20 edycja Warszawskich Targów Sztuki

Już 24-26 listopada zapraszamy na jubileuszową 20. edycję Warszawskich Targów Sztuki!

Zaproszenia

W dniach 24-26.11.2023 zapraszamy na jubileuszową, 20. edycję Warszawskich Targów Sztuki! W wydarzeniu, które odbędzie się w centrum wystawowym EXPO XXI udział weźmie ponad 100 wyselekcjonowanych wystawców z całej Polski. W jednym miejscu zobaczycie ponad 1500 obiektów, w tym malarstwo współczesne oraz dawne, rzeźby, grafiki, unikatową biżuterię oraz rzemiosło artystyczne.

reklama

Jubileuszowa 20. edycja Warszawskich Targów Sztuki

W tym roku przypada okrągła, 20. edycja Warszawskich Targów Sztuki. W jubileuszowym wydarzeniu weźmie udział ponad 100 wyselekcjonowanych wystawców z całej Polski. Większość to galerie sztuki współczesnej. Sztukę dawną pokażą antykwariaty, min. Berżera, D. A. Rempex, Krak Antiquariat. Dzieła Bolesława Biegasa, tworzącego przede wszystkim we Francji, zaprezentuje Biegas Art Gallery

Sztuka tworzona po 1945 roku pojawi się m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej ESTA, Nocny Art Patrol, Artemis, Piękna Gallery, Arttrakt, mia Art Gallery, Wall Space Gallery, Beat 16, ToTuart, Galerii Grafiki i Plakatu, Molski Gallery, Piekary. Po raz pierwszy WTS będą gościć m.in. Art Rytel, Export/Import, Your Art Maison oraz Dom nr 7 – dawne atelier i prywatną galerię Hanny i Leszka Nowosielskich, twórców ceramiki artystycznej.
 

warszawskie targi sztuki 2023
Agata Kus, Piękna Galley


Ponad 1500 dzieł sztuki w jednym miejscu

Oferta prezentowana na targach jest bardzo różnicowana. Każdy, w zależności od zasobności portfela, znajdzie tu coś dla siebie. A będzie w czym wybierać! Na tarach zostanie zaprezentowanych ponad 1500 obiektów, w tym malarstwo współczesne i dawnych mistrzów, rzeźba, grafika, unikatowa biżuteria oraz rzemiosło artystyczne.

Dostępne będą też prace  wybitnych klasyków współczesności, m.in. Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Jana Dobkowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Henryka Stażewskiego, Aleksandry Jachtomy, Stefana Krygiera, Stefana Fijałkowskiego, Stanisława Dróżdża, Józefa Hałasa, a także prace Leszka Knaflewskiego, Rafała Bujnowskiego, Piotra Młodożeńca,  Ewy Kuryluk, Józefa Wilkonia, Wojciecha Siudmaka, Jarosława Modzelewskiego, Rafała Olbińskiego, Grzegorza Grzyba, Beaty Ewy Białeckiej oraz młodych twórców: m.in. Moniki Misztal, Dawida Czycza, Łukasza Patelczyka, Tomasza Górnickiego, Andrzeja Kuliga oraz Wiktora Gałki.

Jak zwykle pojawią się też czołowe wydawnictwa artystyczne, m.in. Arkady, Bosz, Księgarnia artystyczna Zachęta, Kurtiak i Ley.
 

jubileuszowa 20 edycja Warszawskich Targów Sztuki
Józef Nowak, Andy Warhol

Trzy wystawy towarzyszące

Od lat misją Warszawskich Targów Sztuki jest propagowanie sztuki w szerokim tego słowa znaczeniu oraz edukacja – w przypadku sztuki cały czas jest wiele do nadrobienia. Jak zawsze w programie znalazły się również ciekawe wystawy towarzyszące.

