o zgrabnych nóżkach, które dodadzą im lekkości. Wysokie donice świetnie uwydatnią również wdzięk palm o bajecznych pióropuszach. W kolorowych, zaokrąglonych osłonkach pięknie będą wyglądały pilea pepermiowata (ze względu na okrągłe liście zwana potocznie pieniążkiem) i zamiokulkas zamiolistny o intensywnie zielonych, mięsistych liściach. Ta ostatnia roślina to wyjątkowo odporny okaz,  idealny dla zapominalskich i zapracowanych.

Oplątwy, one dopiero mają efektowne kształty. Te wiotkie, fikuśne rośliny przepięknie wyglądają w szklanych naczyniach ustawionych na stolikach, komodach lub doniczkach powieszonych w plecionych makramach. Tworzą zielone zagajniki i wcale nie potrzebują ziemi, żeby rosnąć!

Drobne i delikatne aloesy ładnie wyglądają ustawione w grupach na parapecie. Ich jędrne i mięsiste liście rosną w górę tworząc dekoracyjne, zielone rozety. Wybieraj więc proste doniczki, np. w kolorze cementu, które podkreślą ich naturalne piękno. Te sukulenty nie tylko ładnie wyglądają, ale mają też wspaniałe właściwości –  łagodzą poparzenia, ukąszenia owadów, nawilżają skórę i przyśpieszają gojenie ran.

rośliny egzotyczne sukulenty
Osłonka ceramiczna Moderna square w kolorze cementu, SKLEP E-BOTANICA.PL


Ceramiczne misy i szklane naczynia świetnie wyeksponują kompozycje z sukulentów – aloesu, eszewerii (to roślina, która wygląda jak zielona rozeta i świetnie sprawdza się też na balkonach oraz w skalnikach), grubosza zwanego drzewkiem szczęścia, sansewierii (wężownicy), oplątwy oraz kaktusów.

Niezwykle rośliny egzotyczne w domu – litopsy, czyli żywe kamienie

Warto wspomnieć jeszcze o pochodzących z pustynnych terenów Afryki litopsach. Te niezwykłe, pękate sukulenty zwane są żywymi kamieniami, bo do złudzenia przypominają małe, dekoracyjne kamyki. Najbardziej urokliwe są jesienią, kiedy pojawiają się na nich kolorowe kwiaty. Podobno litopsy przynoszą szczęście, może warto się o tym przekonać?

Więcej pięknych roślin egzotycznych do domu oraz donice i osłonki znajdziecie w sklepie e-botanica.pl

MATERIAŁ PARTNERA

Tekst: AB
Zdjęcia: materiały sklepu e-botanica.pl, shutterstock