kolorowy sufit

Kolorowy sufit – czy jest zarezerwowany tylko do wysokich wnętrz? W jaki sposób zastosować kolor na suficie? Inspiracje z książki Ani Pietraszek-Sawickiej „Mieszkaj i żyj kolorowo”

Dekoracje

Czy kolorowy sufit jest zarezerwowany tylko do wysokich pomieszczeń? Jak sprawić, by każde wnętrze zachwycało pomysłowością? Na jaki kolor pomalować sufit, by osiągnąć najlepszy efekt? Inspiracje i praktyczne porady znajdziesz w nowej książce Anny Pietraszek-Sawickiej „Mieszkaj i żyj kolorowo”.

reklama

Kolor to najprostszy sposób na metamorfozę wnętrza!

Co trzeba wiedzieć, żeby ze smakiem przeprowadzić metamorfozę wnętrza? Jak sprawić, by przestrzeń wokół ciebie nie była zagracona, ale pełna wyrazu? Malować czy tapetować? A jeśli malować, to może nie ściany, ale… sufit? Odpowiedzi na te wszystkie pytania oraz wiele przydatnych wskazówek, dzięki którym w prosty sposób odmienisz swoje wnętrza, znajdziesz w nowej książce Anny Pietraszek-Sawickiej „Mieszkaj i żyj kolorowo” wydawnictwa Znak JednymSłowem.

W czasach, kiedy szarości i biele przytłaczają nas oraz odbierają energię, Ania pokazuje, że kolor to najłatwiejszy sposób, by na nowo wypełnić mieszkanie pozytywną energią. To najlepszy pomysł na wielką zmianę małym kosztem.


Dla Ani – dekoratorki wnętrz i autorki bloga Bezarchitekta.pl (na Instagramie obserwuje go ponad 76 tys. osób!) – DOM to Dusza Otoczenie i Miłość. Z wykształcenia kulturoznawczyni, teatrolożka i promotorka sztuki, autorka e-booka „Wnętrze od nowa. Magia dekorowania w Twoich rękach” studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz na Università degli Studi di Milano. Z doświadczenia wie, że wprowadzając kolor do swojego otoczenia, możesz dokonać wspaniałych zmian. Uczy, że wnętrza mogą budować magiczną atmosferę, a także wzmacniać pozytywne relacje między domownikami. W swoją książkę włożyła całe serce i ogrom praktyczniej wiedzy. Gorąco polecamy ją każdemu, kto chce stać się architektem wnętrza własnego domu. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak publikujemy fragment książki „Mieszkaj i żyj kolorowo” poświęcony aranżacji kolorowego sufitu.
 

Kolorowy sufit – czy na pewno jest zarezerwowany tylko
do wysokich wnętrz?

Staram się nie powielać teorii, których sama wcześniej nie sprawdziłam. Gdy więc pojawiło się hasło „kolorowy sufit”, moja pierwsza myśl, wsparta ogólnie znanymi zasadami, była taka, że jest on jednak zarezerwowany do wysokich wnętrz. Bo wywoływane nim wrażenie, że coś wisi nam nad głową, jest dosyć niepokojące i zamiast otwierać – zamyka, zagarnia przestrzeń. Jak uważasz?

Pojawia się jednak pytanie, czy zawsze w małym wnętrzu chodzi o to, żeby je powiększać. Jeśli tak, wybierz neutralną, klasyczną biel. Jeśli masz ochotę poeksperymentować albo marzy Ci się spektakularny, nieoczywisty efekt, to otwiera się przed Tobą kolejna warstwa do zaaranżowania. Sufit.

Chciałam też zwrócić Twoją uwagę na sufity, w których pojawiają się belki drewniane albo stalowe, i na sufity, na których w ogóle pojawiają się drewno albo sztukateria. Może zamiast od razu malować sufit na zielono, rozejrzyj się w różnych przestrzeniach, w których przebywasz, i popatrz w górę. Wiele może Cię zaskoczyć i zainspirować.

kolorowy sufit

Tym, co mnie rzuca się w oczy, jest potrzeba wydzielenia linii sufitu i ścian, aby złagodzić wrażenie pudełkowej bryły. Tutaj pomocne będą listwy sufitowe, łatwe do pomalowania na wybrany kolor. Dodatkowa struktura doda przestrzeni charakteru i stylu. Efekt głębi na suficie, gdy masz jaśniejsze ściany, ciemniejszy sufit i białe listwy, osiągniesz, przesuwając listwy mocno w stronę środka sufitu. Ten efekt nadaje się do pomieszczeń z dużymi oknami.

