Elektroniczne Impresje Wilkonia. Wystawa grafiki cyfrowej Józefa Wilkonia w Limited Edition

Zaproszenia

Józef Wilkoń zaczął eksperymentować z komputerem, tworząc cyfrowe obrazy. Galeria Limited Edition postanowiła je zaprezentować.

Józef Wilkoń, malarz, rzeźbiarz, scenograf, ilustrator, od nieomalże 60 lat z wielkim powodzeniem uprawia sztuki wizualne. Wykreował rozpoznawalną rzeczywistość, pełną artyzmu, ekspresji, liryzmu i niespotykanej wrażliwości na otaczający nas świat przyrody. Jego wizerunki zwierząt są jak psychologiczne portrety. Pełne optymizmu i poczucia humoru postacie, które zasłużyły sobie na miano wilkoniowatych, stanowią ilustrację do ponad 200 książek w kraju i poza jego granicami. 

Nie ustając w poszukiwaniu uniwersalnych środków wyrazu, Józef Wilkoń zaczął eksperymentować z komputerem, tworząc cyfrowe obrazy. Podobnie jak Tadeusz Dominik, Jan Dobkowski czy Zdzisław Beksiński, dostrzegł on w grafice komputerowej alternatywę dla malarstwa tradycyjnego. W swojej twórczości wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniki, nic nie tracąc na indywidualizmie wykonanych prac: ruchy pędzla przejął palec mistrza, a farby zastąpił program graficzny.

Galeria Limited Edition postanowiła zaprezentować cyfrowe kreacje Józefa Wilkonia. Oglądający je usłyszą dodatkowo muzykę wykonywaną przez namalowane postacie. Jest to niewątpliwie dowód na siłę talentu malarza.  

Kilka słów o artyście... 

Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko 200 książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. 

{google_adsense}

Prace Józefa Wikonia zobaczyć można m.in. w japońskich muzeach i wielu prywatnych kolekcjach. W dorobku artysty jest kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, w tym: Galeria in der Biberstrasse (Wiedeń, 1964), MAG Gallery (Zurych, 1980), Centrum Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration w Troisdorfie (Berlin, 2000), Museum of Illustration (Toyama, Oshima 2001), Narodowa Galeria sztuki Zachęta (Warszawa, 2006/2007). 

Wśród wielu nagród szczególne miejsce zajmuje Deutsche Jugendbuchpreiss (1966) czy japońska Owl Prize (1984). Artysta otrzymał również wiele nagród na międzynarodowych spotkaniach m.in. Nagroda Honorowa w konkursie na ilustrację do Don Kichota w Buenos Aires (1965), złoty medal oraz Nagroda Honorowa na BIB w Bratysławie (1969, 1973), Premio Grafico w Bolonii (1974, 1991), Andersen Premio w Genewie (1998). 

Kilka słów o galerii... 

Galeria Sztuki Limited Edition to internetowa galeria sztuki współczesnej skupiająca czołowych przedstawicieli polskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. W ofercie galerii znalazły się prace mistrzów malarstwa: Pabla Picassa, Paula Klee, Salvadora Dalego, Marca Chagala, Joan Miró; rodzimych klasyków: Zdzisława Beksińkiego, Józefa Wilkonia, Rosława Szaybo; oraz młodych artystów o ugruntowanej pozycji w Polsce i na całym świecie, m.in. Marcina Ryczka, Szymona Brodziaka. 

Misją galerii jest promocja starannie wyselekcjonowanych prac – malarstwa, grafiki i fotografii kolekcjonerskiej – w zgodzie z najnowszymi trendami rynku sztuki oraz nowoczesnymi technologiami. Jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła się organizacji wystaw całkowicie wirtualnych, łączących profesjonalne zaplecze merytoryczne z powszechną dostępnością. 


Wystawa grafiki cyfrowej autorstwa Józefa Wilkonia – wystawa online 
dostępna w języku polskim oraz angielskim
Galeria Limited Edition: www.limitededition.pl

Wernisaż: 16 października 2016 
Wernisaż wydarzenia oraz spotkanie z Józefem Wilkoniem odbędzie się w ramach Warszawskich Targów Sztuki 2016
Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego, plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa 

Strona wydarzenia: 
https://www.facebook.com/events/690954624385554/
Zapowiedź video: 
https://youtu.be/LBET_WrLgSw 

WERANDA jest patronem medialnym wystawy.