system nawadniania doniczek

System nawadniania doniczek w domowej uprawie – co musisz wiedzieć?

Zielono we wnętrzu

Woda to podstawowy budulec i czynnik niezbędny do życia i wzrostu każdej rośliny. Nie inaczej jest w przypadku domowych upraw, w których system nawadniania doniczek może przybierać różnorakie formy.

reklama

System nawadniania doniczek w domowej uprawie – co musisz wiedzieć?

Najpopularniejszym i najbardziej powszechnym jest oczywiście tradycyjne podlewanie, wlewając wodę do doniczek, jednak w przypadku profesjonalnych hodowli używa się bardziej  zaawansowanych sposobów. Co warto o wiedzieć na temat systemów nawadniających?

Jak działa system nawadniania doniczek?

Bez względu na to, jakie rośliny uprawiamy, jedno jest pewne - do życia i prawidłowego wzrostu potrzebują one regularnego podlewania. Tyczy się to zarówno ziół, konopi, kwiatów, jak i warzyw. Częste podróże, dłuższe wyjazdy, czy też po prostu chęć do wdrożenia automatyzacji sprawia, że wielu  hodowców szuka sprawdzonych sposobów na pewne i skuteczne podlewanie roślin bez udziału człowieka. Rozwiązaniem jest system nawadniania doniczek, który gwarantuje odpowiednią wilgotność podłoża w każdej sytuacji. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sprzętu, a wybór konkretnego z nich powinien być uzależniony od ilości roślin w uprawie.

Jakie elementy składają się na system nawadniania doniczek?

W zależności od konkretnego typu systemu nawadniania doniczek, jego budowa i części nieznacznie różnią się od siebie. Podstawą każdego z nich jest oczywiście pojemnik wypełniony przygotowaną w tym celu wodą, do którego podłączone są rurki doprowadzające ją do doniczek. W prostych systemach kropelkowych wykorzystuje się rurki PCV lub pompę, za pomocą której woda przedostaje się do roślin. Oprócz tego w gotowych zestawach znaleźć można wężyki, których ilość należy dostosować do ilości doniczek w uprawie, pajączek do nawadniania kropelkowego oraz specjalny filterek, którego zadaniem jest zapobiegać zatykaniu się wężyków. W zaawansowanych systemach nawadniających opartych o doniczki Autopot woda dolewana jest bezpośrednio do nich, co zapewnia korzeniom możliwość optymalnego przeschnięcia. W skład zestawu wchodzą z reguły specjalne doniczki wraz z podstawkami, wężyki, łączniki, dozowniki i kraniki.

Który system nawadniania doniczek wybrać – system kropelkowy czy Autopot?

Rodzaj i ilość roślin w uprawie to główne wyznaczniki, na podstawie których powinniśmy wybierać system nawadniający doniczek w danym wypadku. Wiele kwiatów czy warzyw nie potrzebuje specjalnie skomplikowanych rozwiązań, podobnie jak i małe hodowle, liczące sobie zaledwie kilka sztuk roślin, w których system kropelkowy z pompą jest całkowicie wystarczający. Duże uprawy i niektóre rodzaje ziół i roślin wymagają zastosowania zaawansowanych sposobów podlewania, w których wskazane jest zapewnienie korzeniom możliwości na przeschnięcie. W takich sytuacjach świetnie sprawdzą się systemy nawadniania Autopot, które mają wszechstronne zastosowanie w zakresie ogrodnictwa i polecane są profesjonalnym growerom. Zautomatyzowany proces podlewania, o którym mowa stosowany jest z powodzeniem zarówno w uprawach indoorowych, jak i hodowli na świeżym powietrzu. Autopot zapewnia roślinom niezbędną wodę i odżywki dostarczane regularnie, w odpowiednich ilościach i to nawet przez kilka tygodni.

Artykuł powstał we współpracy z hemp.pl