dodatki do pokoju

Dodatki do pokoju – nowoczesne sposoby na dekorację wnętrza

Dekoracje

Akcesoria w aranżacji wnętrz są niczym biżuteria dla pokoju. Zapewniają wykończenie i współpracują z meblami, aby spersonalizować przestrzeń. Chociaż nie ma sztywnych zasad rządzących rozmieszczeniem dodatków do pokoju, pewne wytyczne pomogą pogrupować elementy w najbardziej efektywny sposób. Stworzenie kontrastu i pokazanie związku między przedmiotami pomaga je zrównoważyć, tak aby przyniosły pomieszczeniu największą korzyść.

reklama

Dodatki do pokoju nadają pomieszczeniu osobowości, uroku oraz indywidualności. Wybór i wystrój wnętrza odzwierciedlają zainteresowania właściciela domu. Akcesoria powinny być jednak zgodne z tematem przewodnim w aranżacji danego pomieszczenia.

Niektóre dodatki będą miały określone funkcje, inne będą czysto dekoracyjne. Do grupy funkcjonalnej można zaliczyć, m.in.: popielniczki, zegary i lampy. Akcesoria dekoracyjne to obrazy, rzeźby, lustra czy kompozycje kwiatowe w wazonach. W kategorii funkcjonalnej dodatki aranżacyjne muszą być przede wszystkim użyteczne. Lampy powinny zapewniać odpowiednie światło tam, gdzie jest ono potrzebne. Zegary muszą odmierzać czas oraz mieć łatwe do odczytania tarcze. We wszystkich przypadkach kształt, kolor i faktura powinny harmonizować z duchem pomieszczenia. Prawie każdy wybór, kombinacja lub układ są dopuszczalne, o ile będą przyjemne dla oka.
 

dodatki do pokoju
Pufa i kanapa silla

Akcesoria do salonu, które ulepszą Twoją przestrzeń

Dekorowanie salonu to wieloetapowy proces, który obejmuje wiele ważnych decyzji dotyczących wszystkiego, od wyboru farby lub tapety po dodanie dywaników i zabiegów na oknach, wybór układu mebli oraz oświetlenia. Zarówno projektanci wnętrz, jak i entuzjaści programów o metamorfozach wiedzą, że to małe szczegóły sprawiają, że przestrzeń ożywa.

Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi stylizacji wnętrz za pomocą akcesoriów, które podniosą poziom wystroju i przekształcą pomieszczenia w najwygodniejsze, zachęcające i piękne miejsca.

dodatki do pokoju jakie wybrać
Poduszki ozdobne

Wiemy, że w każdym domu są co najmniej jedna lub dwie powierzchnie, które aż proszą się o stylizację. Niezależnie od tego, czy są to puste półki, kominki czy konsole wypełnione tonami bałaganu, wierzymy, że te wskazówki dotyczące projektowania domu z pewnością pomogą Ci uporządkować i zaaranżować ulubione akcesoria w Twoim domu.
 

Akcesoria w aranżacji wnętrz

Piękny wystrój domu to idealne połączenie różnych elementów i akcesoriów. Proces projektowania jest receptą na idealne proporcje i ostatecznie zapewnia przepiękne rezultaty. Oprócz podstaw wyposażenia wnętrz akcesoria są niezbędne, aby przenieść projekt na wyższy poziom. Prostą przestrzeń można całkowicie przekształcić w nowoczesną i szykowną za pomocą odpowiednich akcesoriów. Akcesoria są odzwierciedleniem stylu, trendu i osobowości. Akcesoria – takie jak dekoracje ścienne, lampy dekoracyjne, donice i lustra – muszą w znaczący sposób przyczyniać się do ogólnego projektu.

dodatki do wnętrz
Pufa Bondo

Co robić, a czego nie robić z dodatkami do wnętrz?

1. Zrównoważ kontrast

Kontrast można osiągnąć za pomocą koloru lub poprzez aranżację. Umieść kolekcję białych wazonów na hebanowej półce, aby stworzyć kontrast kolorystyczny. Podczas układania książek na półce, umieść kilka sztuk poziomo. Linie poziome i pionowe wzbudzają zainteresowanie. Stosy książek zapewniają również prowizoryczne platformy ekspozycyjne dla drobnych, cennych akcesoriów.
 

nowoczesne dekoracje wnętrza
komoda lanzzi


2. Utwórz połączenie

Grupuj powiązane ze sobą obiekty. Na przykład, jeśli masz kilka przedmiotów z podróży do Meksyku, zgrupuj je razem z dziełem sztuki zdobytym na jarmarku ulicznym w San Francisco. Grupując pamiątki z podróży, podkreślasz poszczególne przedmioty i nadajesz im głębszego znaczenia. Podobnie, jeśli lubisz kolekcjonować zabytkowe globusy, ułóż je razem na półce lub ustaw razem na stoliku nocnym. Wielokrotności tego samego przedmiotu, na przykład kryształowych wazonów, zyskują na znaczeniu, gdy są umieszczone razem w kolekcji.
 

