jak udekorować choinkę

Pomysły na dekorowanie choinki

Dekoracje

Czy istnieje idealna świąteczna choinka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy z nas ma swój gust i upodobania. Odpowiednie dodatki i ozdoby potrafią zdziałać cuda. Zatem, w jaki sposób udekorować choinkę na święta, by wprowadziła do wnętrza niezapomniany klimat?

 Tradycja dekoracji drzewka świątecznego

Świąteczna choinka to nic innego, jak drzewko iglaste z gatunku jodły, świerka lub sosny. Ponadto to nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia. Można odnieść wrażenie, że tradycja ta istnieje od wieków, jednak może to być bardzo mylne stwierdzenie. Rytuał ozdabiania drzewka trafił do Polski około 200 lat temu, natomiast na terenach wiejskich utrwalił się w okresie międzywojennym. Zwyczaj ten szczególnie przyjął się w rejonach górskich, gdzie górale wieszali drzewka iglaste do góry nogami. Przyozdabiali oni owe choinki słodkościami oraz suszonymi owocami.

W obecnych czasach strojenie świątecznego drzewka może przybrać rozmaite formy. W dużych przestrzeniach stawia się na okazałe żywe lub sztuczne drzewka. Uniwersalnym rozwiązaniem mogą być choinki na pniu. Natomiast w niewielkich pomieszczeniach, gdzie dominują ozdoby, ciekawym wyborem są miniaturki takich drzewek.

Zasady zdobienia choinki

Kreatywność i innowacyjne pomysły to nie wszystko, co powinno mieć wpływ na dekorację choinki. Każdy ma swój gust, jednak pewne rozwiązania mogą odwracać uwagę od świątecznego charakteru dekoracji. Cały proces warto zaczynać od lampek, dzięki czemu zamaskujemy nieco przewody, a jednocześnie uwydatnimy niektóre elementy światłem od dołu lub od tyłu.

Rozmiar ozdób również okazuje się niezwykle ważny, nie bez znaczenia jest także ich ułożenie na drzewku. Duże elementy warto powiesić na dole choinki, natomiast te mniejsze pięknie zaprezentują się na samej górze tej zielonej piramidy – dzięki temu drzewko nabierze harmonii i proporcji. Ostatnim elementem dekoracji drzewka świątecznego powinny być długie, świecące łańcuchy. W zależności od objętości, jaką chcemy osiągnąć, mamy do wyboru różne ich grubości. Te szersze nadadzą choince wizualnego ciężaru i podkreślą bogactwo stylu. Modele cienkie to sposób na zwrócenie uwagi w kierunku delikatnych ozdób, którymi są otoczone.

Trendy w dekoracji świątecznych choinek

W morzu ozdób nietrudno się zgubić. Tym samym wybór odpowiednich elementów do dekoracji choinki nie należy do łatwiejszych i wymaga odrobiny sprytu. Na samym początku, czyli jeszcze przed jakimikolwiek zakupami, warto zastanowić się nad motywem przewodnim naszych świąt. Aktualnie istnieje wiele trendów, którym można się posiłkować podczas planowania. Przykładowo część osób stawia na motyw bieli, czyli łańcuchy w tym kolorze, bombki, gwiazda, a nawet gałęzie drzewka przyprószone sztucznym śniegiem. Nieco częściej barwa ta przełamana jest innym kolorem. Znajdziemy pakiety ozdób w motywach złota i bieli czy czerwieni i bieli. Są one niezwykle eleganckie i przykuwają wzrok. Wprowadzenie odrobiny ciepła do takiego elementu świątecznego jest możliwe, dzięki zastosowaniu dekoracji z drewna lub naturalnych szyszek.

Artykuł Sponsorowany