meble kuchenne

Gotowy zestaw mebli kuchennych czy szafki na wymiar – jak wybrać nowoczesne meble do kuchni?

Kolekcje

Kupiłaś właśnie nowe mieszkanie, a może robisz remont starego? Z pewnością kwestia aranżacji kuchni spędza ci sen z powiek – jaka jest ta wymarzona, jak powinna wyglądać… Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, które zawsze są trudnymi orzechami do zgryzienia, bo urządza się je tak, by służyły przez lata. Żeby było łatwiej podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze mebli do kuchni. Oto nasz przewodnik po meblach kuchennych.

Kuchnia to jedno z najprzyjemniejszych pomieszczeń w domu – centrum życia rodzinnego, towarzyskiego i laboratorium dobrych smaków. Z naszego przewodnika dowiesz się:

meble kuchenne
Otwartą kuchnię dopasuj stylistycznie i kolorystycznie do salonu, na zdjęciu system mebli kuchennych KAMmono, meblekam.pl

Na co warto zwrócić uwagę wybierając meble do kuchni? Kiedy zdecydować się na gotowy zestaw mebli kuchennych, a kiedy na kuchnię na wymiar?

Decydując się na zakup mebli kuchennych warto rozważyć wiele rzeczy. Taką inwestycję zwykle robi się na lata, dlatego wybór powinien być rzetelnie przemyślany i dopasowany do tego, czego potrzebujesz. Czasem lepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który spojrzy fachowym okiem, doradzi, wskaże plusy i minusy poszczególnych rozwiązań, niż głowić się samemu.

Od czego zacząć? Przede wszystkim od samego pomieszczenia. Zastanów się, gdzie będzie znajdowała się kuchnia, czy pomieszczenie będzie otwarte na salon czy zamknięte, jasne czy ciemne… Tak, to wszystko ma znaczenie! Jeśli kuchnia będzie otwarta na salon albo będzie stanowić niewielki aneks w pokoju dziennym, meble powinny być dobrane do stylu pomieszczenia i muszą pasować do pozostałych sprzętów. To bardzo ważne, żeby zachować spójność.

meble kuchenne na wymiar
Kuchnia Orchidea wykonana według indywidualnego projektu przez Fabrykę Wnętrz, fabrykawnetrz.com.pl


Jeśli pomieszczenie jest oddzielne (często wraca się do takich rozwiązań np. w starych kamienicach, żeby zachować oryginalny rozkład mieszkania) zwróć uwagę na jego wielkość, kształt – od tego będzie zależał rodzaj zabudowy meblowej. Do niewielkich pomieszczeń lepiej zamówić szafki kuchenne na wymiar. Masz pewność, że będą idealnie dopasowane i optymalnie wykorzystasz każdy centymetr dostępnej powierzchni. W przestronnych, większych pomieszczeniach, gdzie można zaszaleć, sprawdzą się gotowe zestawy oraz meble modułowe. 

Także doświetlenie pomieszczenia jest bardzo ważne. Jeśli jest ono pozbawione dostępu światła dziennego (kuchnia bez okna) lepiej pomyśleć o rozwiązaniach, które je rozświetlą: lżejszych optycznie meblach z dużą ilością przeszkleń czy wykończonych na wysoki połysk.

Istotne są także upodobania domowników. Warto zwrócić uwagę na to, jak lubicie spędzać w kuchni czas. Zastanów się czy ma być ona miejscem wyłącznie do gotowania, czy może przytulną oazą do spędzania czasu, przyjmowania gości, a może także miejscem do pracy…

Charakter kuchni będzie też zależał od twojej dyscypliny – typ pedantyczny, który wszystko lubi mieć pochowane wybierze inne rozwiązania niż artystyczna dusza, która niekoniecznie dba o porządek, za to uwielbia eksperymentować przygotowując fantazyjne dania. No i wreszcie styl, w jakim ma być urządzona – od niego zależy wybór frontów szafek kuchennych, wykończeń i dodatków. 

Zobacz też: Jak urządzić białą kuchnię, która nigdy nie wyjdzie z mody? Zobacz aranżacje białych mebli kuchennych w różnych stylach!

kuchnia na wymiar
Ta kuchnia ma zaledwie 6,7 metra, część sprzętów ukryto w szafie z lamelami, powstała też sprytna wnęka dla ekspresu do kawy, dzięki czemu zostało więcej miejsca na blacie, Proj. Magdalena Dąbrówka, Pracownia ksztaltrzeczy.pl, zdjęcie: fotomohito

Meble kuchenne modułowe czy szafki kuchenne na wymiar – która opcja sprawdzi się w twoim wnętrzu?

