jak zmniejszyć wydatki domowe w dobie wysokiej inflacji

Jak zmniejszyć wydatki domowe w dobie wysokiej inflacji?

Sztuka Życia

W dzisiejszych czasach planowanie budżetu gospodarstwa domowego może okazać się kluczowe. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz zaoszczędzić na comiesięcznych wydatkach. Wraz z rosnącą inflacją zmieniają się także koszty życia dla wielu rodzin, co w przypadku braku podwyżek płac, może być wysoce niebezpieczne dla prywatnych finansów. Sprawdź, w jaki sposób zmniejszyć wydatki domowe.

reklama

Jakie są wydatki w gospodarstwie domowym?

Zastanawiasz się, jakie są podstawowe wydatki domowe, które możesz zmienić przy odpowiednim zarządzaniu budżetem? Wystarczy stosować się do kilku zasad oszczędnej egzystencji, aby realnie wpłynąć na wysokość kosztów utrzymania gospodarstwa domowego.

Najpopularniejsze podstawowe wydatki domowe to:

  • Rachunki za energię elektryczną, prąd, gaz i zużycie wody.

  • Opłaty czynszu za mieszkanie do wspólnoty mieszkaniowej.

  • Zakup żywności.

  • Tankowanie samochodu.

  • Zakup niezbędnego wyposażenia domu.

  • Spłata rat kredytów za pomocą kredytu konsolidacyjnego.

  • Rachunki za telefon, internet, telewizję.

To tylko niektóre wydatki stale. Przykłady mogą być różne i w dużej mierze zależą od indywidualnego podejścia do życia. Oczywiście większe miesięczne koszty będzie mieć rodzina mieszkająca we własnym domu z ogrzewaniem, np. pompą ciepła, niż ta wynajmująca lokum z ogrzewaniem miejskim. Spory wpływ na wysokość wydatków ma także liczba osób w gospodarstwie domowym. Im więcej niepracujących osób (np. dzieci na utrzymaniu), tym wyższe obciążenie.

Ile Polacy wydają miesięcznie na wydatki domowe?

Opłaty polskich rodzin mogą być naprawdę różne. Jeśli chodzi o podstawowe koszty eksploatacyjne, można powiedzieć, że te mieszczą się w średnim przedziale od 200 do 600 złotych. Niektóre gospodarstwa domowe płacą znacznie więcej za codzienne użytkowanie domów i mieszkań.

Chcesz dobrze zaplanować budżet gospodarstwa domowego? Przykład na dobre zarządzanie finansami to przede wszystkim dokładne obliczenia tego, jakie kwoty są każdego miesiąca potrzebne na konkretnie wyznaczone cele.

Do rzetelnego obliczenia tego, ile miesięcznie wydajesz na utrzymanie rodziny i rachunki przyda Ci się kalkulator. Wydatki domowe w niektórych przypadkach można ograniczyć nawet o kilkaset złotych. Wystarczy, że dobrze zaplanujesz swoje wydatki oraz spróbujesz, np. oszczędzać energię elektryczną. Ważne jest też to, aby zarobki i koszty życia były ze sobą dobrze skomponowane. Co to oznacza? Otóż dochody gospodarstwa domowego powinny być znacznie większe niż wydatki. Tylko w ten sposób można mówić o dobrym zarządzaniu budżetem.

Jak planować wydatki domowe?

Na tę chwilę wyróżniamy wiele metod na proste planowanie wydatków swojego gospodarstwa domowego. Możesz w tym celu stworzyć prosty budżet domowy planner, na podstawie którego będziesz z miesiąca na miesiąc oceniać możliwość wypracowania dodatkowych oszczędności. Koniecznie weź też pod uwagę inne metody, dzięki którym opanujesz swoje finanse. Arkusz kalkulacyjny może okazać się przydatnym narzędziem, które pozwoli Ci uwzględniać wszystkie istotne wydatki wraz z nieprzewidzianymi kosztami. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile realnie wydajesz na codzienne zakupy spożywcze, rachunki i zobowiązania kredytowe.

