Sztuka politykowania

Zaproszenia

Co: Minister nie aprobuje takich wypowiedzi, czyli Metapolityka. Wystawa czynna do 26 października 2013 r.
Gdzie: Kraków, Galeria Zderzak, ul. Floriańska 3


Związek między sztuką a polityką to sprawa trudna i wielowątkowa. Najkrócej i najudatniej problem streszcza anegdotka o tym, jak faszystowski oficer po raz pierwszy zobaczył „Guernicę” Picassa. „Wyście to zrobili?” – zapytał. „Ja? To przecież wy” – miał odpowiedzieć malarz. I choć „Guerniki” w krakowskiej Galerii Zderzak nie obejrzymy, to warto tam zajrzeć dla polskich artystów „politykujących”. Dostajemy bowiem mieszankę nieoczywistą, słodko-gorzką, pokazującą różne postawy artystów wobec polityki.

Z jednej strony jest prześmiewczy Jurry, malujący jednak na zlecenie partii portrety Breżniewa i Kissingera. Z drugiej Jarosław Modzelewski z Gruppy z absurdalnym „Winstonem Churchillem i delfinem”. Są rysunki Zbigniewa Libery, inspirowane myślą hermetyczną Roberta Fludda, ale też „Identyfikacje” Danuty Urbanowicz – artystyczna odpowiedź na wydarzenia marcowe ’68 roku. Do tego jeszcze Rafał Bujnowski, dokumentujący polską mentalność w okresie transformacji ustrojowej, oraz holenderski mim Jaap Blonk w występie zarejestrowanym w Zderzaku w 1995 roku.

Prezentowana mieszanka postaw twórczych i stosunku do polityki jak ulał pasuje do stwierdzenia, że gdzie dwóch Polaków, tam trzy poglądy. Nawet jeśli wśród nich zaplącze się Holender.

Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: katalogi galerii i muzeów

reklama