dlaczego każdy powinien mieć konto w banku

Dlaczego każdy powinien mieć konto w banku?

Sztuka Życia

Konto w banku to podstawa do zarządzania swoimi pieniędzmi w bezpieczny sposób. Własnym rachunkiem dysponuje znaczna większość Polaków, a do tego grona wciąż dochodzą nowe osoby. Poszukujących najlepszych ofert nie brakuje, dlatego warto wiedzieć, gdzie znajdować korzystne propozycje. Dlaczego powinno się mieć ROR?

reklama

Powody, dla których warto założyć konto w banku

Rachunek w banku to najlepszy sposób na zabezpieczenie swoich pieniędzy. Systemy bezpieczeństwa w placówkach zapewniają najwyższy poziom ochrony i pozwalają uniknąć m.in. kradzieży pieniędzy, do jakiej może dojść, gdy przechowuje się oszczędności w domu.

Każdy właściciel konta bankowego otrzymuje również kartę płatniczą, za której pomocą wykonuje płatności bezgotówkowe we wszystkich punktach stacjonarnych z terminalem oraz online. Nie trzeba nosić ze sobą gotówki, która czasem staje się kłopotliwa np. kiedy sprzedawca nie ma wystarczającej liczby monet, by wydać resztę za zakupy.

Gdy ma się konto w banku, można wykonywać przelewy do dowolnych adresatów, którzy dysponują rachunkiem. Dostępne są także przelewy na telefon, które trafiają na ROR odbiorcy natychmiastowo i nie trzeba czekać dnia na zaksięgowanie. Poza tym w razie potrzeby zleca się przekazy błyskawiczne.

Jeśli ktoś planuje wykonywać sporo przelewów, powinien zapoznać się ze szczegółami oferty dotyczącymi właśnie tej kwestii. Warto sprawdzić, czy działania te są darmowe i ewentualnie ile trzeba zapłacić za transakcje natychmiastowe. Dodatkowo aplikacje mobilne do obsługi przelewów na telefon proponują już wszystkie czołowe placówki.

Konto w banku to miejsce, na jakie trafiają wszystkie świadczenia danej osoby, w tym wypłaty od pracodawcy. To najwygodniejsza metoda na przekazywanie środków, która dodatkowo daje dostęp do historii wszystkich zmian na rachunku. W historii da się śledzić nawet najdrobniejsze wydatki i wpływy, dzięki czemu ma się stałą kontrolę nad transakcjami. Pomaga to w planowaniu budżetu na kolejne miesiące.

Gdzie szukać ofert na rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe?

W sieci powstało miejsce dla wszystkich osób poszukujących ofert rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Mowa o witrynie Bankier SMART, która pomaga w analizie wszystkich propozycji bankowych dostępnych na rynku. Gromadzi aktualne opcje od różnych instytucji, przez co nie trzeba tracić czasu na odwiedzanie kolejnych placówek osobiście.

Zestawienie znajduje się na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe. Składa się z uszeregowanych w kolejności od najlepszej ofert na konto osobiste w banku. Za pomocą opcji sortowania można je jeszcze ułożyć w kolejności od najtańszej w prowadzeniu.

Przy każdej z nich widnieją informacje na temat opłat za następujące aspekty:

  • prowadzenie ROR-u,

  • dysponowanie kartą płatniczą,

  • korzystanie z bankomatów.

Czasami kwoty te są podane jednoznacznie, a niekiedy znajdują się w pewnych pułapach np. 0-11 zł. Gdy informacja jest niejednoznaczna, to sygnał, że cena za daną usługę zależy od tego, jak klient będzie korzystał z usługi. Istnieją bowiem warunki, po których spełnieniu można całkowicie znieść koszty poszczególnych aktywności (np. należności za kartę).

Najczęściej warunki do zniesienia opłat są bardzo proste do spełnienia. Wymagają np. otrzymywania określonych wpływów miesięcznych lub aktywnego korzystania z aplikacji mobilnej banku. Jeśli chodzi o opłaty za użytkowanie bankomatów, to przeważnie usługa jest darmowa, o ile wypłaca się pieniądze z maszyn z logiem instytucji finansowej, w którym ma się ROR.

Bankier SMART to narzędzie do szukania zarówno ofert na konta osobiste, jak i firmowe. Wystarczy przełączyć zakładkę na rachunki dla biznesów, by znaleźć opcję idealną dla swojego przedsiębiorstwa. Poza wieloma udogodnieniami, jakie daje ROR, można spodziewać się jeszcze dodatkowych benefitów od banków.

Co zyskuje się wraz z kontem bankowym?

Dla nowych klientów placówki szykują liczne bonusy. Informacje o maksymalnych wartościach tych premii znajdują się w zestawieniu Bankier SMART. W przypadku kont osobistych kwoty te wynoszą najczęściej kilkaset złotych. Można je zdobyć poprzez spełnianie określonych warunków promocji.

Czasami do pozyskania bonusu niezbędne jest założenie konta przez internet, a innym razem płacenie kartą w określonych miejscach. Wymagania bywają bardzo zróżnicowane, dlatego trzeba się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o wyborze banku, aby znaleźć opcję, którą najłatwiej będzie zrealizować.

Niekiedy promocje dotyczące rachunków osobistych obejmują czasowe zwolnienie z opłat za prowadzenie konta. W ramach innych przez pierwsze miesiące nie trzeba spełniać żadnych wymagań, by prowadzić ROR za 0 zł. To także kwestia warta uwagi, gdy poszukuje się idealnego rozwiązania dla siebie.

Czy osoby niepełnoletnie mogą mieć konto w banku?

Osoby niepełnoletnie nie mogą samodzielnie założyć konta w banku. Nastolatkowie powyżej 13. roku życia muszą udać się do placówki z rodzicem lub opiekunem, których zgoda jest wymagana do uruchomienia ROR-u. Takie rozwiązanie stosuje się dość często, ponieważ młodym osobom wygodnie płacić kartą, a rodzice w ten sposób mogą przekazywać im niezbędne kieszonkowe.

Konto dla nastolatków to świetny sposób na naukę zarządzania pieniędzmi. Banki proponują rozwiązania dla coraz młodszych użytkowników, w tym dzieci, za których rachunki odpowiadają rodzice. W przypadku maluchów i specjalnych ROR-ów dla nich chodzi o kwestię nauki świadomości finansowej i ekonomicznej.

Dzieciom od najmłodszych lat warto wpajać wiedzę o pieniądzu i o tym, jak nim dysponować. Uczy to szacunku do środków i wspomaga umiejętność zarządzania nimi w przyszłości.

Konto w banku podczas remontu

Gdy organizuje się remont domu lub mieszkania, koszty są zwykle dość duże. Trzeba zamawiać materiały budowlane zarówno w hurtowniach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. Dochodzi do tego także rozliczanie się z wykonawcami i projektantami. W całym procesie bardzo ważny staje się dostęp do konta bankowego, za którego pomocą można płacić za wszelkie zakupy i uiszczać należności dla ekip pracujących na budowie.

Artykuł Sponsorowany