– W tym roku targom będą towarzyszyć trzy wystawy: „Forma mówi” prof. Janusza Antoniego Pastwy (mecenas wystawy Limited Edition Gallery), wybitnego artysty i pedagoga, laureata wielu prestiżowych nagród, autora m.in. Kwadrygi Apollina zdobiącej Teatr Wielki w Warszawie. Artysta tworzy klasyczne rzeźby w różnych materiałach m.in. w kamieniu, marmurze. Kolejna wystawa „Artyści” – wyjątkowe prace Józka Nowaka, autora m.in. pomnika Fryderyka Chopina w Monachium czy Sissi w Passenhofen, to rzeźby - portrety z drewna topolowego i olchowego uwieczniające grupę znanych artystów polskich (m.in. Henryk Stażewski, Alina Szapocznikow, Roman Opałka, Stefan Gierowski) oraz zagranicznych (m.in. Anthony Cragg, Gerhard Richter, Andy Warhol, Alberto Giacometti). Trzecia wystawa „Jacek Siudziński in memoriam” (mecenas Muzeum Ziemi Mińskiej) jest poświęcona pamięci przedwcześnie zmarłego Jacka Siudzińskiego, który zaraz po dyplomie reprezentował polskich artystów młodego pokolenia na Biennale de Paris w 1982 roku. Artysta chętnie eksperymentował, czasem płótno zamieniał na deskę i powstawały wówczas oryginalne obiekty. Obok erotycznych prac równolegle tworzył też prace o tematyce sakralnej (m.in. Droga Krzyżowa w kościele pw. św. Anny w Ottenhöffen/Schwarzwald) – mówi Kama Zboralska, dyrektor programowa WTS.

warszawskie targi sztuki 2023 program
Janusz Antoni Pastwa

Bogaty program spotkań i wykładów

Warszawskim Targom Sztuki zawsze towarzyszy interesujący program spotkań i wykładów (wstęp wolny) nie tylko z zakresu samej sztuki, ale także o tak istotnym społecznym działaniu biznesu na rzecz wspierania projektów artystycznych. Z pewnością ten mariaż biznesu i sztuki przybliży Omenaa Mensah, prezes Omenaa Art Foundation. Fundacja zajmuje się wszechstronnym wspieraniem wszelkich przejawów twórczości artystycznej, organizuje też spektakularną Wielką Aukcję Charytatywną.

Niesamowitą biografię słynnej naszej rodaczki Tamary Łempickiej wzbogaci wspomnieniami Marisa Łempicka, jej prawnuczka. Warto wysłuchać wykładu poświęconego różnym obliczom współczesnej rzeźby (prof. Antoni Janusz Pastwa, Tomasz Górnicki, Józek Nowak oraz Maciej Aleksandrowicz – dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku). Nie możecie też przegapić rozmowy na temat polskiego plakatu, w której udział wezmą Andrzej Pągowski, Mieczysław Wasilewski i Ryszard Kajzer.

Z okazji okrągłego 20. jubileuszu WTS, Piotr Lengiewicz i Marek Lengiewicz, właściciele D. A. Remepx oraz Warszawskich Targów Sztuki przypomną, jak tworzył się u nas rynek sztuki.

warszawskie targi sztuki 2023
Jacek Siudziński


A jak zmieniało się podejście do tej jednej z najważniejszych u nas imprez kulturalnych? – Z perspektywy tych dwóch dekad mogę powiedzieć, że zauważalny jest wzrost świadomości wystawców o konieczności bycia na takiej imprezie, także z punktu widzenia wizerunkowego. Dziś w dobie wszechobecnego internetu obecność na targach jest czymś, co ma wartość samą w sobie. To miejsce nie tylko handlowe, ale także edukacyjne, artystyczne, biznesowe i towarzyskie. Nasze targi rozwijały się bardzo organicznie. To nie była impreza, dla której zgromadzono duży budżet i w związku z tym mogliśmy od razu działać na 100 proc., zresztą nadal tak jest. To uwarunkowanie mocno wpływało na rozsądne podejście do każdej kolejnej edycji i do podejmowanych decyzji. Zmienialiśmy miejsca, zwiększaliśmy ilość wystawców, podnosiliśmy jakość zabudowy. To wszystko było procesem, który w rezultacie sprawił, że tegoroczne WTS zarówno w kontekście miejsca, jak i zabudowy i wielkości wydają mi się optymalne – mówi Piotr Lengiewicz.  

W zeszłym roku w ciągu niespełna trzech dni Warszawskie Targi Sztuki odwiedziło ponad 10 tys. osób, a wiele zawartych transakcji świadczy, że doceniony został także poziom obiektów proponowanych przez wystawców zakwalifikowanych przez Radę Programową WTS.