Jedna i druga opcja cieszą się popularnością, każda ma też swoje wady i zalety. Przede wszystkim zastanów się, jakim budżetem dysponujesz – za kuchnię zrobioną na wymiar przez stolarza zapłacisz więcej niż za gotowy zestaw, co nie znaczy że ta druga będzie gorszym wyborem.

Szafki kuchenne na wymiar są „spersonalizowane”, dopasowane do twoich indywidualnych potrzeb, zrobione według konkretnego projektu, o który najlepiej poprosić architekta. Będą najlepszym rozwiązaniem do trudno ustawnych pomieszczeń, np. małej kuchni ze skosami.

Jeśli chcesz, by meble były dopasowane co do centymetra do twojego wnętrza, w wybranym przez ciebie kolorze i wykończeniu frontów (możesz zamówić każdy, nawet dość nietypowy kolor dostępny w palecie RAL), po prostu niepowtarzalne, jakich nie ma sąsiad za ścianą – zamów je u stolarza. Przyjedzie, dokładnie wymierzy, wspólnie omówicie wszystkie oczekiwania, dobierzecie kolor frontów, korpusów, wyposażenie szuflad i szafek… Możesz być pewna, że żadne niespodzianki cię nie zaskoczą (jeśli oczywiście wykonanie powierzysz zaufanej firmie). Fachowcy przyjadą, zapewnią sprawny montaż, a ty wkrótce będziesz mogła zacząć swoje kulinarne eksperymenty. Czas oczekiwania na kuchnię na wymiar? Jest bardzo różny. Jeśli zamawiasz u renomowanej firmy (a tylko u takiej radzimy zamawiać) będziesz musiała trochę poczekać – czasem jest to kilka tygodni, czasem nawet miesięcy, ale gwarantujemy, że warto.

Meble kuchenne modułowe
System modułowy mebli kuchennych QUBIK, SALONY AGATA, AGATAMEBLE.PL

Jeśli decydujesz się na tanie meble kuchenne (no, w każdym razie tańsze) postaw na kuchnie modułowe – kupisz je od ręki, nawet w sklepie internetowym. Co to takiego? To gotowe rozwiązania o standardowych wymiarach, które przywozisz do domu i samodzielnie składasz. Pamiętaj, że każda szafka ma określony wymiar (szerokość, głębokość i wysokość) – jak klocki. Tu nic nie zmienisz, nie dopasujesz do niewymiarowych wnęk, trudno będzie ci zabudować nietypowe zakamarki… Dlatego wcześniej warto zrobić bardzo dokładny plan, precyzyjne pomiary, tak żeby w trakcie składania nic cię nie zaskoczyło. Wiele firm proponuje zrobienie wizualizacji (możesz zrobić to on-line, z domu lub na miejscu pod okiem konsultanta, który dodatkowo służy fachową radą). Kuchnie modułowe dostępne są w dość bogatej gamie wykończeń i szerokiej ofercie kolorów. Niewątpliwą zaletą kuchni modułowych jest ich cena, która jest z pewnością niższa niż mebli robionych na wymiar.

Dobra rada: pamiętaj, że możesz żonglować kolekcjami – dopasowywać szafki stojące z jednej serii do wiszących z innej – daje to bardzo fajne i oryginalne efekty. 
 

meble kuchenne z jakich materiałów
Ciepłe drewno dębowe i naturalny kamień Patagonia połączone w nowej kolekcji ernestrust Moonlight, rust.pl

Eleganckie i funkcjonalne szafki kuchenne – z jakich materiałów powinny być zrobione?

Materiały, z których zrobione są meble kuchenne, wpływają na ich cenę. Jeśli szukasz mebli wysokiej jakości, postaw na lite drewno – jest najdroższe, ale też najszlachetniejsze i najtrwalsze. Będzie się prezentować naprawdę dobrze w kuchni w każdym stylu. Daje się wspaniale kształtować, frezować, bejcować (tańsze gatunki jak sosna czy świerk możesz zabejcować na taki kolor, że będą wyglądały jak droższy dąb, jesion czy egzotyczne gatunki).

