jak wykorzystać fusy z kawy

Jak wykorzystać fusy z kawy?

Zielono we wnętrzu

Jeżeli lubisz kawę i przygotowujesz ją ze zmielonych ziaren – czy to w ekspresie, czy po turecku – w ciągu paru dni zbierasz pewną ilość fusów. Prawdopodobnie wyrzucasz je do kosza, bo nie wiesz, na jak wiele sposobów możesz spożytkować je w swoim domu. W artykule podpowiemy Ci, jak wykorzystać fusy po kawie i oszczędzić przy tym parę złotych.

Zadbaj z kawą o swój dom

Jednym z najbardziej popularnych i jednocześnie najprostszych sposobów na wykorzystanie fusów z kawy jest użycie ich jako nawozu do kwiatów doniczkowych. Z uwagi na to, że zawierają cenne związki azotu czy fosforu, pozytywnie wpływają na wzrost roślin, ich kwitnienie czy owocowanie. Jednocześnie pomagają spulchnić ziemię oraz spowalniają proces jej wysychania.

Samo stosowanie fusów jest w tym wypadku bardzo proste, ponieważ wystarczy, że wymieszasz je z górną warstwą ziemi lub po prostu ją nimi posypiesz. Pamiętaj jednak, że taki nawóz możesz stosować wyłącznie w przypadku tych roślin, które preferują kwasowy odczyn pH gleby. Należą do nich m. in. paprotki, kaktusy czy storczyki.
 

jak wykorzystać fusy z kawy jako nawóz do kwiatów


Jeżeli nie masz takich roślin, fusy po kawie możesz wykorzystać jako pochłaniacz zapachów. Wystarczy, że po uprzednim wysuszeniu umieścisz je w czystym materiałowym woreczku, a następnie włożysz do szafki czy lodówki. Ponadto z ich pomocą możesz odstraszać drobne insekty, np. muszki owocówki. W tym celu rozsyp fusy na talerzyku i postaw go obok miejsca, gdzie się pojawiają.

Na tym lista zastosowań fusów do kawy w Twoim domu się nie kończy. Tak samo jak ocet i soda oczyszczona, fusy z kawy mogą posłużyć jako naturalny środek do czyszczenia. Dzięki nim łatwiej usuniesz uporczywe zabrudzenia z naczyń czy różnych powierzchni, dlatego z powodzeniem zastąpią ostre czyściki i myjki. Jedyne co musisz zrobić, to nanieść fusy na zabrudzenie, przetrzeć je gąbką, a następnie spłukać wodą.

Fusy z kawy w codziennej pielęgnacji

Fusy z kawy możesz wykorzystać także do codziennej pielęgnacji. Idealnie sprawdzą się jako peeling. Wymieszaj je z niewielką ilością wody oraz olejku do ciała i rozprowadź na skórze kolistymi ruchami. W ten sposób poprawisz kondycję skóry, a dzięki zawartej w fusach kofeinie, ujędrnisz ją.

Do rozprowadzenia drobinek z kawy po ciele możesz użyć dłoni lub specjalnej rękawiczki. Pamiętaj, że skóra na twarzy jest bardziej wrażliwa, więc nie pocieraj jej zbyt mocno. Nie zapomnij o dokładnym spłukaniu peelingu. Do wytarcia wykorzystaj miękki ręcznik oraz natychmiast nawilż skórę balsamem czy olejkiem.
 

co zrobić z fusów po kawie


Jak przechowywać fusy po kawie?

Aby po wypiciu kawy móc wykorzystać fusy, musisz odpowiednio je przechowywać. Po pierwsze, odsącz je z nadmiaru wody. Możesz do tego użyć papierowy ręcznik lub ściereczkę. Następnie rozsyp je na czystej tacy tak, by nie tworzyły grubej warstwy. Im będą cieniej rozłożone, tym szybciej i lepiej wyschną.

Po wysuszeniu przełóż fusy do szczelnego pojemnika, aby uchronić przed wchłanianiem wilgoci, i przechowuj w ciemnym suchym miejscu. Zużywaj je na bieżąco, ponieważ wraz z upływem czasu tracą swoje właściwości i nie będą nadawać się do użytku.

Podsumowując, fusy z kawy możesz wykorzystać na wiele sposobów: na przykład przygotować ekologiczne środki czystości czy domowe kosmetyki do pielęgnacji skóry. Jeżeli zainteresował cię ten temat, poznaj więcej sposobów na wykorzystanie fusów z kawy na: https://lepiej.tauron.pl/styl-zycia/fusy-z-kawy-zastosowanie-w-domu-i-ogrodzie/

Artykuł sponsorowany
Zdjęcia: elements.envato.com