8 największych stadionów świata

8 największych stadionów świata

Sztuka Życia

Od czasów starożytnych ludzie gromadzili się na dużych stadionach, aby oglądać różne wydarzenia sportowe. Dziś kibice oglądają na żywo imprezy na obiektach, które są wystarczająco duże, aby pomieścić nawet ponad 100 tys. osób. Wiele z tych stadionów ma najnowocześniejszą infrastrukturę, wielkie tablice wyników, ekrany do oglądania i prywatne loże; wszystko, czego można oczekiwać po największych stadionach na świecie. Ostatecznie to jednak sport rozgrywany na tych obiektach jest główną atrakcją i tak będzie zawsze. Zapraszamy do poznania, jakie są największe stadiony na świecie oraz odkrycia szczegółów na temat: największe stadiony liczba miejsc, stadiony liczba kibiców, największe stadiony wielkość.

reklama

Największe stadiony – Bryant-Denny (100 077)

Naszą listę największych stadionów na świecie zaczynamy od obiektu położonego w Alabamie. Z pojemnością 100 077 widzów, Bryant-Denny Stadion służy jako siedziba drużyny piłkarskiej Uniwersytetu Alabama, w mieście Tuscaloosa. Po raz pierwszy został otwarty w 1929 roku i podobnie jak wiele stadionów wybudowanych na potrzeby futbolu uniwersyteckiego w Stanach Zjednoczonych, od tego czasu wielokrotnie rozbudowywany. W rzeczywistości w 2018 roku ogłoszono plany kolejnej renowacji, której koszt wyniósł ponad 100 milionów dolarów.

Największe stadiony na świecie biją rekordy pod względem wielkości oraz liczby dostępnych miejsc dla kibiców. Większość z nich znajduje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie futbol amerykański jest sportem narodowym. W Europie wielkość największych stadionów także robi piorunujące wrażenie, a ich głównym przeznaczeniem są rozgrywki piłkarskie. Duże obiekty przyciągają nie tylko fanów, ale także graczy, którzy lubią prawdziwe emocje. Takich dostarcza Betters jako jeden z nowszych podmiotów na polskim rynku. Jego oferta wzbudza duże zainteresowanie, a betters kod promocyjny gwarantuje bonusy dla użytkowników, którzy zdecydują się na założenie konta i grę za pomocą strony internetowej lub aplikacji mobilnej.

Darrell K Royal-Texas Memorial Stadium (100 119)

Inaczej nazywany Campbell-Williams Field, stadion ten jest dziewiątym co do wielkości na świecie, o pojemności 100 119 widzów. Obiekt znajduje się w Austin, stolicy amerykańskiego stanu Teksas. Jest domem drużyny futbolowej Uniwersytetu Teksas – Texas Longhorns. Po raz pierwszy oddany do użytku w 1924 roku, z biegiem czasu przeszedł kilka remontów. W 2018 roku gościł największą publiczność w historii, kiedy 103 507 widzów wzięło udział w meczu między Longhorns a trojanami z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Stadion Neylanda (102 455)

Neyland Stadium, położony w Knoxville w stanie Tennessee, jest szóstym największym stadionem pod względem liczby miejsc na świecie. Obiekt ten jest kolejnym pomnikiem, jak pewnie możecie się domyślać, amerykańskiego futbolu uniwersyteckiego. Neyland Stadium został otwarty po raz pierwszy w 1921 roku, pod nazwą Shields-Watkins Field. Jego nazwa została zmieniona na Neyland Stadium w 1962 roku, aby uhonorować człowieka uważanego za ojca programu piłkarskiego Uniwersytetu Tennessee. W latach 2004-2019 obiekt przeszedł gruntowny remont w ramach obszernego, pięcioetapowego planu renowacji. Dziś największe stadiony wielkość określają na zasadzie liczby miejsc, a Neyland Stadium ma ich aż 102 455.

Stadion Ohio (102 780)

Stadion Ohio, nazywany „Podkową” lub po prostu „Butem” ze względu na swój kształt, znajduje się w Columbus, w amerykańskim stanie Ohio. Po raz pierwszy został otwarty w 1922 roku, a odnowiony w 2001 roku. Obecnie według oficjalnych danych stadion liczba kibiców to 102 780, co czyni go piątym co do wielkości stadionem na świecie. Stadion jest wykorzystywany głównie do uprawiania sportów uniwersyteckich w USA, zwłaszcza futbolu amerykańskiego. W 2016 roku gościł rekordową liczbę 110 045 osób, które przybyły na mecz gospodarzy Ohio State Buckeyes z Michigan.

Stadion Beaver (106 572)

Czwarty największy stadion pod względem wielkości na świecie i drugi co do wielkości w USA znajduje się w University Park w Pensylwanii. Otwarty w 1960 roku obiekt ma pojemność 106 572. Obecnie służy jako boisko drużyny piłkarskiej Pennsylvania State.

Stadion Michigan (107 601)

Jak sama nazwa wskazuje, Michigan Stadium znajduje się w amerykańskim stanie Michigan, a dokładniej na Uniwersytecie Michigan w mieście Ann Arbor. Jest to największy stadion w USA i trzeci co do wielkości na świecie. Obiekt znajdujący się na liście „największe stadiony liczba miejsc”, nazywany przez studentów Uniwersytetu Michigan „Wielkim Domem”, ma pojemność 107 601 osób. Najczęściej rozgrywanym sportem na tym obiekcie jest futbol amerykański. W 2014 roku padł rekord frekwencji w ramach zorganizowania meczu hokeja na lodzie w lidze NHL pomiędzy Detroit Red Wings a Toronto Maple Leafs.

Stadion Sardar Patel (110 000)

Drugi co do wielkości stadion świata znajduje się w Ahmedabadzie, mieście w Indiach. Ma pojemność 110 000. Stadion im. Sardara Patela, zwany także Stadionem Motera, powstał w miejscu dawnego stadionu o tej samej nazwie, który miał znacznie mniejszą pojemność – około 49 tys. Obecny obiekt to najnowszy stadion na naszej liście, który został zainaugurowany w 2020 roku przez premiera Indii i ówczesnego prezydenta USA. Stadion Sardar Patel jest obecnie największym stadionem do krykieta na świecie.

Rungrado May Day Stadium (150 000)

Naszą listę największych stadionów pod względem liczby miejsc zamyka Rungrado May Day Stadium. Jego oficjalna pojemność wynosi 150 000, chociaż uważa się, że faktycznie jest w stanie pomieścić 114 000 widzów, co nadal czyni go największym stadionem na świecie pod względem liczby kibiców. Stadion ma kształt spadochronu, choć w zamierzeniu miał przypominać kwiat magnolii. Jest przeznaczony do organizowania wielu rodzajów wydarzeń sportowych, w tym meczów piłki nożnej z udziałem reprezentacji Korei Północnej. Najczęściej jednak na stadionie odbywają się parady wojskowe.

Materiał Partnera