Ze względu na cenę najczęściej z litego drewna wykonuje się to, co najbardziej widoczne, czyli fronty szafek i szuflad. Na środki czyli korpusy w zupełności  wystarczy płyta mdf. Oczywiście możesz ją także wykorzystać na drzwi – będą trwałe, odporne na wilgoć, nie grozi im wypaczenie, co czasami zdarza się w przypadku drewna.

Zobacz też: Drewniana kuchnia – nie goni za modą, a wciąż jest na topie! Zobacz, jak urządzić kuchnię w kolorze drewna

blat kuchenny z konglomeratu
Blat kuchenny Silestone w kolorze Concrete Pulse z nowej kolekcji Silestone Urban Crush, cosentino.com/pl-pl/

Płyty mdf możesz okleić folią PCV, laminatem lub jeśli zależy ci na efekcie drewna – fornirem. Tanie meble kuchenne robi się też z laminowanej płyty wiórowej dostępnej w różnych kolorach i o różnych strukturach. Oczywiście o każdy z materiałów należy dbać, bo kuchnia to pomieszczenie obarczone większym ryzykiem niż salon – panują w niej zmienne temperatury i wilgoć. Mniej kłopotliwym w utrzymaniu materiałem jest szkło, które często wykorzystuje się we frontach szafek, zwłaszcza górnych. To dobre rozwiązanie do małej kuchni – takie przezroczyste, prawie niewidoczne szafki, dodatkowo podświetlone, wyglądają lżej i optycznie zajmują mniej miejsca.

Wreszcie pora, by dobrać blat do szafek kuchennych. I tu również mamy duży wybór. Do szlachetnego drewna dopasuj równie szlachetny materiał, czyli naturalny kamień. Dobrze sprawdzi się granit (polerowany czyli z połyskiem lub matowy, szczotkowany) oraz marmur. Ale uwaga: ten ostatni jest szczególnie kapryśny – impregnuj go regularnie, nie stawiaj gorących naczyń ani kieliszków ubrudzonych winem – plamy trudne do wywabienia murowane. Oczywiście do drewna będzie pasowało też… drewno, ale żeby nie zrobiło się zbyt monotonnie czy rustykalnie, blat zrób z innego gatunku lub zabejcuj na inny kolor. Z wszelkiego rodzaju płytami świetnie skomponują się blaty z uniwersalnych spieków kwarcowych – dostępne są grubsze, jak i zupełnie cienkie, a z jednego kawałka zrobisz blat o długości nawet 300 cm bez łączeń. No i są bardzo praktyczne – nie straszna im żadna temperatura, możesz na nich kroić, siekać, sprawdzą się także wokół zlewu. 

jakie meble do kuchni są modne
Kuchnia Revolta – bez górnych szafek, ale za to z pojemnym kredensem, w którym mieści się „cały kuchenny wszechświat”, kuchnia ZAPROJEKTOWANA I WYKONANA PRZEZ FABRYKĘ WNĘTRZ, FABRYKAWNETRZ.COM.PL


Jakie meble do kuchni są teraz modne?

W trenach w aranżacji wnętrz widzimy, że coraz bardziej popularne są tendencje, żeby zacierać granice pomiędzy pomieszczeniami. Nie eksponujemy już kuchennego charakteru kuchni. To bardzo ciekawy pomysł, bo całe mieszkanie staje się spójne wizualnie.

Na przestrzeni wielu lat rola kuchni bardzo się zmieniła. Nie służy już ona tylko do gotowania, ale również do przyjmowania gości, wspólnego pichcenia – jednym słowem jest takim pozytywnym miejscem w domu, gdzie pachnie dobrym jedzeniem, gdzie zimą lubimy się ogrzać przy gorącej herbacie, a latem smakować sałatki doprawione ziołami i częstować gości dobrym winem. Dlatego według najnowszych trendów kuchnię urządza się tak jak salon – przytulnie, elegancko, czasem z fantazją.

Ostatnio coraz cześciej rezygnuje się z górnych szafek, po to by zastąpić je ciekawie zaaranżowaną ścianą, ozdobioną ładnie oprawionymi plakatami, galerią rodzinnych zdjęć, lżejszymi półkami, witrynkami stawianymi na blacie albo oryginalnie położonymi kaflami. Na podłodze kładzie się dywan lub chodnik, a miejsca do przechowywania szuka w się wolnostojących meblach typu witryna, bufet czy ażurowy regał. 

