Urządzamy ogród: trendy 2018

Ogrody

Bez ogolonych żywopłotów, ścieżek z kostki, równo poukładanych rabatek – w sezonie 2018 w modnym ogrodzie rządzi natura. Im bardziej dziko, tym lepiej!

Natura w ogrodzie

Murki z polnych kamieni, ścieżki z łupków i otoczaków, oczka wodne z trzcinami, drewnianymi mostkami i kładkami, dużo traw. W sklepach ogrodniczych szukajcie więc paproci, płożących się jałowców, wrzosów, borówek, a zamiast trawników na angielską modłę kupujcie łąki kwietne.

Pokoje dumania

Altanki, pergole, pawilony ukryte w zieleni, ale urządzone na wzór domowych saloników. Mamy w nich odpoczywać jak na wymarzonych wakacjach. Sami lub w towarzystwie przyjaciół. W pokojach pod chmurką ustawiamy wygodne sofy, fotele, stoły i stoliki. Budujemy kominki. Ściany zdobimy sztukateriami, wieszamy obrazy, zdjęcia, ustawiamy rzeźby. Ma być przytulnie – tak bardzo, żeby nie chciało się wracać do domu.

reklamaKwiatowo-ziołowe rabaty

Pięknie wyglądają i Cudnie pachną – te najbardziej aromatyczne zioła to: szałwia, lawenda, kocimiętka, tymianek, melisa, mięta, lubczyk. Część z nich, na przykład czosnek lub szczypior, kwitnie tak, że śmiało może konkurować z bylinami. Z ziołami posadzimy nagietki, nasturcje, złocienie, goździki ogrodowe, rumiany, naparstnice, lilie, jaśmin, róże.

Warzywnik w donicach

Zdrowe plony nie z zagonka, ale z doniczki. Wyhodujemy w nich nie tylko te najbardziej popularne warzywa, jak papryka, cebula, pomidory, pnąca fasola, ogórki, ale też niezwykłe, np. pak choi czy topinambur. PRZENOŚNE GRZĄDKI są dobrym rozwiązaniem, gdy w ogrodzie nie mamy miejsca na warzywnik.

Zobacz także: "Ogród na ścianie"

Dekoracje do ogrodu

Dla urozmaicenia wśród masy zielonych liści warto ustawić coś o zupełnie innej fakturze. Przedmioty szklane, błyszczące, lustra, kamienne obeliski, figury, amfory. Ustawione pionowo lustrzane tafle mają tę zaletę, że dzięki nim ogrody wyglądają na większe.

Woda w ogrodzie

Nie musimy od razu urządzać jeziorka czy stawu. Ważne, żeby coś nam PLuskało i SZUMiało, a do tego wystarczą ogromne gliniane dzbany z minifontannami, misy z wodą, korytko albo malutkie i płytkie oczka. Co ciekawe, nawet w nich można posadzić nenufary miniaturki – potrzeba im tylko dużo słońca i 30 cm wody.

Domki dla ptaków i owadów

Są pożyteczne, więc warto je zaprosić do ogrodu. Zapylą rośliny, zjedzą szkodniki, a my w zamian damy im Dach nad głową – drewniany, gliniany, trzcinowy. Najlepiej w zacisznym, słonecznym miejscu, osłoniętym od deszczu.

Recykling

Stare komody, półki, krzesła, drabiny, beczki, taczki, rowery – zamiast trafić na śmietnik, mogą zdobić. Wystarczy, że je odnowimy i zasadzimy w nich kwiatki, zioła, warzywa. Ukryjemy narzędzia czy drewno na ognisko. My BĘdziemy eKo, one zyskają drugie życie, a nasz ogród niecodzienną dekorację.

Opracowanie: Beata Majchrowska, Joanna Halena, Katarzyna Sadłowska
Zdjęcia: Joanna Kossak/Botanypress.co.uk, GAP Photos, materiały prasowe