Anna Orska gościem spotkania DOMOpasje w Centrum Designu Domoteka

Anna Orska pierwszym gościem serii spotkań DOMOpasje w Centrum Designu Domoteka. Zapraszamy na relację z wydarzenia!

Zaproszenia

Pierwsza odsłona nowej serii spotkań DOMOpasje odbyła się 19 marca w Centrum Designu Domoteka. Gościem specjalnym wydarzenia była Anna Orska, polska projektantka biżuterii, założycielka marki Orska i dyplomowany doktor habilitowany sztuk plastycznych.

– Moim marzeniem jest, by rzemiosło przenikało wszystkie sfery designu – powiedziała Anna Orska podczas spotkania DOMOpasje, czyli nowej serii wydarzeń Centrum Designu Domoteka. Jedna z najbardziej cenionych polskich projektantek biżuterii była gościem specjalnym pierwszego z serii spotkań, podczas których uczestnicy mają okazję poznać osobiste historie kryjące się za autorskim i niepowtarzalnym designem. Prezentacja najnowszej kolekcji marki Orska połączona była z projekcją filmu pokazującego filozofię pracy projektowej, a także pasjonującą filozofię życia Anny Orskiej.
 

Anna Orska gościem spotkania DOMOpasje w Centrum Designu Domoteka


Filozofia projektowa Anny Orskiej nierozerwalnie splata się z jej filozofią życia. Jej rytm nadają niespieszne procesy natury oraz osobista pasja do eksploracji najodleglejszych miejsc globu i odkrywania tego, co – choć pozornie tak inne – jest nam ostatecznie bardzo bliskie. Jednym ze znaków rozpoznawczych twórczości Orskiej jest przywiązanie do tradycyjnego rzemiosła i pracy manualnej.

– Moim osobistym marzeniem jest, by rzemiosło przenikało wszystkie sfery designu. To, co mnie inspiruje najbardziej, to piękne, ręcznie robione przedmioty, które są swoistymi nośnikami pasji oraz profesjonalizmu, które często przechodzą z pokolenia na pokolenie – powiedziała Anna Orska podczas prelekcji.
 

Anna Orska gościem spotkania DOMOpasje w Centrum Designu Domoteka
Anna Orska gościem spotkania DOMOpasje w Centrum Designu Domoteka
Anna Orska gościem spotkania DOMOpasje w Centrum Designu Domoteka


Opowieść o podróżach, które są dla projektantki źródłem refleksji nad mnogością form wyrazu artystycznej kreatywności – ale też wspólnej ekologicznej odpowiedzialności – połączona była z projekcją filmu „Rzemiosła Świata według Orskiej: Szkło Kryształowe” nakręconego we współpracy z polską Hutą Julia. To najnowszy z serii autorskich dokumentów podróżniczych, w których Orska odwiedza rzemieślników z różnych stron świata.

Podczas seansu goście Domoteki wybrali się w podróż do Huty Julia w Piechowicach, ostatniej huty szkła kryształowego w Polsce o prawie 200-letniej tradycji. Uczestnicy mogli przekonać się, jak powstają te kruche przedmioty i poznać sylwetki ludzi, którzy tworzą to miejsce. Po projekcji goście kontynuowali rozmowy w przestrzeni salonu NAP, w którego kolekcji znaleźć można autorskie wyroby powstałe we współpracy z artystami z Huty Julia.

Spotkania DOMOpasje to nowa inicjatywa warszawskiego Centrum Designu Domoteka, podczas których uczestnicy poznają inspirujące postacie z branży architektonicznej, wnętrzarskiej i projektowej.

– DOMOpasje to nasza autorska inicjatywa skierowana do architektów, projektantów i wszystkich miłośników dobrego wzornictwa. To spotkania stworzone z myślą o celebrowaniu twórczości wyjątkowych osób, które reprezentują różne dziedziny sztuki projektowej. Mogą różnić się profesją, materiałami, z którymi pracują czy technikami pracy, ale łączy je jedno – ogromna pasja do designu – mówi Agata Brzezińska, Head of CEE z firmy Pradera, właściciela Domoteki.

Po więcej informacji na temat spotkań z serii DOMOpasje zapraszamy na domoteka.pl

Zdjęcia: Bartek Barczyk