wrzosy lecznicza ozdoba jesiennego ogrodu

Wrzosy – lecznicza ozdoba jesiennego ogrodu

Rośliny

Gdy nadchodzi jesień, wrzosy stają się bardzo popularne jako ozdoba ogrodu, domu czy balkonu. Można je bardzo powszechnie spotkać w centrach ogrodniczych i marketach. Jak o nie dbać i jakie mają właściwości – dowiecie się właśnie z tego artykułu!

Miesiąc wrzesień zawdzięcza swą nazwę wrzosom, które właśnie wtedy kwitną najpiękniej. Stają się dekoracją wielu balkonów i ogrodów, zastępując letnie kwiaty lubiące ciepło i długą ekspozycję na słońce w ciągu dnia. Trudno się oprzeć urokowi tych krzewinek kwitnących w odcieniach różu, fioletu i bieli. Mało kto wie, że nie tylko wyglądają pięknie, ale mają lecznicze właściwości bardzo przydatne przy jesiennych przeziębieniach.

Wrzos – właściwości i działanie lecznicze

Na początek kilka informacji o tym, co mogą podarować nam wrzosy, oprócz pięknego wyglądu. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie: https://wylecz.to/ziola/wrzos-zwyczajny-wlasciwosci-lecznicze-dzialanie-zastosowanie/, wrzosy mają wielorakie działanie lecznicze. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwutleniające i przeciwreumatyczne. Suszony kwiat wrzosu można stosować jako napar wspomagająco przy bezsenności i w stanach napięcia nerwowego, a także wykrztuśnie w przypadku kaszlu.

Wrzosy w ogrodzie

Wrzosy najpiękniej wyglądają posadzone w ogrodzie w skupiskach, otoczone roślinami o podobnych wymaganiach – np. dabecjami, jałowcami i sosnami. Najlepiej jest uprawiać je sadząc w gruncie na słonecznym stanowisku osłoniętym od wiatru. Potrzebują kwaśnej, przepuszczalnej gleby z dodatkiem kwaśnego torfu. Należy unikać sadzenia ich w miejscach podmokłych. W takich warunkach szybko zmarnieją, bo ich korzenie łatwo gniją. Latem koniecznie trzeba pamiętać o ich podlewaniu, zwłaszcza gdy zaczynają kwitnienie. Trzeba przy tym zachować zdrowy umiar – lepiej podlewać je rzadziej dużą ilością wody niż codziennie zraszać. Zraszanie może doprowadzić do rozwoju choroby grzybowej jaką jest szara pleśń. Zimą wrzosy potrzebują okrycia przed mrozem, np. suchymi liśćmi lub agrowłókniną.

Wrzosy w mieszkaniu i na balkonie

Wrzosy możemy również trzymać w doniczkach – zarówno na balkonie, jak i w domu. Należy przy tym pamiętać o ustawieniu ich w słonecznym miejscu oraz o regularnym podlewaniu. Zazwyczaj mogą one z powodzeniem rosnąć w doniczkach, w których zostały kupione. Jeśli jednak chcecie zrobić z nich większą kompozycję, zaopatrzcie się w przepuszczalną i kwaśną ziemię, do której je przesadzicie. Zwyczajna ziemia uniwersalna nie nadaje się dla wrzosów.

Przycinanie i nawożenie wrzosów

Jeśli wasze wrzosy miały szansę przetrwać zimę i były odpowiednio okryte, na wiosnę należy przyciąć suche pędy tuż pod kwiatostanem. Dzięki temu szybko wyrosną nowe, młode pędy. Po tym cięciu powinno się zadbać o odżywienie roślin odżywkami z grupy wolno działających. Trzeba przy tym zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią dawkę nawozu, bo wrzosy są bardzo wrażliwe na przenawożenie. Odpowiednie dbanie o te śliczne krzewinki pozwoli wam cieszyć się nimi przez długi czas.

Materiał Partnera