20 edycja Warszawskich Targów Sztuki
Jarosław Modzelewski, galeria Arttrakt


– Tym bardziej jestem bardzo dumny, że wytrwaliśmy przy tym projekcie tyle lat i myślę o nim z dużą satysfakcją. To naprawdę wydarzenie na dużą skalę jak na polskie warunki i do tego bez strategicznego sponsora. Muszę dodać, że miałem dużo szczęścia do osób, które były przy targach i które w swoim czasie oddawały im dużo energii, a byli to Adam Chełstowski i Kasia Włodarska. Teraz, od ponad 10 lat Warszawskie Targi Sztuki są przede wszystkim rękach Kamy Zboralskiej i Katarzyny Marciniak. Uważam, że obie świetnie się uzupełniają, mają wizję zgodną z moją i doskonale wywiązują się ze swoich zadań. Jestem bardzo dumny, że te osoby są razem ze mną, bo taka załoga jaka jest teraz i jaka dołącza do nas na klika tygodni przed datą targów to wielka DUMA. Bez osób z takim podejściem i zaangażowaniem ta impreza nie byłaby taką jaką jest – dodaje Piotr Lengiewicz.

20 edycja Warszawskich Targów Sztuki program
Beata Ewa Białecka, galeria Arttrakt

Program 20. edycji Warszawskich Targów Sztuki:

25.11. SOBOTA

Godz. 12.00 „20. lecie Warszawskich Targów Sztuki. Narodziny polskiego rynku sztuki - pierwsze targi, pionierskie aukcje itd.” - Marek Lengiewicz i Piotr Lengiewicz, inicjatorzy i właściciele WTS. Prowadzenie Piotr Sarzyński (dziennikarz „Polityka”)

Godz. 14.00 „Język sztuki-książki o sztuce” - prof. Jerzy Bralczyk. Prowadzenie Jerzy Kisielewski (dziennikarz radiowy i telewizyjny)

Godz. 16:00 „Różne oblicza współczesnej rzeźby” - Artyści: Janusz Antoni Pastwa, Józek Nowak, Tomasz Górnicki oraz Maciej Aleksandrowicz ( dyr. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku). Prowadzenie Małgorzata Piwowar (dziennikarka „Rzeczpospolita”)
 

20 edycja Warszawskich Targów Sztuki program
Masakazu Miyanaga, Galeria van Rij

Godz. 17.30 „Komu potrzebne są rankingi sztuki? Kompas Młodej Sztuki” – Kama Zboralska (inicjatorka KMS), Eulalia Domanowska (dyr. Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie), Magdalena Mielnicka (właścicielka mia Art Gallery). Prowadzenie Nika Łoziak (dziennikarka)

Godz. 13.00 Rafał Olbiński podpisuje książki na stoisku Wydawnictwa Bosz

Godz. 15.30 prof. Jerzy Bralczyk podpisuje książki na stoisku Wydawnictwa Bosz
 

26.11. NIEDZIELA

Godz. 12.00 „Talent i legenda – Tamara Łempicka odkrywana na nowo” - Marisa Łempicka, prawnuczka Artystki. Prowadzenie Anna Fieducik- Szendzielarz (dziennikarka)

Godz. 14.00 „Polski plakat” Artyści: Andrzej Pągowski, Mieczysław Wasilewski, Ryszard Kajzer. Prowadzenie Weronika Wawrzkowicz, dziennikarka Radia Nowy Świat, autorka kanału Rozmawiam, bo lubię
 

warszawskie targi sztuki 2023 program wydarzeń
Wiktor Gałka, Nocny Art Patrol


Godz. 16.00 „Społeczna odpowiedzialność biznesu na rzecz działań społecznych” - Omenaa Mensah, prezes Omenaa Art. Foundation, fundacji, która zajmuje się wszechstronnym wspieraniem wszelkich przejawów twórczości artystycznej. Prowadzenie Paweł Witkowski (kurator Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”) 
 
Godz. 13.30 Marisa Łempicka podpisuje albumy, plakaty, kalendarze na stosiku Wydawnictwa Bosz

Godz. 15.30 Galeria Kościelak zaprasza na swoje stoisko na lampkę szampana z okazji 20. lecie istnienia Galerii


20. Warszawskie Targi Sztuki

Data: 24-26.11. 2023

Miejsce: EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14 Warszawa

Więcej informacji na stronie: warszawskietargisztuki.pl

Przeczytaj także: Dlaczego warto inwestować w sztukę? Odpowiada Kama Zboralska, dyrektorka Warszawskich Targów Sztuki

WERANDA JEST PATRONEM MEDIALNYM WYDARZENIA

ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE