Startuje III edycja Konkursu Wnętrze Roku SAW

Startuje III edycja Konkursu Wnętrze Roku SAW! Na najlepsze realizacje prywatne i publiczne czekają nagrody o łącznej wartości 110 tys. złotych

Zaproszenia

Największy, najbardziej prestiżowy i w pełni niezależny konkurs dla architektów wnętrz w Polsce wciąż się rozwija. Nie tylko rośnie wartość nagród, ale też rozszerza się jego formuła! W tym roku debiutuje wyróżnienie za projektowanie zrównoważone. Najlepsze realizacje oceni jury złożone z uznanych ekspertów z wielu dziedzin kreatywnych. Zapraszamy do udziału!

Konkurs Wnętrze Roku SAW

powołało środowisko architektów wnętrz, aby propagować funkcjonalne i piękne wnętrza, oryginalne wzornictwo oraz dobre praktyki zawodowe. Zmagania są otwarte dla wszystkich profesjonalistów, również spoza grona stowarzyszenia. Warunkiem udziału jest wykształcenie kierunkowe w zakresie architektury, projektowania albo dziedzin pokrewnych.

Choć konkurs stanowi inicjatywę i efekt zaangażowania polskich architektów wnętrz, nadesłane zgłoszenia w tym roku po raz pierwszy będzie jednak oceniać gremium uznanych reprezentantów wielu dziedzin. Będą to: architekci wnętrz Agnieszka Stefańska (przewodnicząca jury), Aleksander Jankowski, Zofia Wyganowska, Grzegorz Goworek, architekt Przemek Olczyk, artysta rzeźbiarz Tomasz Górnicki, fotograf Jacek Poremba projektantka i ilustratorka Malwina Konopacka, prof. Barbara Kowalewska z Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Magdalena Bodis, kolekcjonerka sztuki, członkini zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie.

– Jestem przekonana, że zróżnicowanie perspektyw pozwoli nam jako jurorom jeszcze wyraźniej dostrzec wszystkie wartości projektów nadesłanych na konkurs. Wiele punktów widzenia oraz operowanie kontekstami zarówno architektonicznymi, jak i artystycznymi bez wątpienia wzbogaci prace jury. Ożywione dyskusje i wielkie emocje są gwarantowane – zapowiada Agnieszka Stefańska.

Nagrody

Konkurs obejmuje realizacje w dwóch kategoriach głównych: wnętrz prywatnych i wnętrz użyteczności publicznej. Zwycięzcy każdej z nich otrzymają nagrody pieniężne oraz działania promocyjne w mediach o łącznej wartości 30 tys. zł. Gratyfikacje trafią też do zdobywców drugich i trzecich miejsc – odpowiednio o wartości 15 tys. zł i 5 tys. zł. Łączna wartość nagród wynosi aż 110 tys. zł!

Realizacja konkursu z takim rozmachem stała się możliwa dzięki życzliwemu zaangażowaniu znakomitych mecenasów. Do tego grona należą firmy: Electrolux – Partner Strategiczny, Hansgrohe i XAL – Partnerzy Główni oraz nobonobo – Partner Wspierający.
 

2


W stronę zrównoważonego rozwoju

W tym roku po raz pierwszy dodatkowo nagradzane będą wnętrza realizowane w duchu zrównoważonego rozwoju – tworzone z myślą o oszczędnym gospodarowaniu zasobami takimi jak materiały, energia czy woda, mające na uwadze przywracanie dobrych relacji człowieka z naturą.  Stowarzyszenie Architektów Wnętrz dostrzega wagę i potrzebę tej formuły działania. Stąd dodatkowa nagroda specjalna „For Better Living”, współtworzona i ufundowana przez markę Electrolux.

Najlepsza realizacja w zakresie zrównoważonego rozwoju zostanie przyznana przez jury konkursu głównego poszerzone o przedstawiciela marki. Laureat tego wyróżnienia otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł oraz voucher o wartości 5 tys. zł na produkty Electrolux z linii studyjnej.

– Electrolux to szwedzka marka, której motto „For Better Living” stawia człowieka i troskę o środowisko w centrum. Nasza wiedza i doświadczenie połączone z funkcjonalnością oraz designem produktów składają się na kształtowanie lepszego i wygodniejszego życia dla konsumentów. Przystępując do konkursu Wnętrze Roku SAW jako partner strategiczny, chcemy docenić wysiłki branży architektonicznej na rzecz wdrażania ekologicznych idei w swoje działania – mówi Olga Głębicka, Retail Activation Manager Electrolux Poland.


Harmonogram konkursu

Elektroniczne nadsyłanie zgłoszeń trwa od 12 czerwca do 31 października 2024. W listopadzie odbędą się obrady jurorów, którzy wytypują laureatów pierwszego etapu i zaproszą ich do przesłania plansz konkursowych – do 14 lutego 2025. Na tej podstawie następnie zostaną wybrani zwycięzcy.

Zwycięzców III edycji Konkursu Wnętrze Roku SAW poznamy podczas uroczystej gali 3 kwietnia 2025.

Regulamin konkursu i wszystkie informacje organizacyjne można znaleźć na: 
www.saw.org.pl/konkurs

Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego
WERANDA JEST PATRONEM MEDIALNYM KONKURSU