dodatki do salonu
stolik kawowy lanzzi

4. Zadbaj o odpowiednie wymiary

Wymiary, przestrzeń i forma każdego z dodatków do wnętrz znacząco wpływają na ogólny wynik. Ważne, by zrozumieć rozmiar akcesoriów, by nie tworzyły wizualnie kontrastujących obrazów. Przed wyborem dodatków do pokoju należy wziąć pod uwagę różne wymiary i faktury. Wszystko to po to, żeby zapewnić spójność oraz harmonię w przestrzeni.
 

5. Nie zagracaj wnętrza

Pamiętaj, jeśli chodzi o projektowanie: mniej znaczy więcej. Nie przesadzaj, kupując wiele akcesoriów, nawet jeśli dobrze się łączą. Ważne jest, aby pamiętać, że zbyt wiele dodatków w przestrzeni może zniszczyć odbiór całego wnętrza, a co więcej zmniejszyć optycznie pomieszczenie.

Nie zagracaj pokoju i pamiętaj, aby wybierać tylko elementy, które znacząco przyczyniają się do poprawy ogólnej estetyki wnętrza.

dodatki do pokoju dziennego
szezlong loren


6. Baw się oświetleniem

Wizualne oddziaływanie światła kształtuje sposób postrzegania przestrzeni. Ważne jest stosowanie akcesoriów, które w znaczący sposób przyczyniają się do oświetlenia pomieszczenia i poprawiają inne jego cechy. Możesz użyć na przykład świec, abażurów, żyrandoli. Elementy te doskonale budują nastrój i dodają tonu każdemu pomieszczeniu. Z oświetleniem można wykazać się kreatywnością i zastosować niekonwencjonalne akcesoria, takie jak kinkiet czy lampa, które ożywią pomieszczenie.

Dobrze dobrane lampy i oprawy oświetleniowe są niezwykle ważne w określeniu charakteru pomieszczenia. Chociaż przy ich wyborze należy przede wszystkim kierować się aspektem funkcjonalnym, nie mniej ważny jest wybór projektów podkreślających ducha pomieszczenia.

  • Bardziej formalne wnętrza zwykle wymagają lamp eleganckich. Mogą być niezwykle proste, ale kolory i faktury powinny być bardziej różnorodne.

  • Pokoje urządzone w bardziej nieformalnym stylu powinny mieć lampy, które sugerują luksus. Do np. drewna, ceramiki, miedzi i cyny.

  • Nowoczesne pokoje, czyli nowoczesne, ale proste lampy. Polerowane drewno o pięknych kolorach i wzorach słojów, metale, porcelana, ceramika, szkło i skóra.

Gdy wybiera się kilka lamp, muszą one ze sobą harmonizować.

lustra we wnętrzu
Lustro okrągłe Grace7. Zastosuj lustra we wnętrzu

W niektórych obszarach, takich jak sypialnie i garderoby albo hole wejściowe, lustra są niezbędne. W innych pomieszczeniach pełnią bardziej funkcję dekoracyjną niż użytkową. Lustra dają wrażenie przestronności i dlatego czasami cała ściana jest nimi pokryta. W nowoczesnych dekoracjach często stosuje się lustra bez ram. Tradycyjne style zwykle mają ramę z drewna lub metalu w charakterystycznym stylu. Lustra należy dobierać do powierzchni ścian i mebli.
 

8. Używaj ozdobnych pudełek

Korzystanie z ozdobnych pudełek (takich jak zabytkowe pudełko na biżuterię lub pudełko pokryte płótnem czy tkaniną) to kolejny świetny i atrakcyjny sposób na dodanie stylu, a jednocześnie ukrycie pilotów, kluczy i innych nieestetycznych przedmiotów. Korzystanie z tej wskazówki nie tylko pomoże uporządkować przestrzeń, ale prawdopodobnie zmniejszy prawdopodobieństwo ponownego zagubienia tych przedmiotów.
 

dekoracje dodatki do pokoju
Stolik kawowy avorio

 

9. Postaw na dywan

Dywany to najlepszy sposób na zakotwiczenie przestrzeni. Idealny dywan powinien być wystarczająco duży, aby niektóre lub wszystkie nóżki mebli mogły na nim stanąć. Rozważ też użycie ich na różne niekonwencjonalne sposoby: kilka dywanów nachodzących na siebie, powieszenie ich na ścianach jako element dekoracyjny, czy nawet umieszczenie kilku w korytarzu wejściowym.

AUTOR: MARTA PRAŻNIEWSKA
MATERIAŁ PARTNERA: