szkodniki roślin w ogrodzie

Najpopularniejsze szkodniki roślin w ogrodzie

Rośliny

Szkodniki, które bytują w roślinach mogą stać się prawdziwym utrapieniem. Wygryzają one dziurki w liściach, niszczą korzenie roślin, a także owoce. Przez ich działanie pędy mogą ulec zniekształceniu, a na liściach i łodygach mogą się pojawić plamy i zabarwienia. Niektóre szkodniki wywołują poważne choroby roślin. Dlatego, gdy tylko pojawią się jakieś oznaki ich działania, warto zdecydować się na właściwe kroki.

Szkodniki roślin ogrodowych

Szkodniki to tego rodzaju organizmy, które powodują bardzo duże straty w działalności człowieka. Bardzo często przyczyniają się one do rozprzestrzeniania wirusów, bakterii, a także grzybów, mogą być także przyczyną wielu chorób. Do szkodników można przede wszystkim zaliczyć wszelkie owady, wije, roztocza, nicienie, ślimaki, a także gryzonie. 

Jakie szkodniki pojawiają się w naszych ogrodach?

W naszych ogrodach pojawią się bardzo różne rodzaje szkodników. Najpopularniejsze są mszyce, czyli niewielkie owady, które mają barwę czarną, zieloną lub brunatną. Zwykle pojawią się na młodych pędach, a także na spodzie liści. Wytwarzają one tzw. rosę miodową, czyli specjalną substancję, która ma bardzo lepka konsystencję. 

Kolejnym gatunkiem, na który lepiej uważać są pędraki. Mają mięsiste, grube ciała i ciemną główkę, żerują w ziemi niszcząc korzenie różnych roślin. 

Niszczącym gatunkiem jest także bawełnica korówkowa. Żeruje ona na jabłoniach, pigwach i gruszach. Kiedy się pojawi, drzewa zaczynają się pokrywać białym, dość wełnistym nalotem. 

Mrówki w ogrodzie to także nie lada wyzwanie. Często pojawiają się one na tych roślinach, na których występują mszyce. Ponadto tworzą swoje gniazda także w glebie, przy okazji niszcząc korzenie. 

W ogrodach bardzo często można także znaleźć przędziorki. Objawem ich występowania są żółtawe plamy na liściach, które z czasem obejmują większe części roślin. Ponadto liście mogą zostać osnute cieniutką pajęczyną, Warto zaznaczyć, że szkodniki te rozwijają się przede wszystkim w wysokiej temperaturze oraz przy suchym powietrzu. 

Rośliny są atakowane także przez czerwce. Owady te występują na pędach oraz na dolnych stronach liści. Przez większość życia żerują one w jednym miejscu. Mogą powodować bardzo różne objawy. 

Gdzie szukać informacji o zwalczaniu szkodników ogrodowych?

Zwalczanie szkodników, które występują w ogrodach to bardzo trudna kwestia. Można użyć specjalnych preparatów, które są sprzedawane w formie gotowej do użytku i rozpyla się je za pomocą specjalnych rozpylaczy. Jeżeli jednak szkodniki znajdują się na roślinach, które są przeznaczone do jedzenia, powinno się wykorzystać naturalne preparaty, które są bezpieczne. 

Na stronie Magazyn.Ceneo.pl można znaleźć wiele sposobów na walkę z różnymi rodzajami szkodników ogrodowych. Warto zapoznać się z nimi zapoznać i wybrać te metody, które działają najbardziej skutecznie.

Materiał partnera