jak dopasować kolor ściany do obrazu

Jak dopasować kolor ściany do obrazu – 4 wskazówki, jak stworzyć piękną aranżację

Dekoracje

Nie tylko rama, ale i kolor ściany ma znaczenie. Sprawia, że dzieło sztuki jest ledwie widoczne albo przeciwnie – wspaniale wyeksponowane. Przygotowaliśmy 4 wskazówki, dzięki którym obrazy, grafiki i plakaty będą się pięknie prezentowały na ścianach.

Modne ilustracje i grafiki na ścianę z kolekcji Werandy do kupienia na stronie: sklep.weranda.pl

Jak dopasować kolor ściany do obrazu, grafiki lub plakatów w pokoju? Projektantka wnętrz i kolorystka Barbara Flicińska-Jacaszek podpowiada, na co zwracać uwagę, dobierając kolor ściany do dzieła sztuki.
 

1. Jak dopasować kolor ściany do obrazu – wybierz odcień, który w nim dominuje

Zawsze słuchaj, co podpowiada ci intuicja. Przyjrzyj się obrazowi, który chcesz powiesić, zastanów się, jakie wrażenie robi, jak czujesz się, przebywając z nim w pomieszczeniu. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, różne połączenia kolorystyczne działają na psychikę – jedne dodają siły, inne wywołują napięcie albo pomagają się odprężyć. Odpowiednim tłem dla obrazu może być odcień, który na nim dominuje. Dobrze, jeżeli kolor ściany jest od niego pół tonu jaśniejszy lub ciemniejszy. Uzyskasz wtedy bardziej wyraźny efekt.

Pamiętaj, że kolory zmieniają się pod wpływem światła. Zanim zdecydujesz, jaki odcień wybrać, poobserwuj, jak wygląda o różnych porach dnia i przy sztucznym oświetleniu. Głęboki fiolet może wieczorem, przy lampie, przybierać brązowe tony, a bardzo jasny żółty stać się prawie niewidoczny. Pamiętaj, że ciepłe światło rozświetla ciepłe kolory, a przygasza zimne, i odwrotnie.

> Zobacz też: Jak dobrać kolor ścian do podłogi? <

plakaty na ścianie
Na ścianie farba Tikkurila Optiva White, kolor Zephyr, TIKKURILA.PL

2. Jak zaaranżować ścianę z plakatami – postaw na neutralne kolory

Ostatnio modne jest wieszanie kilku różnych prac obok siebie. Jaki kolor tła będzie najbezpieczniejszy w tym przypadku? Barwne reprodukcje czy plakaty najlepiej wieszać na ścianie w neutralnym, spokojnym kolorze. Unikniesz w ten sposób chaosu.

Postaraj się znaleźć wspólną dla wszystkich prac tonację, np. zobacz, jaki kolor tła dominuje w plakatach i dobierz do niego kolor ściany. Jeżeli przeważają ciemne odcienie, postaw np. na uniwersalną szarość: od stalowej po grafitową. Jeżeli jasne – wybierz ciepłe beże z domieszką bieli.

ściana z obrazami
Na ścianie farba w kolorze Magia Turkusu, Jedynka Deco& Protect, farbyjedynka.pl


3. Dopasuj dodatki pod kolor obrazu – zachowaj barwną dyscypilnę we wnętrzu 

Ważny jest nie tylko kolor ściany, na której wieszamy obraz. Pod nasze dzieło sztuki możemy też dopasować meble i dodatki. Taka barwna dyscyplina sprawi, że we wnętrzu zapanuje spokój, nawet gdy wybierzesz mocne kolory. Jeżeli obraz lub plakat wisi w salonie nad sofą, pokuś się, żeby miała podobną tonację albo ustaw obok stolik z blatem w zbliżonym odcieniu.

Pod obrazy dobieraj też dodatki – poduszki, dywany, pledy, wazony… W tym przypadku pamiętaj jednak, by ściana miała spokojny, neutralny odcień. Zbyt dużo jednakowego koloru przytłoczyłoby pomieszczenie. Barwy trzeba dodawać z umiarem.

> Przeczytaj także: Pomysłowe dekoracje ścienne, które ozdobią wnętrza salonu, holu i kuchni <

kolor ściany do czarno białych zdjęć
ŚCIANY W KOLORZE Cherry Z PALETY BECKERS DESIGNER COLOUR, BECKERS.PL

4. Jak dopasować kolor ściany do czarno-białych zdjęć i grafik – wybierz nasycone odcienie

Biało-czarna fotografia albo monochromatyczne grafiki lubią tło w czystych, mocnych i nasyconych odcieniach. Do jednobarwnych prac spróbujmy dopasować kolor dopełniający – jeżeli grafika jest w barwach chłodnych, na przykład błękitach lub zieleni, dobierz do niej ciepłe żółtopomarańczowe tło. Pamiętaj, że kolory ścian powinny być wyraziste, ale nie agresywne, bo takie zdominują dzieło sztuki, a przy okazji i nasz… nastrój.

Zobacz więcej pomysłów na modne wnętrza z obrazami, plakatami i grafikami na ścianach w galerii zdjęć

Opracowanie: Joanna Kornecka, za pomoc w przygotowaniu materiału dziękujemy firmie Home England

ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE
Zdjęcie główne: Ściany w odcieniu Moon, Tikkurila Optiva White, niżej: ściany w kolorze K503 Palace, Tikkurila Optiva Matt 5