Tani dom szkieletowy z płyt OSB w 3 miesiące. Zobacz niesamowitą historię!

Dekoracje

Budowa domu z wykończeniem pod klucz w 3 miesiące i w cenie małego mieszkania w bloku? Wydaje się niemożliwe, ale historia autorów bloga „Za mieszkanie w domu” potwierdza realność takiego marzenia. Zobacz, jak można zbudować tanio i szybko dom poszyty płytami OSB.

Zbudowali dom w 3 miesiące za 220 tys. zł…

Para zakochanych i oczekujących na nadejście synka postanowiła w ciągu 3 miesięcy zbudować dom, w budżecie 220 tys. zł. Paula i Krzysztof – bo o nich mowa – decyzję o budowie podjęli po tym, jak okazało się, że Paula jest w ciąży. Wtedy stwierdzili, że ich mieszkanie jest zbyt małe, by zmieścili się w nim całą rodziną.

Bohaterowie tej historii kupili działkę w bardzo okazyjnej cenie już w lutym. Zaledwie w ciągu miesiąca zdążyli załatwić wszystkie formalności, aby od kwietnia rozpocząć budowę i zakończyć ją w… czerwcu – do stanu pod klucz! Jak to możliwe? Jak może wyglądać dom zbudowany w takim tempie? Całą historię budowy i relację można zobaczyć na blogu właścicieli „Za mieszkanie w domu”. Poniżej jedno ze zdjęć, które zaczerpnęliśmy ze strony prowadzonej przez autorkę – Paulę Walczak.

….a na tym historia się nie kończy

Dom, o którym mowa, posiada około 100 m2 powierzchni użytkowej. Znajdują się tutaj 3 sypialnie, łazienka, gabinet, salon, kuchnia i pralnia. Jednak jak może wyglądać jakość domu, który został zbudowany tak szybko i wręcz nierealnie tanio?

Odpowiedź znajdujemy w technologii budowy, którą zastosowali właściciele – dom w konstrukcji szkieletowej z wykorzystaniem płyt OSB. Technologia bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych czy krajach skandynawskich, w Polsce powoli zyskująca zaufanie. Niestety nadal wiele osób sądzi, że dom szkieletowy nie jest w stanie przetrwać kaprysów pogodowych naszego klimatu. Jednak informacje, które znajdujemy na blogu właścicieli tego domu, kompletnie przeczą takiemu twierdzeniu. Po niemal roku mieszkania w domu z drewna i spędzenia w nim zimy, Paula i Krzysztof są przekonani o świetnej izolacyjności cieplnej domu i tanim utrzymaniu (miesięczne koszty na poziomie czynszu za mieszkanie w mieście). Co więcej, wykonawca dał właścicielom 100-letnią gwarancję na dom!

reklama

Jak zbudować taki dom szkieletowy?

Dom w konstrukcji, którą wykorzystali autorzy bloga, opiera się na szkielecie drewnianym, a zamykają go płyty OSB. Budynek najczęściej osadza się na płycie fundamentowej. Szkielet z kolei stanowią pionowe słupki drewniane zostawione od siebie w odległości od 30 do 60 cm. Należy pamiętać, że rozstaw słupków musi być tak zaplanowany, by łatwo można było obić dom płytami OSB, których zadaniem jest usztywnienie oraz związanie całej konstrukcji. Ściany mają również wspierać strop z belek drewnianych – na nich również mocowane są płyty OSB.

Jakie zastosować płyty OSB i jak je montować?

Konstrukcyjne płyty OSB (inaczej nazywane płytami drewnopochodnymi lub wiórowymi) możemy wykorzystać zarówno do poszycia ścian, jak i samego stropu czy dachu. W przypadku montażu w konstrukcji ściennej, płyty OSB można układać pionowo lub poziomo. Poszycie ścian – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych – wykonuje się z płyt OSB-3, najlepiej o grubości 12 mm. Jeśli chcemy użyć OSB do konstrukcji dachu, grubość płyty powinna być większa. Producenci zalecają stosować tutaj grubość do 22 mm. Poszycie dachu wykonuje się z OSB-3 lub OSB-4.

Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku montażu płyt OSB do poszycia dachu czy ścian, jest zabezpieczenie ich przed działaniem czynników atmosferycznych – należy więc zastosować odpowiednią izolację wiatro- i paro-odporną.

Uwaga! Ułożenie płyt OSB powinno być prostopadłe do kierunku ułożenia krokwi. Jeżeli płyty będą zamontowane prawidłowo, możemy znacznie wyeliminować ryzyko powstania nieszczelności w stosunku do typowego deskowania.

Dom szkieletowy – jak ocieplić?

Gdy konstrukcja ścian jest gotowa, wolne przestrzenie występujące między słupkami powinno się wypełnić wełną mineralną lub z wykorzystaniem systemu natryskowego. Niewskazane jest stosowanie styropianu – nie jest on elastyczny, przez co istnieje ryzyko niedokładnego przylegania do nierówności.

Ogromnie ważne dla parametrów izolacyjno-energetycznych jest wykorzystanie folii. Na zewnątrz montuje się folię wiatroizolacyjną, a wewnątrz domu – paraizolacyjną. Na powstałą konstrukcję od wewnątrz układa się płyty kartonowo-gipsowe bądź kartonowo-włóknowe. Na zewnątrz natomiast możemy położyć dowolny materiał wykończeniowy (płytki klinowe, tynk dekoracyjny czy siding).

Od czego zależą koszty budowy domu szkieletowego?

Cena takiego domu w dużej mierze zależy od projektu. Kluczowe znaczenie ma tutaj liczba kondygnacji – czy będzie to dom parterowy czy z poddaszem użytkowym? Właściciele opisywanego domu zdecydowali się na dom parterowy głównie ze względów budżetowych – z poddaszem wymagałby wykonania mocniejszego stropu, co wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi.

Poza liczbą kondygnacji ważna jest również forma dachu. Najtańszy w budowie będzie dach dwuspadowy, bez urozmaiceń typu lukarny czy wole oka. Na cenę wpływa także liczba ścian działowych. Otwarte przestrzenie będą tańsze w realizacji od dużej liczby pokoi na tej samej powierzchni. Koszty budowy zależą ponadto od liczby i wielkości otworów okiennych – im większe i liczniejsze, tym wyższa kwota inwestycji.

Nie ma jednak jednej recepty na tanią budowę – koszty reguluje wiele czynników – nie tylko projekt czy stawki wykonawcy. Ogromne znaczenie mają materiały (gdzie „sky is the limit” – mogą być bardzo drogie, w zależności od jakości), rodzaj działki, na której ma przebiegać budowa oraz zastosowane instalacje. Dlatego podsumowując należy dodać, że budowa domu szkieletowego może – ale nie musi – być tańsza od budowy domu w technologii murowanej.

Tekst: Anna Gronau
Zdjęcia: materiały prasowe, Shutterstock