Ciekawym rozwiązaniem na zaplanowanie budżetu i ocenę domowych wydatków jest aplikacja mobilna. Wydatki domowe dzięki niej nie będą dla Ciebie żadną tajemnicą. Wystarczy, że wprowadzisz do aplikacji niezbędne dane o kosztach życia, liczbie osób w rodzinie i o dochodach. Na ich podstawie łatwo przejrzysz wyliczenia, które wskażą Ci ewentualne błędy w aktualnym sposobie zarządzania pieniędzmi.

Tabela wydatków miesięcznych przyda się w każdym domu – niezależnie od liczby osób. W czasach szalejącej inflacji i stale rosnących kosztów życia czy nawet rat kredytów hipotecznych, warto pomyśleć o jak najskuteczniejszym zarządzaniu budżetem. To ogromna szansa na wypracowanie pewnych oszczędności, aby nawet w tych wyjątkowo trudnych czasach móc odłożyć pewną kwotę na cele prywatne.

Jak skutecznie zmniejszyć wydatki domowe?

Chcesz dowiedzieć się, jakie są najskuteczniejsze metody zarządzania domowym budżetem, tak, aby obniżyć wydatki domowe? Oprócz kontrolowania finansów, warto też w pierwszej kolejności opłacać zobowiązania kredytowe oraz comiesięczne opłaty za mieszkanie/dom. Jeśli chcesz mieć finanse pod kontrolą, wystarczy że zaczniesz prowadzić arkusz kalkulacyjny Excel. Dzięki temu żadne niespodziewane koszty nie będą dla Ciebie zaskoczeniem, a Ty będziesz wiedzieć, jaki masz maksymalny bufor kwotowy w skali miesiąca.

Oto kilka skutecznych metod, które pomogą Ci obniżyć wydatki domowe:

  • Zainwestuj w program kontrolujący regularne wydatki. Niekiedy wystarczy prowadzenie plannera lub arkusza kalkulacyjnego na laptopie.

  • Zacznij oszczędzać wodę czy energię elektryczną. Wystarczy, że zrezygnujesz z zapalania wszystkich świateł w domu.

  • Staraj się używać tylko niezbędnych urządzeń elektrycznych. Ogranicz korzystanie z kilku jednocześnie.

  • Kupując żywność, dokładnie planuj swoje posiłki. Dzięki temu nie będziesz wyrzucać produktów żywnościowych.

  • Szukaj promocji w sklepach. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych każdego miesiąca.

  • Zmień dostawców usług telekomunikacyjnych. Na rynku stale pojawiają się atrakcyjne oferty promocyjne dla nowych klientów.

  • Nie kupuj zbędnych rzeczy, które mogą za bardzo obciążyć Twój budżet. Ustalaj priorytety, zastanów się, co w danym momencie jest konieczne w Twoim domu, a co można odłożyć na potem.

  • Zrezygnuj z częstego podróżowania samochodem. Możesz wybierać ekologiczne formy transportu lub dojeżdżać do pracy komunikacją miejską.

Jest wiele metod, dzięki którym będziesz mieć domowe wydatki pod kontrolą. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek, a dodatkowo spróbujesz ograniczyć koszty życia. Dzięki temu nawet wysoka inflacja nie spowoduje znacznego obniżenia poziomu życia.

Na co uważać, zarządzając wydatkami domowymi?

Podczas zarządzania domowymi wydatkami, musisz przede wszystkim uważać na niespodziewane wydatki, które mogą pojawić się w najmniej odpowiednim momencie. Tworząc arkusz kalkulacyjny lub korzystając z aplikacji mobilnej do zarządzania wydatkami, warto uwzględnić ten aspekt. Zepsuta pralka, samochód czy nawet lodówka – to sytuacje, które mogą wygenerować spore koszty. Bez odpowiedniego buforu kwotowego, może okazać się, że rozwiązaniem problemu będzie tylko kredyt w banku lub chwilówka – a w ciężkiej sytuacji finansowej to pierwszy krok to sporych kłopotów.

Zapamiętaj – podczas planowania domowych wydatków weź pod uwagę:

  • Ogólne dochody rodziny;

  • Wydatki miesięczne;

  • Potrzebny bufor na niespodziewane koszty;

  • Możliwości wypracowania oszczędności. Najlepiej spróbować różnych form oszczędzania, a następnie porównać rozliczenia, by sprawdzić realne oszczędności.

Materiał Partnera