gwiazdka retro

Gwiazdka w stylu retro? Oto kolekcja bombek i ozdób choinkowych stworzona z pięknych wspomnień

Dekoracje

A za PRLu to...! Kto kiedyś nie słyszał, co to wtedy było! Jedni mówią, że było lepiej, inni, że gorzej, a argumentów po obu stronach jest cała masa. I każdy może mieć trochę racji. Folkstar mówi „A za PRLu to... były cudowne Święta!”.

Może nie opływały w dostatek jak te dzisiejsze, nie było galerii handlowych udekorowanych całą feerią kolorowych ozdób i światełek, ani nawet specjalnie szerokiego wyboru prezentów, ale... tamte Święta były magiczne. W niewielkich M3 ledwo mieścił się wigilijny stół, małe kuchnie tonęły w świątecznych zapasach, a choinka zajmowała zazwyczaj miejsce na stołku pod meblościanką. Umówmy się, bloki w wielkiej płyty całe pachniały bigosem, a dzieciaki szalały na sankach w butach Relaksach, wracając do domu najlepiej tylko na szklankę gorącej herbaty. Było gwarno, często ciasno, ale pięknie! I taka właśnie Retro Gwiazdka to coś, co chcieliśmy wszystkim przypomnieć.
 

bombki retro folkstar


Szalone czasy szalonych dekoracji

Większość z nas pamięta plączące się anielskie włosy i bombki tak delikatne, że wystarczyło je tylko mocniej złapać w rękę, a już Mama mogła robić z nich brokat na plastykę. Rachityczne, sztuczne choinki, novum z zagranicy, ubrane we wszystko, co tylko błyszczało, świeciło czy szeleściło. Całe kolekcje bombek i dekoracji przekazywanych z pokolenia na pokolenie, przechowywanych w kartonowych pudełkach i wiecznie zaplątane lampki choinkowe w kształcie świeczek to rzeczy, które z uśmiechem wspominają tysiące Polek i Polaków.

Nie tylko dla kolekcjonerów

I takie właśnie Święta były inspiracją do stworzenia kolekcji Retro Gwiazdka, która od kilku lat bije rekordy popularności. Odszukaliśmy niegdysiejsze ozdoby, przyjrzeliśmy się zdjęciom z dawnych lat i zrobiliśmy sobie sentymentalną podróż do czasów oglądania pierwszych wieczorynek i podjadania nadzienia do pierogów, aby wyłapać wspomnienia dekoracji i bombek, które towarzyszyły nam w tamtych czasach. Chcieliśmy, by kolekcja ta była źródłem zachwytów i cudnych wspomnień dla wszystkich. Chyba się udało!

 

bombki prl
bombki jak z prl
bombki choinkowe retro


Tradycyjne techniki i ręczna robota

Chcąc stworzyć klimat dawnej Gwiazdki odszukaliśmy małe tradycyjne manufaktury, które wciąż wytwarzają niegdysiejsze bombki i ozdoby według klasycznych wzorów z 60. i 70. lat. Każda bombka to maleńkie dzieło sztuki, tworzone tak samo, jak lata temu. Ręcznie wydmuchiwane lub formowane z delikatnego szkła, dodatkowo srebrzone wewnątrz, aby nadać im ten niepowtarzalny, głęboki blask. Malowane i dekorowane rękami artystów, którzy sztukę tę opanowali do perfekcji. Pakowane w pudełka inspirowane tymi dawnymi, które pozwolą przechować je dla przyszłych pokoleń.

Nie tylko sopelki i świderki

Poza kultowymi wzorami bombek, jak muchomorki, szyszki, sopelki, krasnale czy reflektorki, Retro Gwiazdka to również anielskie włosy, pajacyki na choinkę klejone ręcznie ze sztucznego błyszczącego materiału i drucików, a także lampki choinkowe w kształcie malutkich świeczek, które można przypiąć do gałązek świątecznego drzewka. Oczywiście dziś żarówki tych lampek to już LEDy i nie trzeba się martwić, że puszczą z dymem pół mieszkania – staraliśmy się nie ingerować w tradycyjne wzory, ale w przypadku światełek skorzystaliśmy nieco z dzisiejszych technologii.

W kolekcji znajdują się również bombki inspirowane postaciami z kultowych bajek, więc jeszcze w tym roku możecie powitać na swojej choince Jacka i Agatkę. Być może przyjdą razem z Bolkiem, Lolkiem i Tolą? Niech ich towarzystwem zostanie Mikołaj, Pingwinek i brokatowy Bałwanek! W końcu im bombek więcej, tym weselej!
 

ozdoby choinkowe retro


Choinka z dawnych lat w kilka chwil

Przepis na retro choinkę jest bardzo prosty! Najpierw należy zaopatrzyć się w ozdoby: zajrzyjcie na www.folkstar.pl, ale też koniecznie przejrzyjcie swoje piwnice i strychy. Być może Babcia lub Mama nadal „chomikuje” gdzieś dawne dekoracje, uznając je za przeżytek? Nieco łysawe drzewko z czasów PRL może być trudne do znalezienia, ale prawdziwa, pachnąca choinka sprawdzi się doskonale. Następnie ustawiamy choinkę i montujemy światełka. Kolejno wieszamy bombki, pajacyki, cukierkowe sopelki i inne dekoracje – tu niech poniesie Was wyobraźnia! Ma być kolorowo! Ważne, by określić, która strona choinki to ta „od ściany” – tam rzecz jasna wieszamy mniej dekoracji, albo te, które najmniej nam się podobają. Na koniec układamy anielskie włosy i gotowe! Choinka z funkcją przenoszenia w czasie już może cieszyć przez całe Święta!

Wspomnień czar

Zaproście do dekorowania swoje dzieci, nawet te zupełnie dorosłe. Wspominki przy wspólnym odkrywaniu kolejnych ozdób to fantastyczny sposób na bliskość, której tak wszystkim potrzeba. Jedna z Klientek napisała nam: „Jako dziecko już trochę starsze, gdy ubierałam choinkę u Dziadków, to nie chciałam wieszać tych „brzydactw, dziwactw” a teraz tak bardzo mi się podobają! Żałuję, że wtedy nie doceniałam tego piękna”. Warto więc poznać zapomniane już ozdoby i docenić ich urok, bo przeżywają przecież prawdziwy renesans! Retro Gwiazdka to propozycja dla wszystkich, którzy cenią ręczną robotę i wzornictwo, które długo nie wyjdzie z mody.

Materiał Partnera
folkstar.pl