wystawa anny i jarosława luterackich

Wystawa prac Anny i Jarosława Luterackich już od 30 czerwca w Pałacu w Jabłonnie. Zapraszamy!

Zaproszenia

Zapraszamy na podwójną wystawę prac artystycznego małżeństwa – Anny Luterackiej i Jarosława Luterackiego, podczas której zaprezentowane zostaną obrazy i rzeźby. Wernisaż odbędzie się 30 czerwca o godz.15:00 w Oranżerii Pałacu w Jabłonnie.

Od 30 czerwca do 14 lipca 2024 serdecznie zapraszamy na wystawę „Ty i Ja” w Oranżerii przy Pałacu w Jabłonnie, którą organizuje galeria sztuki Polish Art&Design. Na ekspozycji zobaczymy zobaczymy prace artystycznego małżeństwa – Anny Luterackiej i Jarosława Luterackiego.

Wystawa „Ty i Ja” jest przedstawieniem dwóch przenikających się działalności wieloletnich partnerów życiowych. To opowieść o tym, jak artyści kształtowali się przez lata wspólnie żyjąc i pracując, wymieniając się myślami oraz spostrzeżeniami. Anna tworzy przestrzenne obrazy z papieru oraz rzeźby z ceramiki, drewna i metalu, natomiast Jarosław maluje obrazy na płótnie. Ich twórczość, mimo że wyrażana jest za pomocą innych środków artystycznych, współgra ze sobą, tak jak relacja, którą tworzą.
 

Natchnienie Anna Luteracka
Natchnienie


Anna Luteracka to artystka, która przez większą część swojego życia tworzy w ceramice i drewnie. Operuje różnorodnymi materiałami z pełnym szacunkiem traktując drewno, a pracując z gliną kreuje misterne budynki, tworzące całe ceramiczne miasteczka, ale również ceramikę, która przybiera formę ryb. Znana jest z cyklu rzeźb pt. „Kruchomiękkie". Podczas wystawy „Ty i Ja” zaprezentuje rzeźby z takich serii jak: „Wieże uczuć", „Drabiny szczęścia" oraz serię „Naturalnie" – antropomorficzne rzeźby oddające hołd kobietom. 

– Na wystawie w Jabłonnie pokażę kilkanaście rzeźb i obiektów. Pełne zadumy Kobiety - PraMatki, skamieniałe opiekunki, wróżki, elfy (tak sobie je nazywam) jakby wykute lub zastygłe w skale, twardej i niedostępnej, ale zawsze otoczone domkami, bo każdy z nas marzy o domu, pełnym zrozumienia, ciepła i miłości. Będą Łodzie Nadziei, z drabinami szczęścia zamiast żagli, ale na kołach, aby zawsze zmierzały do przodu. Będą Magiczne Miasta na kłodach drewien, odzyskanych, uratowanych przed ostateczną zagładą. Miasta, gdzie domki  przycupnęły na ostrych krawędziach niczym ptaki zbierające się do lotu, bądź śpiewające swoje wiosenne trele… będzie moja Narnia – zapowiada Anna Luteracka.

Prosto z fal Anna Luteracka
Prosto z fal
Łódź Nadziei Anna Luteracka
Łódź Nadziei
jarosław luteracki obrazy
W moim ogrodzie


Jarosław Luteracki maluje obrazy przedstawiające relacje międzyludzkie, damsko-męskie, żartobliwe sytuacje z życia, zawieszone zwykle w metaforycznym świecie, co zbliża jego twórczość do Magicznego Realizmu. Swoje malarskie opowieści tworzy poprzez symbole mocno powiązane z tytułami obrazów. Jest wnikliwym obserwatorem, który skupia się na gestach i spojrzeniach. Z nich wyciąga wnioski i buduje fabułę – czasem prześmiewczą, nostalgiczną, a innym razem interpretującą porzekadła czy przysłowia, ale zawsze poruszającą się wokół relacji między ludźmi. Charakterystyczne dla obrazów Luterackigo są kobiece włosy, dominujące w kompozycji, często stanowiące większość tła, a zbudowane z misternie wymalowanych ornamentów.

W trakcie wystawy „Ty i Ja” Jarosław Luterack zaprezentuje ponad dwadzieścia obrazów w stylu figuratywnym, w typowym dla siebie malarstwie pozbawionym przestrzeni, pełnym kontrastów kolorystycznych, ale bez nadużywania ilości barw.

Lubię obserwować ludzi. Zbierać inspiracje z ich zachowań, czy wypowiedzi, a później, w swoich obrazach o tym wszystkim opowiadać. Jestem malarzem kobiet, którym nierozłącznie towarzyszą mężczyźni. Opisuję ich relacje – mówi artysta.

jarosław luteracki obrazy
Nowe sytuacje
jarosław luteracki obrazy
W uniesieniu
wystawa anny i jarosława luterackich

Wystawa Anny i Jarosława Luterackich

W 15-letniej historii galerii Polish Art to kolejna wystawa ciekawych artystów, których dzieła ośmielają, by im się przyjrzeć, zapraszają do dialogu, pozwalają oddać się refleksji, a nawet zaprosić do domu na stałe – mówi Agnieszka Ostrowska-Domalążek, właścicielka galerii. – Tak brakuje nam pozytywnych myśli, patrzenia w przyszłość z nadzieją, a początek lata i wystawa tak barwnych twórców jak Anna Luteracka i Jarosław Luteracki będzie wspaniałą okazją do obcowania ze sztuką w przyjaznym, pełnym natury miejscu jakim jest oranżeria Pałacu w Jabłonnie, w której w tym roku nasza galeria organizuje wystawy – dodaje.

Wernisaż wystawy: 30.06.2024 godz. 15:00

Wystawa czynna codziennie do 14.07.2024 w godz. 12:00-18:00

Miejsce: Pałac w Jabłonnie, budynek Oranżerii, ul. Modlińska 105

Kuratorka wystawy: Agnieszka Ostrowska-Domalążek

Organizator wystawy: galeria sztuki Polish Art&Design, polish-art.eu

W trakcie wystawy będzie prowadzona sprzedaż

Wstęp wolny

WERANDA JEST PATRONEM MEDIALNYM WYSTAWY