regulacja drzwi balkonowych

Jak wyregulować drzwi balkonowe?

Zielono we wnętrzu

Regulacja drzwi balkonowych to jedna z prac konserwacyjnych, którą powinno się przeprowadzać regularnie w każdym pomieszczeniu, w którym się znajdują. Jak wyregulować skrzydło balkonowe? W jakiej sytuacji jest to konieczne i kiedy najlepiej przeprowadzić konserwację? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.

reklama

Jak wyregulować drzwi balkonowe samodzielnie?

Odpowiednie nastawienie drzwi balkonowych to zadanie, które odznacza się podobnym stopniem trudności, jak regulacja drzwi zewnętrznych czy okien. Jeśli wiesz, jak ją przeprowadzić, z pewnością jesteś w stanie wykonać tę pracę samodzielnie. Potrzebujesz jednak do tego odpowiednich narzędzi. Do regulacji drzwi balkonowych nie są niezbędne skomplikowane urządzenia, wystarczą ręczne klucze:

  • SCH.ACP-S – specjalny klucz przeznaczony do regulacji okien;
  • imbus 4 – najlepiej model przeznaczony do regulacji okien i drzwi balkonowych, odpowiednio zakrzywiony. Takim kluczem łatwo posłużyć się w ciasnej przestrzeni pomiędzy zawiasem a ścianą wnęki okiennej;
  • Torx 10 – klucz z końcówką w kształcie dziesięcioramiennej gwiazdy.

Zestaw dobrej jakości kluczy potrzebnych do regulacji drzwi balkonowych to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Warto podkreślić, że klucze pasują do wszystkich zestandaryzowanych okien oraz drzwi balkonowych, dlatego posłużą użytkownikowi wiele lat.

Z odpowiednimi narzędziami regulacja zawiasów drzwi balkonowych oraz rolek jest bardzo łatwa, należy jeszcze jedynie dowiedzieć się, który element za co odpowiada i jak powinien być ustawiony, żeby odpowiednio przesunąć skrzydło balkonowe względem ramy.

Regulując drzwi balkonowe, warto zainteresować się również prawidłową pracą zawiasów. Skrzydło będzie łatwiej zamykać i otwierać, jeśli przy okazji konserwacji użyjemy smaru do okien. Zwykle kilka kropel wystarczy, żeby zauważyć wyraźną poprawę.

Zobacz także: https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/okna-fasadowe-pcv

Kiedy jest potrzebna regulacja drzwi balkonowych?

Regulacja docisku drzwi balkonowych, a także odpowiednie ustawienie pozycji skrzydła, dokonywane są zawsze przy montażu stolarki okiennej w domu lub mieszkaniu. Niestety, z czasem zarówno okna, jak i drzwi balkonowe ulegają deregulacji, co jest naturalnym procesem wynikającym z ich użytkowania. Fachowcy zalecają systematyczne regulowanie okien i drzwi balkonowych, proponując przeprowadzenie prac dwukrotnie w ciągu roku: przed zimą oraz przed latem.

Regulacja drzwi balkonowych na zimę oraz z nastaniem sezonu letniego związana jest z warunkami atmosferycznymi panującymi w naszym klimacie. Zarówno niskie, jak i wysokie temperatury powodują innego rodzaju pracę materiałów, z jakich wykonano stolarkę okienną. Z tego powodu zarówno przed sezonem letnim, jak i zimowym dobrze jest przeprowadzić regulację drzwi balkonowych. W ten sposób zapewnia się ich łatwe otwieranie i zamykanie oraz odpowiednią szczelność.

Kiedy jeszcze należy wyregulować drzwi na balkon? O takiej konieczności będzie świadczyć:

  • głośna praca drzwi – skrzypiące drzwi balkonowe to znak, że należy zainterweniować;
  • trudności z zamykaniem lub otwieraniem skrzydła;
  • nieszczelne drzwi balkonowe.