Zobacz też: Jak wygląda modna kuchnia w nowym roku? Poznaj trendy kuchenne 2023! Jest sporo nowości, ale też uniwersalnych rozwiązań

witryna kuchenna
Górne szafki w kuchni mogą zastąpić np. małe witrynki stawiane na blatach, proj. JKath Design, armacmartin.co.uk


Nowoczesna kuchnia nie musi być urządzona jak z katalogu. Jeśli lubisz jednolitą zabudowę meblową – od podłogi po sufit – to jak najbardziej, wybierz takie rozwiązanie, ale może odważysz się też na różne łączenia – stojących szafek z wiszącymi półkami, otwartymi kubikami czy właśnie meblami wolnostojącymi. Na przykład IKEA ma w swojej ofercie dużo regalików i systemów do przechowywania, które można łączyć z tradycyjnymi szafkami tworząc otwarte ciągi kuchenne, czasem całe wyspy. Bardzo fajnie to wygląda! Warunek jest jeden – musisz zachować względny porządek, bo niektóre rzeczy po prostu są na widoku, i pamiętać żeby eksponować te bardziej estetyczne – piękną porcelanę czy ceramikę, ładne naczynia, szkło.

Droższe rozwiązania proponuje niemiecki producent, firma Häcker. W ofercie znajdziesz m.in. sideboardy, które można łączyć z 66 wersjami frontów i 4 wariantami nóg. Salonowy charakter wprowadzają proponowane przez nich regały z wysuwanymi głębokimi szufladami oraz wiele wzorów uchwytów i listew do kuchni bezuchwytowych.

Zobacz też: Kuchnia bez górnych szafek – jak ją funkcjonalnie urządzić i gdzie przechowywać naczynia?

Nowoczesne meble kuchenne czy stylowe? Jak dobrać je do stylu wnętrza i do swoich potrzeb?

Obecne trendy , zarówno w modzie jak i we wnętrzach, są bardzo elastyczne. Można żonglować tendencjami, bawić się zestawiając stare z nowym, stylowe doprawiać elementami nowoczesności i odwrotnie. Oczywiście warto mieć przy tym oko, żeby nie pożenić tego co do siebie kompletnie nie pasuje. Na szczęście zarówno magazyny, jak i liczne portale wnętrzarskie wspierają masą inspiracji. My też staramy się to robić i podsuwać ci jak najciekawsze pomysły! 

kolorowe meble kuchenne
W ofercie niemieckiej marki Häcker dostępnych jest aż 190 odcieni farb z palety RAL, haecker-kuechen.com/pl


Jeśli stawiasz na klasykę, cały dom urządzony jest stylowo i postanowiłaś twardo trzymać się tych zasad, jasne jest, że kuchnia również powinna taka być. Klasyka stawia dziś na prostotę, bez zbędnych zdobień. Najlepszym tego przykładem jest styl szejkerski, który świetnie sprawdza się zarówno w kuchniach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Prostym meblom kuchennym z charakterystycznymi ramiakami na frontach, wystarczy dodać ciekawsze uchwyty, by zmienił się ich charakter, lub pomalować fronty na żywszy kolor by zrobiło się pikantniej. Häcker ma w swoim bogatym portfolio szejkerską kuchnię, która nas zachwyciła pięknym odcieniem miętowej zieleni. Ale kuchnie od tego producenta dostępne są w dowolnym kolorze ze 190 dostępnych w palecie RAL – ważne, żeby wybrać taki, w którym będziesz się dobrze czuła.

Kolorem można fantastycznie kreować charakter i styl kuchni

Nowoczesna klasyka polubi elegancką czerń, wciąż na czasie są odcienie szarości, modne teraz czekoladowe brązy, burgundy i granaty. Jaśniej zrobi się w nowoczesnych pastelowych odcieniach, a kuchnia urządzona w tzw. stylach eko (skandynawski, boho, japandi) polubi stonowane, ale przytulne kolory ziemi. My zachęcamy do śmielszych rozwiązań i łączenia różnych odcieni. Dolne szafki ciemne, skontrastowane z jaśniejszą górą i ożywione kolorystycznymi akcentami? Tak! To teraz jest bardzo trendy!

Zobacz jeszcze więcej pomysłów na aranżację mebli kuchennych w galerii zdjęć

Tekst: MD
Zdjęcia: materiały prasowe, archiwum wydawnictwa