jakie dokumenty wymagane są do ubezpieczenia mieszkania

Jakie dokumenty wymagane są do ubezpieczenia mieszkania?

Sztuka Życia

Obawiasz się, że Twój sąsiad Cię zaleje? Po nocach śnią Ci się koszmary o pożarze, który pochłania cały dobytek? A może chcesz uniknąć niespodziewanej wizyty złodzieja i kradzieży? Jeśli odpowiedziałeś TAK na chociaż jedno pytanie, przyda Ci się polisa. Dowiedz się, co jest potrzebne do ubezpieczenia mieszkania i jakie dokumenty należy przygotować.

reklama

Zalety ubezpieczenia mieszkania

Decydując się na polisę ubezpieczeniową, zyskujesz nie tylko wsparcie finansowe w przypadku nagłych sytuacji losowych, ale także spokój. W razie niespodziewanych wydatków związanych ze szkodą w mieszkaniu możesz zgłosić zdarzenie ubezpieczycielowi, jeśli jest tylko uwzględnione w warunkach ubezpieczenia (OWU).

Ubezpieczenie mieszkania chroni przed skutkami:

 • pożaru,

 • powodzi,

 • zalania,

 • wichury,

 • przepięcia,

 • kradzieży z włamaniem,

 • rabunku i dewastacji,

 • awarii (np. hydraulicznej),

 • i innych zdarzeń losowych.

Przed ostatecznym wyborem ubezpieczenia mieszkania zawsze zwróć uwagę na treść OWU – w ten sposób sprawdzisz, czy w umowie wymienione są wszystkie zdarzenia, których się obawiasz. Pamiętaj, że polisa nie musi dotyczyć wyłącznie samego mieszkania, ale również sprzętów, mebli czy pomieszczenia przynależnego np. komórki. Dostosuj ją do swoich potrzeb oraz wymagań, abyś żył bezpiecznie.

Jakie dane do ubezpieczenia mieszkania są niezbędne?

Przeważnie wszystkie formalności związane z ubezpieczeniem mieszkania są załatwiane online – dotyczy to przede wszystkim podpisywania umowy. Dzięki temu droga od podjęcia decyzji, do wypełnienia formularza jest bardzo krótka. Zarówno ubezpieczyciele, jak i banki (posiadające w swojej ofercie ubezpieczenie nieruchomości) wymagają minimum danych od osób zainteresowanych polisą.

Co jest potrzebne do ubezpieczenia mieszkania:

 • pesel klienta,

 • informacje związane z nieruchomością.

Wiarygodność podanych danych ubezpieczyciel sprawdzi najprawdopodobniej dopiero w wyjątkowej sytuacji takiej jak zgłoszenie szkody. Pamiętaj, aby prawidłowo oszacować wartość ruchomego mienia, jeśli decydujesz się na rozszerzoną wersję polisy – ma to wpływ zarówno na wysokość składek, jak i odszkodowania.

Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia mieszkania

Jakie dane do ubezpieczenia mieszkania są wymagane? Twoje dane osobowe oraz informacje dotyczące nieruchomości. Dodatkowa formalność obowiązuje w przypadku hipoteki, ponieważ banki wymagają dokonania cesji praw z umowy ubezpieczenia, o czym należy poinformować ubezpieczyciela przy zakupie polisy. Jeśli wolisz skrócić ten proces, najłatwiej skorzystać z ubezpieczenia mieszkania oferowanego przez instytucję finansową udzielającą kredytu.

MATERIAŁ PARTNERA