Projekt ZIELONE MIASTO: warsztaty MÓJ ZIELONY DACH

Zaproszenia

Serdecznie zapraszamy na kolejny z cyklu warsztatów "Mój Zielony Dach" w ramach projektu ZIELONE MIASTO, który odbędzie się 27 sierpnia w Nowym Teatrze w Warszawie.

ZIELONE MIASTO to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 - ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Cykl warsztatów „Mój Zielony Dach” to jedna z akcji w ramach tegoż projektu.

Celem cyklu warszatów jest wspólne tworzenie mini roślinnego dachu.

Każde warsztaty zaczynają się krótkim wykładem nt. konstrukcji, korzyści i przykładów realizacji zielonych dachów, prowadzonym przez Marzenę Bronisz z pracowni architektury krajobrazu PoLandscape. Po wykładzie uczestnicy przenoszą się do ogrodu, aby w praktyce poznać sposoby tworzenia zielonych dachów.

Czerwcowe warsztaty odbyły się w podczas targów Wzory w Ogrodzie. Na specjalnej konstrukcji z cortenu grupa uczestników wspólnie stworzyła tzw. „jednowarstwowy” zielony dach. Pierwszym etapem było wspólne kładzenie hydroizolacji, które poprowadzili: Tomasz Pecyna i Łukasz Zakrzewski z firmy Garden Serwis. Każdy mógł spróbować swoich sił w łączeniu zakładu czy wykańczaniu narożnika. Kiedy eksperymentalny zielony dach był już należycie uszczelniony, Maciej Kielak opowiedział o funkcjach, właściwościach i cechach substratów KiK-Krajewscy Ziemskie Produkty, używanych na zielonych dachach zamiast ziemi ogrodniczej. Na koniec uczestnicy posadzili rośliny w biało-fioletowo-niebieskiej kolorystyce dobranej przez szkółkę roślin Grąbczewscy. 

Lipcowe warsztaty odbyły się pod hasłem „Mój Zielony Dach Skośny” i ich celem było stworzenie zielonego dachu - tym raze skośnego. Pierwszym etapem było wspólne wykonanie hydroizolacji z membrany EPDM. Łukasz Zakrzewski i Tomasz Pecyna instruowali uczestników jak połączyć membranę na zakład czy wykończyć narożnik. Kiedy skośny dach był już należycie uszczelniony, Jacek Janaszek przedstawił innowacyjne moduły zielonych dachów, które składają się ze wszystkich niezbędnych warstw i są porośnięte dobrze ukorzenionymi roślinami. Rozwiązanie to daje najszybszy możliwy efekt stworzenia roślinnej połaci. Uszczelniona hydroizolacją konstrukcja stała się zielonym dachem w błyskawicznym tempie. Po zakończeniu budowy, nawiązała się żywa dyskusja na temat wprowadzania bioróżnorodności w miastach, także poprzez zielone dachy.

Sierpniowe warsztaty odbędą się w Nowym Teatrze. Efektem końcowym warsztatu będzie mini zielony dach, który mógłby być częścią dachu np. na garażu lub wiacie.

Partnerami będą firmy: Optigrün Zielony dach i szkółka roślin Grabczewscy. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązkowa rejestracja: www.mojzielonydachoptigruen.evenea.pl.

Termin: 27.08 w godz. 10:00-11:30
Miejsce: Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa
Strona wydarzenia: www.facebook.com/events/1032378840164118
Więcej zdjęć i informacji na stronach: www.zielonyparagraf.pl www.facebook.com/ZielonyParagraf 

reklama