wystawa tabuny i pawie józefa wilkonia w pałacu w jabłonnie

Wystawa „Tabuny i pawie” poświęcona najpopularniejszym cyklom Józefa Wilkonia już od 21 kwietnia w Pałacu w Jabłonnie. Zapraszamy!

Zaproszenia

„Tabuny i pawie” to wyjątkowa ekspozycja poświęcona przede wszystkim dwóm najpopularniejszym cyklom malarskim Józefa Wilkonia, tj. koniom i pawiom. Zapraszamy na wernisaż wystawy mistrza polskiej ilustracji, który odbędzie się 21 kwietnia 2024 o godz. 15:00 w Pałacu w Jabłonnie.

Od 21 kwietnia do 5 maja 2024 zapraszamy do Pałacu w Jabłonnie na wystawę „Tabuny i pawie”, którą organizuje galeria sztuki Polish Art&Design. Na ekspozycji zobaczymy malarstwo, mniejsze formy rzeźbiarskie, książki ilustrowane przez Józefa Wilkonia oraz porcelanę zdobioną reprodukcjami prac.
 

2
Józef Wilkoń i Agnieszka Ostrowska-Domalążek w pracowni artysty


Józefa Wilkonia nie trzeba nikomu przestawiać. To światowej klasy ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów oraz scenografii teatralnych. Jest niezwykle aktywnym artystą. Cały czas tworzy, nie zatrzymując się nawet na chwilę. Na wystawie „Tabuny i pawie”, którą możemy oglądać w Pałacu w Jabłonnie, prezentuje obrazy ze swoich dwóch najpopularniejszych cyklów poświęconych koniom i pawiom. To tematy kontynuowane przez lata, które wciąż na nowo zaskakują oraz zachwycają widzów ekspresją, formą i kolorem.

Artysta stale tworzy też nowe rzeźby. Na wystawie zobaczymy kilka mniejszych prac mistrza. Również miłośników ilustracji Józefa Wilkonia czeka miła niespodzianka. Podczas wernisażu będzie można nabyć książki z autografem autora. Galeria Polish Art&Design zaprezentuje także inkografie Wilkonia, czyli printy kolekcjonerskie wydane w edycji limitowanej. W trakcie trwania wystawy będziemy mogli nabyć prezentowane dzieła uzupełniając swoje kolekcje o prawdziwe perełki.

wystawa tabuny i pawie józefa wilkonia w pałacu w jabłonnie


– To zaszczyt dla naszej galerii, że Józef Wilkoń, artysta uznany na całym świecie, przyjął propozycję organizacji wystawy – mówi Agnieszka Ostrowska-Domalążek, marszandka w galerii Polish Art&Design.

Józef Wilkoń współpracuje z galerią już kilka lat. W międzyczasie Polish Art&Design wydała dwie inkografie artysty, a Agnieszka Ostrowska-Domalążek jako jeden z marszandów, przeprowadziła z nim wywiad w pracowni rzeźby w ogrodzie.

Wywiadu z Józefem Wilkoniem możemy posłuchać pod linkiem: https://polish-art.eu/pl/n/43 

wystawa tabuny i pawie józefa wilkonia w pałacu w jabłonnie
wystawa tabuny i pawie józefa wilkonia w pałacu w jabłonnie
wystawa tabuny i pawie józefa wilkonia w pałacu w jabłonnie

Józef Wilkoń to artysta o ogromnym dorobku. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej, Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej za wkład w promowanie kultury hiszpańskiej, a jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach na całym świecie m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju oraz ponad 80 książek dla dzieci zagranicą. Sam jest autorem kilku pozycji, które zarówno napisał, jak i opatrzył ilustracjami. Wiele jego rzeźb żyje w przestrzeniach miejskich, jak na przykład zwierzęta na terenie Piaseczna (na rynku, przed biblioteką), znana od lat szopka przed kościołem Kamedułów na warszawskich Bielanach, rzeźba łosia w Izabelinie, która powstała na cześć zwierząt żyjących w Kampinoskim Parku Narodowym. 

wystawa tabuny i pawie józefa wilkonia w pałacu w jabłonnie

Ostatnio artysta wyrzeźbił postać wielkiego anioła, który stanął przed nowo otwartą Kliniką Budzik dla dorosłych w Warszawie.

– Wilkoń próbuje ocalić od zapomnienia świat zwierząt, którego człowiek często nie docenia i nie szanuje wystarczająco. Oddaje hołd faunie także w bajkach, które ilustruje, gdzie postaci ludzkich praktycznie nie ma. Bohaterami są tylko zwierzęta. Pomnik jaki zbudował dla zwierząt to m.in. ogromnych rozmiarów rzeźba przedstawiająca Arkę Noego, prezentowana wiele lat temu w warszawskiej Zachęcie, a obecnie w pałacowych ogrodach przy Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach – opowiada Agnieszka Ostrowska-Domalążek, marszandka współpracująca z Wilkoniem i kuratorka wystawy.

Wernisaż wystawy: 21.04.2024 godz. 15:00

Wystawa czynna codziennie do 05.05.2024 w godz. 12:00-18:00

Miejsce: Pałac w Jabłonnie, budynek Oranżerii, ul. Modlińska 105, 05-110 Jabłonna

Kuratorka wystawy: Agnieszka Ostrowska-Domalążek

Organizator wystawy: galeria sztuki Polish Art&Design, www.polish-art.eu

Wstęp wolny

Weranda jest patronem medialnym wystawy