Kiedy przeglądałam różne inspiracje, na początku zwracałam uwagę tylko na kolory na suficie. Potem dostrzegłam, że najbardziej zachwycają mnie te realizacje, w których pojawiają się rozety albo właśnie dodatkowe zdobienia w postaci listew sztukateryjnych. Wiele zachwycających mnie inspiracji miało sufit ciemniejszy niż ściany w pomieszczeniu, co dawało wrażenie przytulności i głębi, zachwycało pomysłowością. Ciekawym rozwiązaniem wizualnym jest również zastosowanie koloru na suficie i zakotwiczenie go w kolorze mebli i drzwi, z zachowaniem neutralności ścian i podłogi.
 

6


Innym rozwiązaniem jest powtórzenie koloru sufitu na fudze między płytkami, a potem we wzorze użytym na podłodze i w kolorze jednego dużego elementu, na przykład wanny. Świetne rozwiązanie do małych łazienek, nadaje im styl i pazur.

Jak wybrać kolor do metamorfozy? Przyjrzyj się temu, jak kolor wygląda w żywym wnętrzu – we wnętrzu, w którym jest prawdziwe, a nie studyjne światło.

Kiedy kolor ląduje na ścianie, a tym bardziej na suficie, warto wybrać ścieżkę „wiem, czego chcę”. Zastosowana niżej monochromatyczna paleta kolorów opiera się na brudnym różu.
 

7

Co oznacza schemat monochromatyczny? 
Przypomnijmy sobie:

Schemat monochromatyczny

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu harmonijnej, jednolitej aranżacji, wybierzmy różne odcienie tego samego koloru. Kiedy patrzymy na koło barw, występują one na jednym pasku.

Zasada monochromatyczna pozwala na łączenie odcieni tej samej rodziny koloru: rozmyty niebieski z intensywniejszym niebieskim, fiolety z fioletami i tak dalej. Zwracamy tu szczególną uwagę na całość kompozycji, jeśli więc decydujemy się na wprowadzenie koloru, nie tylko pilnujemy aranżacji poduszek na kanapie, ale i włączamy w projekt całość wnętrza. Kolor wazonu, kolory na dywanie, kolory zasłon, kolory mebli, kolory doniczek, nawet kolory kwiatów. A w naszym wypadku także kolor ścian i sufitu.
 

8



W pomieszczeniach, w których jest dużo naturalnego światła – od strony południowej – możemy śmiało stosować intensywne kolory. Ale te same kolory w pomieszczeniach od strony północnej nie będą już prezentowały się tak imponująco. Zatem ILOŚĆ NATURALNEGO ŚWIATŁA + KOLOR = EFEKT.

Przygotowując się do metamorfozy, warto wybrać kilka zdjęć z inspirującymi przestrzeniami. Zwracać uwagę na sufit i to:

  • w jaki sposób łączy się ze ścianami, na jakiej wysokości jest odcięcie, czy kolor ścian jest taki sam jak sufitu, a jeśli nie, to czym się różni i co w nim zachwyca;

  • w jaki sposób kolor sufitu powtarza się w innych elementach wyposażenia wnętrza; jeśli się nie powtarza, czy taka aranżacja również Ci się podoba?

  • w jakiego rodzaju pomieszczeniach zwraca uwagę kolorowy sufit: łazienka, pokój dziecka, gabinet, salon, sypialnia, bawialnia, kuchnia;

  • jak dużo naturalnego światła jest w pomieszczeniu, co ma znaczący wpływ na to, jak będzie się zachowywał kolor w tym wnętrzu.

 

Fragment książki Anny Pietraszek-Sawickiej „Mieszkaj i żyj kolorowo”
Wydawnictwo Znak JednymSłowem

ZDJĘCIA: Materiały prasowe