wnętrza ze smakiem czyli o mocy kolorów

Wnętrza ze smakiem, czyli o mocy kolorów

Sztuka Życia

To, jakimi kolorami się otaczamy, z pewnością oddziałuje na to, jak się czujemy i determinuje nasze nastawienie. Mając wiedzę o tym, jak poszczególne barwy na nas wpływają, możemy stworzyć wokół siebie przestrzeń, w której odnajdziemy spokój po ciężkim dniu pracy, która pobudzi naszą kreatywność, doda nam energii albo zapewni spokojny sen.

reklama

Psychologia kolorów 

Wybór kolorów do wnętrz naszego domu czy mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Nieliczona ilość możliwości, wciąż zmieniające się trendy, a także różne gusta tylko potęgują złożoność tego wyzwania. Z pomocą może przyjść nam… psychologia kolorów. To nic innego, jak wiedza na temat tego, jak poszczególne barwy wpływają na samopoczucie człowieka. Znajomość tej dziedziny może być bardzo przydatna, zwłaszcza w procesie projektowania i aranżacji wnętrz, zarówno domów czy mieszkań, jak i przestrzeni użytkowych, a także publicznych, np. centrów rozrywki lub placówek medycznych. Co konkretnie niosą za sobą poszczególne kolory i w czym tkwi ich siła oraz zdolność wpływania na ludzi?

2

Kolor do zadań specjalnych 

Wiedza o tym, jak oddziałują na nas kolory, pomaga tworzyć wokół siebie przestrzeń, w której będziemy się dobrze czuć. W zależności od indywidualnych potrzeb, możemy postawić na spokojne odcienie albo bardziej zdecydowane barwy. Jedno jest pewne – ich działanie szybko zauważymy w swoim codziennym funkcjonowaniu.

I tak kolory żółty i pomarańczowy, kojarzące się z latem, słońcem czy ciepłem ogniska, poprawią nam nastrój podczas szarych, jesiennych dni, działając pobudzająco i dodając nam energii. Wpływają także korzystnie na nasz apetyt.

Kolor czerwony, przywodzący na myśl pasję i namiętność, doda nam energii i motywacji oraz pobudzi do działania. Wiele badań naukowych wskazuje, że czerwień najmocniej ze wszystkich kolorów stymuluje nasz organizm – może na przykład podwyższać ciśnienie krwi czy przyspieszać oddech, ale również pobudzić apetyt.

Odcienie niebieskiego i zielonego, kojarzące się z przyrodą, niebem, naturą, zadziałają na nas kojąco i wyciszająco, będą też sprzyjające podczas kreatywnej pracy czy nauki. Kolor błękitny może powodować obniżenie naszego pulsu, stąd często stosuje się go w placówkach medycznych.

Czerń może wyzwalać w nas negatywne emocje, takie jak strach lub smutek. Biel natomiast kojarzy się z wolnością, swobodą i bezpieczeństwem, a dzięki swej neutralności pozwala się zrelaksować i odpocząć po nadmiarze docierających do nas przez cały dzień bodźców.

Zastosowanie określonych kolorów we wnętrzach – na ścianach bądź jako motyw kolorystyczny dodatków – może mieć ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, poziom energii i nastawienie do życia.

4

Smakowita feeria barw

Kolory odbieramy za pomocą zmysłu wzroku, następnie mózg je przetwarza, generując różnego rodzaju emocje. Ale może się zdarzyć, że kontakt z kolorem pobudza także inne nasze zmysły. Dzieje się tak dzięki synestezji, czyli zdolności do tego, by doświadczenia jednego z naszych zmysłów, np. wzroku, mogły pobudzać także inne, na przykład smak czy węch. Osoby posiadające taką umiejętność patrząc na ścianę lub przedmiot w określonym kolorze, np. żółtym, mogą równocześnie poczuć zapach cytryny albo kwaśny smak.

Psychologia kolorów i zjawisko synestezji są bliskie także marce Ritter Sport, która pod hasłem „Do wyboru, do koloru” ruszyła właśnie z nietypową kampanią. Namawia jej odbiorców do zainspirowania się kolorystyką i smakami czekolad Ritter Sport podczas urządzania swoich wnętrz. W ramach akcji wypuszczona została limitowana seria farb, które swoimi kolorami odzwierciedlają ulubione smaki Polaków. Trafiły one do influencerów ze świata home decor i interior design, którzy pokażą swoje pomysły na to, jak zaprosić kolorowe czekolady Ritter Sport do swojego domu. Jak urządzić i zaaranżować swoją przestrzeń, by oddziaływała na nas w oczekiwany sposób: inspirująco, pobudzająco czy też uspokajająco, ale także… ze smakiem!

Kampanii towarzyszy aktywacja konsumencka na Facebooku Ritter Sport i zaangażowanych w akcję influencerów. Zadaniem uczestników jest odnalezienie koloru ulubionej czekolady w swoim domu, zrobienie zdjęcia produktu Ritter Sport na tle barwnego przedmiotu i opublikowanie go na swoim profilu wraz z hasztagiem akcji. Na zwycięzców czekają boxy pełne kolorowych czekolad Ritter Sport.

A Ty, na jaki kolor i smak postawisz w swoim domu?

Materiał Partnera