wspólna kolekcja IKEA i Marimekko

Bastua – wspólna kolekcja IKEA i Marimekko została zainspirowana naturą Północy i nordyckimi rytuałami pielęgnacyjnymi

Dekoracje

Wspólna kolekcja IKEA i Marimekko inspirowana jest naturą, fińską sauną oraz nordyckimi rytuałami wellness. Seria, która składa się z 26 produktów, w tym mebli, naczyń i tekstyliów ozdobionych charakterystycznymi printami, trafi do sprzedaży w już marcu 2023.

reklama
​​​​​​​wspólna kolekcja IKEA i Marimekko


Wspólna kolekcja IKEA i Marimekko

IKEA połączyła siły z Marimekko, by zaproponować nam nową, limitowaną kolekcję, która zachęca do czerpania przyjemności z rytuałów pielęgnacyjnych. BASTUA (od szwedzkiego „bastu” czyli „sauna”) to linia inspirowana naturą oraz fińską tradycją saunowania. Seria składa się 26 produktów, w tym mebli, naczyń i tekstyliów ozdobionych charakterystycznymi żywymi printami – przedmiotów, które pomogą nam zadbać o dobre samopoczucie oraz zatroszczyć się o ciało i ducha.

W swoich projektach twórcy połączyli doświadczenie szwedzkiej marki z wyposażeniem wnętrz oraz kultowe wzory Marimekko. Wszystko po to, by uchwycić niekończące się lato i bezpretensjonalne piękno północnoeuropejskiej przyrody.

– Współpraca z marką Marimekko była dla nas naturalnym wyborem, ponieważ, podobnie jak IKEA, w swoich projektach zachęca do cieszenia się chwilą i czerpania z życia jak najwięcej przyjemności. Tworząc te projekty skupiliśmy się przede wszystkim na dobrym samopoczuciu. Cała kolekcja stara się uchwycić w meblach i akcesoriach dla domu niekończące się lato oraz proste i estetyczne piękno nordyckiej natury – mówi Henrik Most, Creative Leader w IKEA.

nowa kolekcja IKEA i MarimekkoLimitowana kolekcja inspirowana nordycką naturą i wellness

Nad serią pracowało dwóch projektantów z IKEA i dwóch designerów z Marimekko, którzy szukali inspiracji w swoim pochodzeniu, szczególną uwagę poświęcając przyjemności, jaką mieszkańcom Północy daje spędzanie wolnego czasu w saunie.

Marka Marimekko po raz pierwszy zaprojektowała w ramach współpracy z zewnętrznym partnerem zupełnie nowe wzory. Trafiły do niej cztery niepowtarzalne nadruki o zróżnicowanej kolorystyce. Dominującym wzorem jest print inspirowany dużymi, dekoracyjnymi liśćmi rabarbaru.

– Tworząc ten wzór inspirowałam się wielkimi liśćmi rabarbaru, które często można spotkać przy saunach w Finlandii. Szerokie zielone liście zapadają głęboko w pamięć, natomiast różowa łodyga zapowiada soczystą, chrupiącą przyjemność – mówi Maija Louekari, projektantka Marimekko.
 

limitowana kolekcja IKEA i Marimekko


Kolekcja BASTUA w sprzedaży od marca 2023

Cała kolekcja IKEA i Marimekko składa się z 26 projektów: mebli, szklanych naczyń oraz tekstyliów do domu. Szlafroki, ręczniki i wiaderko do sauny to dodatki, których tradycyjnie używa się w saunie. Pozostałe przedmioty zachęcają natomiast do korzystania z nich przed lub po seansie – czy to podczas posiłku (szklanki oraz dzbanek), odpoczynku (wzorzyste poduszki podłogowe) czy chwili relaksu (świeca z aromatami bzu, rabarbaru i słodkiej wanilii).

– Nordycki design od zawsze charakteryzują czyste linie i proste konstrukcje, które skupiają się na funkcjonalności. Stolikiem BASTUA składam hołd tej wspaniałej tradycji. Jest wykończony okleiną brzozową, a podwyższona krawędź gwarantuje, że nic z niego nie spadnie – mówi Mikael Axelsson, projektant IKEA.

Limitowana kolekcja BASTUA będzie dostępna w sklepach, na stronie IKEA.pl oraz w Aplikacji Mobilnej IKEA od marca 2023 roku do wyczerpania zapasów.
 

Zdjęcia: materiały prasowe IKEA