aranżacje okna w kuchni

Aranżacje okna w kuchni – inspiracje, przykłady, porady. Sprawdź, czym udekorować i jak zaaranżować okno w kuchni 

Aranżacje okien

Zasłona z pięknej tkaniny, efektownie udrapowana roleta, a może praktyczna żaluzja? Sposobów na aranżację okna w kuchni jest całkiem sporo. Podpowiadamy, jak udekorować okno w kuchni, by była jeszcze bardziej przytulna, a jej wystrój zachęcał do spędzania tam czasu, nie tylko na gotowaniu. 

reklama

Aranżacja okna w kuchni – dekoracja okna w kuchni na różne sposoby

Okno w kuchni nie może wyglądać gorzej niż to w salonie! I nie chodzi tylko o względy czysto praktyczne. Jego wystrój to połowa sukcesu jeśli chodzi o aranżację kuchni. Fakt, jeśli krajobraz za oknem maluje piękne kadry warto zostawić je odsłonięte, by móc cieszyć oczy pięknym widokiem. Czasem jednak względy estetyczne przegrywają ze wścibskim sąsiadem, zbyt natarczywym słońcem czy niezbyt atrakcyjnym anturażem. Warto wtedy zastanowić się, jak zaaranżować okno w kuchni.

Sprawdź, co będzie dla ciebie najlepsze:

  • roleta (wybór jest ogromny – od plisowanych przez rzymskie po gładkie w kasecie),

  • zwiewna firana lub romantyczna zazdrostka,

  • mniej przepuszczająca światło zasłonka,

  • a może drewniane żaluzje lub plisy.

Coraz wiekszą popularnością cieszą się też wyklejanki na okna w kuchni, czyli samoprzylepne folie. Przekonają do siebie tych, którzy stawiają na funkcjonalność i praktyczne rozwiązania – z pewnością nie zachlapią się, nie nasiąkną zapachami, a żeby je wyczyścić wystarczy przetrzeć okno szmatką. 

Jak widzisz aranżacja okna kuchennego może być różna. Każda doda pomieszczeniu charakteru, sprawi, że będzie przytulniejsze, cieplejsze, z klimatem... Dlatego warto zastanowić się, jak ozdobić okno, by nie świeciło zimną szybą. Przyjrzyj się, jakie rozwiązania najlepiej pasują do stylistyki panującej w kuchni, zwróć uwagę na wielkość okna, jego usytuowanie względem stron świata. Warto wcześniej przemyśleć te kwestie. W końcu, jak mówią eksperci od wnętrz, lubimy w kuchni przebywać... bardziej niż w salonie. Niech poza ciekawie zaprojektowanymi meblami i zapachem dobrego jedzenia kusi nas także piękną dekoracją okna.

Zobacz też: Aranżacje okna w salonie – inspiracje, przykłady, porady
 

Okno z roletą w kuchni zaprojektowanej przez Karolinę Drogoszcz, Katarzynę Kukułkę i Katarzynę Abramowicz z pracowni Mango Investments, fot. Yassen Hristov


Aranżacje okien kuchennych – rolety do kuchni

Aranżacje okien w kuchni trzeba dopasować do stylistyki panującej we wnętrzu. Wtedy pomieszczenie będzie spójne. Jeśli urządzone jest jak to na zdjęciu, czyli w stylu nowoczesnej klasyki, z dekoracjami nawiązującymi do art deco, wystrój okna w kuchni powinien być na tyle neutralny, by ładnie korespondował z eleganckim pomieszczeniem. Świetnie pasowałyby do niego pięknie udrapowane zasłony, jest jedno ale... Okno narożne, jak w tym przypadku, osadzone nad blatem kuchennym, nie daje takiej możliwości. Lepiej postawić na rolety.

Rolety do kuchni, uszyte z dopasowanej kolorystycznie tkaniny, możesz upiąć w estetyczne kaskadowe fałdy. Roleta rzymska jest bardzo dekoracyjna, można w niej zastosować mechanizm, który sprawi, że zasłoni część okna zatrzymując się w dowolnym miejscu. Możesz ją zamontować na ramie okna lub na ścianie (z wyjątkiem okien uchylnych). Materiał łatwo zdjąć, by go wyczyścić i samodzielnie zamontować. Dobrze zwrócić uwagę czy parapet okienny znajduje się nad blatem – w przeciwnym razie roleta będzie o niego zawadzać i szybko się zabrudzi.

Krótka, wdzięczna zazdrostka na tle tapety marki sandbergwallpaper.com. To świetny pomysł na aranżację małego okna w kuchni


Małe okno w kuchni – aranżacje. Wdzięczne i romantyczne firanki i zazdrostki

Zazdrostka dawniej nazywana też dyskretką. Co to takiego? Krótka firanka przysłaniająca dolną część okna. Taki rodzaj dekoracji znakomicie sprawdza się w aranżacjach małych okien w kuchni lub spiżarni

Dawniej ten rodzaj dekoracji okna kuchennego był bardzo popularny i chętnie stosowany w kuchniach szlacheckich dworów czy pałaców. Teraz zazdrostki wracają do łask i to w wielkim stylu. Sprawdzą się również jako nowoczesne osłony w minimalistycznych kuchniach, chociaż rzeczywiście częściej polecane są przez dekoratorów do aranżacji wnętrz w klasycznym i rustykalnym stylu.

