25 edycja konkursu projekt łazienki 2023

,,Projekt Łazienki 2023” – jubileuszowa edycja konkursu dla studentów i młodych architektów

Zaproszenia

Właśnie wystartowała jubileuszowa 25. edycja konkursu ,,Projekt Łazienki 2023” na zaprojektowanie toalety publicznej, organizowana przez firmę Geberit. Konkurs od początku istnienia zwraca uwagę na problematyczną kwestię toalet publicznych w Polsce. Tegorocznym zadaniem będzie zaprojektowanie mobilnej toalety publicznej w zaciszu ogrodu Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Zwycięzca konkursu otrzyma 30 tys. złotych i możliwość zrealizowania autorskiego projektu.

reklama

Od niemal 25 lat firma Geberit organizuje konkurs dla młodych architektów i studentów „Projekt Łazienki”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. Dzięki zaangażowaniu firmy, która za każdym razem dba o dobór sędziów – autorytetów z branży i przemyślaną lokalizację, a także oferuje wyposażenie i pomoc w realizacji, dotychczas udało się już zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku. W tym roku organizator przeprowadza konkurs pod marką Geberit, ze względu na strategiczne zmiany, które w 2023 roku przechodzi marka Koło. Bowiem produkty lubianej marki ceramicznej w kwietniu staną się częścią oferty Geberit. Organizowany od wielu lat konkurs, w tym jego idea i cel, pozostaje w tej samej formule.
 

konkurs Projekt Łazienki 2023

Tegorocznym zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie mobilnej toalety publicznej na terenie ogrodu Pałacu Zamoyskich w Warszawie

Partnerem tegorocznej edycji zostało Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, które oferuje młodym twórcom niezwykle inspirujący kontekst – Pałac Zamoyskich. Utrzymany w stylu neorenesansowym wraz z dostępnym wokół niego ogrodem i pawilonem wystawowo-konferencyjnym, od wielu lat stanowią miejsce organizowanych wydarzeń: warsztatów, wystaw, konferencji, pokazów kina letniego, czy wydarzeń promujących architekturę o charakterze pikników.

Udział w konkursie „Projekt Łazienki 2023” mogą wziąć studenci architektury oraz młodzi architekci. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie mobilnej toalety publicznej na terenie ogrodu Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, posiadającego siedzibę w zabytkowym Pałacu Zamoyskich przy ulicy Foksal w Warszawie. Projekt mobilnej toalety ma stanowić wzorcowe rozwiązanie dla toalet lokalizowanych w cennych przyrodniczo i krajobrazowo terenach parków, sportu i rekreacji lub/i w sąsiedztwie budynków o wysokich walorach architektonicznych, w tym terenów i obiektów objętych ochroną konserwatorską.

Będący przedmiotem konkursu obiekt powinien być dostosowany do umieszczenia w różnych lokalizacjach, a uczestnicy konkursu mają pozostawioną swobodę decyzji w zakresie szczegółowej lokalizacji toalety mobilnej na terenie ogrodu. Warunkiem niezbędnym jest wykorzystanie w projekcie produktów marki Geberit.

Dostępna dla każdego i przyjazna środowisku

Istotne dla oceniających będzie dostosowanie obiektu do specjalnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów, a także osób niewidomych i niedowidzących. Kluczowym dla partnera, jak również organizatora konkursu, są zagadnienia ekologii. W zaprojekowanym obiekcie należy przewidzieć m.in. systemy umożliwiające zbieranie i podczyszczanie wody deszczowej oraz wody szarej. Zaprojektowana toaleta mobilna poprzez swoje funkcjonalności powinna pozytywnie wpływać na zachowania użytkowników pod względem świadomości wartości chronionych zasobów przyrody, ekologii, dobrych praktyk w zakresie dostępności.
 

jury konkursu Projekt Łazienki 2023

Laureatów wyłoni grono ekspertów

Grono powołanych sędziów wyłoni zwycięski projekt oraz przyzna wyróżnienia i nagrody specjalne. W tegorocznej edycji Grand Prix ,,Projekt Łazienki 2023” wynosi 30 tys. złotych, a łączna pula nagród to 60 tys. złotych.

Do grona jury zostali zaproszeni znakomici eksperci:

prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Generalny Projektant i Wiceprezes Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa

Agnieszka Kalinowska-Sołtys – Członek zarządu APA Wojciechowski Architekci, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich

Szczepan Wroński – założyciel i partner pracowni WXCA, Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Izby Architektów RP
 

jury konkursu Projekt Łazienki 2023


Szymon Wojciechowski – Prezes Zarządu APA Wojciechowski Architekci, Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP, Członek SARP

Marlena Happach – architektka i urbanistka, Dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego

Dorota Sibińska – architektka, współzałożycielka pracowni architektonicznej Xystudio

Agata Twardoch – architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej

Jacek Tryc – architekt, właściciel pracowni Jacek Tryc - wnętrza, wiceprezes i członek zarządu SAW

Jakub Krzysztofik – architekt i urbanista, prezes SARP Łódź

Aleksandra Wasilkowska – architektka, scenografka, właścicielka Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska

dr inż. arch. Jerzy Grochulski – Prezes SARP w latach 2006–2012, Politechnika Warszawska

Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit
 

Harmonogram konkursu Projekt Łazienki 2023

Harmonogram konkursu „Projekt Łazienki 2023” 

Regulamin ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi projektów, informacjami na temat lokalizacji oraz zasadami nadsyłania zgłoszeń jest dostępny na stronie www.konkurs.geberit.pl. Prace konkursowe można zgłaszać do 9 maja, wgrywając je poprzez dedykowaną platformę. Uroczyste ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 21 czerwca 2023. Sekretarzem konkursu „Projekt Łazienki 2023” z ramienia marki Geberit jest Justyna Zborowska.

Identyfikację wizualną konkursu, w tym plakat zaprojektowała Ada Jarzębowska, projektantka graficzna i ilustratorka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Facultat de Belles Arts na Uniwersytecie Barcelońskim. Za komunikację i organizację konkursu odpowiada agencja OKK! PR.

Partner: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP

Weranda jest patronem medialnym wydarzenia