Ziemia do nieba, odbiór!

Zaproszenia

Gdzie: Warszawa, Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1
Bogowie – instrukcja obsługi. Do 11 marca 2013 r.

Ta wystawa przypomina trochę kalejdoskop: jest złożona z małych kolorowych fragmencików, które tworzą kolorową i dziwnie spójną całość. Ale trudno się spodziewać czegoś innego, skoro na warsztat została wzięta religia we wszystkich swoich przejawach i formach. Stałe są tylko dwa elementy: człowiek i bóstwo. Cała reszta wiruje, zmienia się i mnoży.

Oto wiara ukazana przez pryzmat praktyk religijnych, czyli – mówiąc prościej – opowieść o tym, czego to człowiek nie wymyśli, żeby dogadać się z bogami. Oglądając ten bogaty zbiór dewocjonaliów, symboli religijnych, darów wotywnych, świętych wizerunków oraz zdjęć ukazujących rytuały, miejsca kultu itp., nie unikniemy co najmniej kilku uśmiechów, okrzyków zdziwienia, zachwytu czy… obrzydzenia.

Ludzka pomysłowość bowiem nie zna granic. Komu i dlaczego religia zakazuje picia coca-coli? Kto modli się do Elvisa Presleya? Czyli zmarli odmawiają przeprowadzki na tamten świat? Czy czaszki lepiej sprawdzają się jako pudełka na słodycze, czy raczej element wystroju wnętrz? Odpowiedzi na te i wiele jeszcze dziwniejszych pytań znajdą Państwo w warszawskim Muzeum Etnograficznym.


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Katalogi Galerii i Muzeów

reklama