Przyczyną każdej z tych usterek najczęściej jest „opadnięcie” skrzydła, dlatego zanim zadzwonisz po fachowca, zacznij od wyregulowania drzwi. Warto jednak wiedzieć, że niekiedy identyczne problemy pojawiają się z powodu uszkodzeń mechanizmu zamykającego albo odkształcenia profilu. Wówczas konieczna może okazać się interwencja specjalisty, a nawet wymiana skrzydła czy całego okna.

Zobacz także: https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/akcesoria-do-okien/moskitiery 

Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku

Regulację drzwi balkonowych przeprowadza się w związku z pracami konserwacyjnymi, usterkami, a także w celu rozszczelnienia lub uszczelnienia skrzydła na zimę i lato.

Regulacja zima – lato

Fabrycznie skrzydło drzwi balkonowych jest ustawione w pozycji neutralnej. Świadczy o tym usytuowanie największego znacznika na zaczepie w pozycji „na godzinie szóstej”. Przed sezonem letnim, w celu uzyskania lepszej wentylacji, znacznik warto ustawić w pozycji „na godzinie dziewiątej”. Z kolei przed zimą, kiedy szczelność należy poprawić, znacznik ustawiamy „na godzinie trzeciej”. Regulacji dokonuje się za pomocą klucza V.SCH.ACP-S.

Poza regulacją wentylacji drzwi należy wyregulować także w sytuacji, kiedy nie działają prawidłowo.

Krok 1 – regulacja pionowa skrzydła balkonowego

Otwórz drzwi i zdejmij dolną osłonę zawiasu. Następnie za pomocą klucza imbusowego wyreguluj skrzydło w pionie. Kiedy po włożeniu klucza w zawias przekręcisz go w prawo, drzwi podniosą się, a jeśli przekręcisz klucz w lewo – skrzydło opadnie.

Po zakończonej regulacji sprawdź, czy skrzydło dobrze pracuje. Drzwi powinny łatwo zamykać się i otwierać, a także nie wydawać niepożądanych dźwięków i zapewniać właściwą szczelność. Jeśli problem nadal występuje, być może trzeba wyregulować skrzydło również w poziomie.

Krok 2 – regulacja pozioma drzwi

Regulację poziomą przeprowadza się podobnie jak ustawienie w pionie. Należy użyć także imbusa „czwórki”. Tm razem jednak regulacji podlega środkowy zawias. Po zdjęciu osłony, klucz imbusowy należy włożyć w otwór i przekręcić w prawo lub w lewo. W zależności od kierunku prowadzenia klucza drzwi przesuną się w odpowiednią stronę w stosunku do ramy okiennej.

Kiedy skończysz regulację w poziomie, pamiętaj o nałożeniu osłony zawiasu. Pełni ona nie tylko funkcję estetyczną, lecz także chroni mechanizm przed zabrudzeniami.

Krok 3 – regulacja „po przekątnej”

Jeżeli regulacja w pionie i poziomie nie przyniosła efektu, warto spróbować regulacji na ostatnim, górnym zawiasie. Identycznie jak w poprzednich krokach, zawias położony najwyżej reguluje się za pomocą imbusa, oczywiście po uprzednim zdjęciu pokrywy. Dzięki przekręceniu klucza w jedną lub drugą stronę, regulujemy drzwi podnosząc je lub opuszczając od strony klamki.

Regulacja drzwi balkonowych na wszystkich trzech zawiasach powinna przynieść oczekiwany efekt w postaci cichego i lekkiego zamykania i otwierania skrzydła.

Krok 4 – docisk drzwi balkonowych

Poza zmianą ustawień skrzydła względem ramy, warto zająć się także regulacją docisku. W tym celu przyda się klucz Torx 10. Po otwarciu okna na skrzydle zauważysz z łatwością mimośrodowe rolki. Siłę docisku reguluje się przekręcając je w lewo lub prawo. Ważne jest, żeby wszystkie rolki znajdowały się w jednakowej pozycji. Na koniec należy wyregulować pojedynczą rolkę znajdującą się po przeciwnej stronie skrzydła.

MATERIAŁ PARTNERA