orska kolekcja biżuterii monumental

Drugie życie ceramiki. Kolekcja biżuterii Monumental to owoc współpracy Anny Orskiej i Ceramiki Paradyż

Projektanci

Kolekcja biżuterii Monumental to zapis spotkania dwóch tradycyjnych technik – jubilerstwa i ceramiki. Owoc współpracy marki ORSKA i Ceramiki Paradyż udowadnia, że najciekawsze projekty rodzą się na styku nieoczywistości.

Nowa kolekcja biżuterii Anny Orskiej – tym razem projektantka wzięła na warsztat poprodukcyjne odpady ceramiczne

Monumental to biżuteria zaprojektowana w duchu less waste. Elementy z kolekcji Ceramiki Paradyż przeszły metamorfozę stając się częścią pozłacanych dzieł sztuki jubilerskiej. Ceramiczne kamienie, inspirowane strukturami naturalnych minerałów, w symboliczny sposób nawiązują do natury, a także stanowią doskonały przykład współpracy pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki rzemieślniczej.
 

Monumental kolekcja biżuterii ORSKA i Ceramiki Paradyż
Monumental kolekcja biżuterii ORSKA i Ceramiki Paradyż
kolekcja biżuterii Monumental Anna Orska


Kolekcja biżuterii Monumental w duchu less waste – kolory ziemi zamknięte w biżuteryjnych formach

Tworząc biżuterię z kolekcji Monumental ORSKA wykorzystała fragmenty wielkowymiarowych płyt ceramicznych, które ze względu na uszkodzenia nigdy nie trafiłyby do ogólnej sprzedaży. Niczym w japońskiej sztuce renowacji kintsukuroi, brak perfekcji stał się nową wartością, z tą różnicą, że Anna Orska stworzyła perfekcyjne formy biżuteryjne na miarę małych dzieł sztuki.

Każdy fragment szlifowany był niczym naturalny minerał. Krucha, chociaż wytrzymała materia nie wybacza pośpiechu, dlatego obróbka jednego elementu wymagała cierpliwości oraz dużej ilości czasu. Tak przygotowane ceramiczne kamienie zostały oprawione w pozłacane ramy, a następnie połączone z geometrycznymi elementami o kutej lub satynowej powierzchni. Efekt tego połączenia przypomina jubilerską układankę, w której elementy łączą się tworząc na ciele spójną całość. Podobnie jak ceramiczne elementy scalają się ze sobą w domowych wnętrzach.

W kolekcji ORSKA wykorzystała komponenty z wcześniejszych kolekcji Monumental, tworząc biżuterię, która stanowi zapowiedź większej współpracy pomiędzy Orską a Ceramiką Paradyż. Kolekcja miała swoją światową premierę za granicą na prestiżowych targach Cersaie w Bolonii. Już niedługo będzie dostępna w sprzedaży nie tylko w Polsce, ale także na rynkach międzynarodowych. Będzie można ją znaleźć w butikach ORSKA.

Zdjęcia: materiały prasowe

kolekcja biżuterii Orska i Ceramika Paradyż