Takie firanki do kuchni mają nieco romantyczny charakter, bo zazwyczaj szyte są ze zwiewnej, cienkiej tkaniny, która dyskretnie zasłania, a właściwie bardziej dekoruje okno, często ozdobionej falbanką, mereżką, czy haftem. Wiesza się je w połowie okna na krótkim drążku z żabkami, montowanym do ramy okiennej, dlatego za wczasu warto zmierzyć szerokość okna, by nie popełnić gafy. Sprawdzają się na oknie, które kończy się równo z blatem, bo są krótkie. Jeśli chcesz dodać im charakteru zestaw je na przykład z tapetą z pięknym wzorem – razem stworzą efektowny duet i sprawą, że każda kuchnia nabierze szyku.
 

Aranżacja okna w kuchni z zasłonami, fot. loberon.pl


Jak zaaranżować okno w kuchni? Zasłonami do kuchni

Latem salon przenosimy pod chmurkę – na taras, salonowy charakter zyskuje łazienka, dlaczego nasza kuchnia nie miałaby być urządzona jak salon? Tym bardziej, że często jest jego przedłużeniem. A skoro tak, w oknie kuchennym nie może zabraknąć... zasłon. Niektórych może to zdziwi, no bo jak to? Tyle metrów tkaniny w pomieszczeniu pełnym różnych zapachów, wilgoci i często podwyższonej temperatury? Uspokajamy. Nowoczesne systemy wentylacyjne świetnie filtrują powietrze, wystarczy więc zaopatrzyć się w wysokiej klasy okap kuchenny, by problem mieć z głowy.

Dobrym pomysłem będzie też uszycie zasłon do kuchni z cieńszej tkaniny, na której ewentualne zapachy utrzymują się krócej niż na grubej, mięsistej. No i pamiętaj, że pod oknem nie może znajdować się tradycyjny ciąg szafek kuchennych, bo wtedy zasłony nie spełnią swojej funkcji.

I jeszcze jedna kwestia, zasłony lepiej bedą wyglądać na dużym oknie w przestronnym pomieszczeniu. Małą kuchnię mogą optycznie przytłoczyć i jeszcze bardziej zacieśnić. A więc spora przestrzeń, urządzona wolnostojącymi meblami typu kredens, regał, wyspa, najlepiej połączona z jadalnią i salonem – w kuchni urządzonej w taki sposób zasłony sprawdzą się fantastycznie! Uczynią ją jeszcze bardziej przytulną i stylową. Można dopasować ich deseń do tapicerki krzeseł przy stole, siedziska, fotela, a kolor do odcienia tapety na ścianie czy chodnika na podłodze. Całej aranżacji okiennej klasy doda karnisz dobrany do stylu wnętrza.
 

Okno kuchenne z żaluzjami, proj. wnętrza Hanna Pietras Architects, współpraca Anastazja Lukiewicz, fot. Follow the Flow


Aranżacje okien kuchennych – eleganckie i funkcjonalne żaluzje

Żaluzje są wciąż na topie, jeśli chodzi o aranżacje okien kuchennych. Powoli wracają klasyczne, drobne, z wąskimi lamelami z tworzywa, ale nadal królują drewniane żaluzje z szerszych listewek. Można je zamówić w dowolnym kolorze dobierając do ramy okiennej, odcienia ściany czy szafek kuchennych.

Takie osłony kuchennego okna doskonale chronią przed słońcem – jeśli latem w twojej kuchni jest gorąco, to spiszą się na medal. Poprzez łatwą regulację konta nachylenia lameli łatwo dopasujesz ilości światła wpadającego do pomieszczenia, a nawet wyciemnisz całe wnętrze.

Żaluzje są dość neutralne – jeśli wybierzesz takie w stonowanym kolorze nie będą dominować w przestrzeni kuchni. Pasują do nowoczesnego wystroju i klasycznych wnętrz. Sprawdzą się też w aranżacji okna w sypialni czy łazience. Możesz zamontować je na ścianie zasłaniając całą wnękę okienną lub na ramie (doskonałe rozwiązanie na okna uchylne). 

Czy już wiesz, jak zasłonić okno w kuchni? Mamy nadzieję, że nasze inspiracje, przykłady i porady okazały się pomocne. Pamiętaj, że piękna dekoracja okna pomoże "odczarować" kuchenny charakter całego pomieszczenia. A o to chodzi w tym sezonie!

Tekst: MD
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa, materiały prasowe

Zdjęcie główne: Projekt wnętrza: Małgorzata Bacik, Pracownia Projektowa MM Architekci, ZDJĘCIE I STYLIZACJA: ANNA BACIK