polacy pomogą w zatrudnieniu ukraińskich architektów grafików i kulturoznawców

Solidarni z Ukrainą. Polacy pomogą w zatrudnieniu ukraińskich architektów, grafików i kulturoznawców!

Zaproszenia

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, SARP Oddział Warszawski oraz Instytut Dizajnu w Kielcach stworzyli specjalną bazę on-line PROJEKTANTKI_CI, do której można zgłaszać oferty pracy dla naszych wschodnich sąsiadów, uciekających przed wojną. Mogą się tu także zarejestrować obywatele Ukrainy, poszukujący pracy.

Architekci, projektanci i przedstawiciele branży kreatywnej na Ukrainie z dnia na dzień zostali zmuszeni do zamknięcia swoich pracowni, wstrzymania projektów, szukania schronienia i ucieczki z kraju, napadniętego przez siły rosyjskie. To niezwykle trudny, ale budujący w siłę czas. Na naszej granicy nie brakuje ludzi oferujących pomoc. Przekazywane są dary, wolontariusze pakują paczki, organizują transporty i miejsca do zamieszkania. Swoją cegiełkę dołożył także Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Warszawski oraz Instytut Dizajnu w Kielcach. Wspólnie stworzyli specjalną bazę on-line PROJEKTANTKI_CI, do której można zgłaszać oferty pracy dla naszych wschodnich sąsiadów, uciekających przed wojną. Mogą się tu także zarejestrować obywatele Ukrainy, poszukujący pracy.

Głosy Ukrainy

– Putin wypowiedział wojnę o 4 nad ranem, a godzinę później rozpoczął ostrzał. Zdecydowaliśmy się wyjechać z Kijowa – powiedziała Angelika Garusova, która zarządza ukraińskim konkursem wnętrz Art Space. – Zamknęliśmy oba nasze biura i wszyscy z naszego zespołu próbują wydostać się z niebezpiecznych stref. Bombardowania są w każdym mieście – napisał Alexey Gulesha z pracowni Sivak & Partners ze schronu w stolicy Ukrainy. – Moja mama i ja jesteśmy gotowe w każdej chwili pobiec do schronu, mając pod drzwiami nasze torby z wodą i ciepłymi ubraniami. Planowałam swoje życie, chciałam studiować, projektować, spotykać się z klientami, chodzić na wykłady o architekturze. Ale zamiast tego życie całego kraju zostało zawieszone i ukryte pod ziemią – mówi projektantka Katerina Kovalenko.

Pracownia architektoniczna Balbek Bureau nauczyła pracowników pierwszej pomocy, aby mogli pomagać poszkodowanym.  – Nauczyliśmy się, jak zapewnić podtrzymywanie życia: określić stan osoby, wykonywać resuscytację na manekinie i zakładać opaskę uciskową – napisało studio na Instagramie. – Czat roboczy naszego zespołu służy teraz dowiadywaniu się, czy wszyscy są bezpieczni, gdzie wszyscy są i koordynowaniu działań. To prawdziwa wojna, a nie operacja, nie ćwiczenia wojskowe czy demilitaryzacja. Giną cywile, uderzane są obszary mieszkalne – dodała Victoriya Yakusha, założycielka Yakusha Design i marki mebli Faina.
 

polacy pomogą w zatrudnieniu ukraińskich architektów grafików i kulturoznawców

Polacy gotowi do pomocy!

Te mrożące krew w żyłach informacje słyszymy codziennie, dzieją się tuż obok nas. Myśli wszystkich przepełnia ogromny smutek, ale historia już nie raz pokazała, że w obliczu ogromu cierpienia potrafimy szybko zorganizować się i nieść skuteczną pomoc dla najbardziej potrzebujących. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wraz z Oddziałem Warszawskim SARP i Instytutem Dizajnu w Kielcach postanowili wyjść z bardzo przydatną obecnie inicjatywą. Powstaje baza osób i firm z branż kreatywnych, które oferują pomoc w znalezieniu pracy osobom dotkniętym skutkami inwazji Rosji na Ukrainę.

Poszukiwane formy pomocy obejmują zarówno pracę na dłuższy czas - dla osób planujących pozostanie w Polsce; pracę dorywczą - dla osób potrzebujących wsparcia i stabilizacji finansowej w czasie pobytu w Polsce; pomoc dla studentów - płatne staże, ale także pracę zdalną - dla osób, które nie chcą lub nie mogą opuścić Ukrainy, a utraciły miejsce zatrudnienia. Informacje zostaną przekazane do instytucji, organizacji, biur i osób prywatnych w Ukrainie - w języku polskim, angielskim i ukraińskim.


Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki we współpracy z Oddziałem Warszawskim SARP oraz Instytutem Dizajnu w Kielcach będą kierować osoby poszukujące pomocy do konkretnych pracowni lub regionalnych oddziałów SARP oraz IARP. Poszukiwana pomoc obejmuje osoby z różnym wykształceniem, wykonujących różne zawody związane z architekturą (nie tylko projektowanie architektoniczne), wzornictwem, projektowaniem graficznym, projektowaniem mebli, kulturą, itp.

Organizatorzy proszą o odpowiedzi w języku polskim i angielskim w pytaniach otwartych. Dla osób poszukujących pracy jest dodatkowy formularz na stronie: https://niaiu.pl/2022/02/dla-ukrainy/

Link do zamieszczania ofert:  https://forms.office.com/r/JsMuZ1gnGK    
 

Dodatkowych informacji na temat inicjatywy udzielają:

Zdjęcia: materiały prasowe