Cała przestrzeń Fangora

Zaproszenia

Gdzie: Kraków, Muzeum Narodowe, Al. 3 maja 1
Wystawa czynna do 13 stycznia 2013 r.

Sześć tysięcy metrów kwadratowych sztuki – to brzmi jak reklama wielkiej wystawy street artu. I w pewnym sensie tak jest, choć ta sztuka ma tylko jednego bohatera – Wojciecha Fangora, który stworzył artystyczną oprawę dla siedmiu stacji drugiej linii warszawskiego metra. O Fangorze trudno pisać krótko.

Działa już od 75 lat, jest jedynym Polakiem, któremu indywidualną wystawę zorganizowało Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W 1958 roku stworzył pierwszą na świecie instalację przestrzenną. Interesował się opartem i minimalem, ale robił też scenografię do baletu. W przypadku tak bogatego życiorysu artystycznego trudno sobie wyobrazić skromną wystawę, która by podsumowywała jego twórczość. W Muzeum Narodowym zobaczymy więc blisko 190 prac, przede wszystkim obrazy.

Będzie okazja, by obejrzeć te starsze i najnowsze, a także wspomniane już projekty dla warszawskiego metra. Wystawa zbiega się w czasie z 90. urodzinami artysty. Ile metrów kwadratowych powierzchni zapełnił Fangor przez ten czas swoją sztuką? Nie mam pojęcia, ale to na pewno jeszcze nie koniec jego pracy. Wojciech Fangor. Przestrzeń jako gra.


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Katalogi Galerii i Muzeów

reklama