Tradycyjny świąteczny stół – jak go przygotować?

Tradycyjny świąteczny stół – jak go przygotować?

Dekoracje

Większości z nas święta Bożego Narodzenia kojarzą się z kolorową choinką, ciepłym światłem lampek i przede wszystkim ze stołem uginającym się pod ciężarem wspaniałych potraw. Jak przygotować tradycyjny świąteczny stół? Sprawdźcie!

reklama

Z bożonarodzeniowym wystrojem wiąże się wiele wspaniałych, polskich tradycji. Przygotowujemy zastawę dla zbłąkanego wędrowca, pod obrus kładziemy siano, a na stole stawiamy talerzyk z opłatkiem, którym podzielimy się przed kolacją wigilijną. Jak udekorować świąteczny stół na tegoroczne Boże Narodzenie, by był jak najpiękniejszy?

Stół cieszący wzrok i podniebienie

Dwanaście wigilijnych potraw to piękna bożonarodzeniowa tradycja. Mówi się, że posiłki spożywamy także wzrokiem. Dlatego warto zadbać nie tylko o to, aby na naszym świątecznym stole znajdowały się smakowite i aromatyczne potrawy. Warto też postarać się o piękne dekoracje w tradycyjnym, świątecznym klimacie.

Podczas Bożego Narodzenia najwięcej czasu spędzamy przy świątecznym stole, dlatego ozdobienie go powinno być jednym z naszych priorytetów. Możemy stworzyć niepowtarzalną, rodzinną atmosferę, dzięki której nasze święta będą wspominane długo i wyjątkowo dobrze. Pamiętajmy o tym, że wybór kolorystyki oraz elementów dekoracyjnych mocno wpływa na ogólne wrażenie. Jaskrawe barwy, takie jak złoto czy srebro, przywodzą na myśl bogate biesiady, które są przecież głęboko zakorzenione w rodzimej kulturze. Jednak najważniejsze jest to, aby każdy, kto zasiada przy wigilijnym stole, poczuł ducha świąt zanim podzieli się opłatkiem z rodziną i przystąpi do jedzenia tradycyjnych potraw.

dekoracja stołu na boże narodzenie
dekoracje stołu świątecznego

Pomysły na udekorowanie świątecznego stołu

Jak stworzyć zachwycającą dekorację stołu? Pierwszym krokiem do uzyskania efektownej dekoracji świątecznego stołu jest odpowiedni dobór kolorystyki. Jeżeli pragniemy stworzyć atmosferę spokoju i przyjaźni, również kolorystyka dekoracji oraz dodatków powinna być harmonijna. W aranżacji w tradycyjnym stylu na naszym stole dominować będą zieleń, czerwień oraz złoto. Te barwy nieodzownie wiążą się z Bożym Narodzeniem, choinką i stroikami. Warto więc zadbać o elementy w postaciach naturalnych gałązek świerku bądź jodły, aby oprócz aromatów potraw można było poczuć także zapach prawdziwego świątecznego drzewka.

Pamiętajmy, że harmonia musi obejmować nie tylko stroiki czy świece, ale też serwetki, obrus oraz bieżnik. Święta to czas, kiedy popularny obecnie minimalizm schodzi na drugi plan, dlatego w wolnych miejscach możemy rozłożyć błyszczące szyszki bądź figurki aniołków. Jeżeli wolimy bardziej nowoczesne aranżacje, na stole mogą dominować kolory takie jak srebro, biel, a nawet granat. Dekoracje nadal powinny być spójne, jednak ograniczmy ich liczbę do klimatycznej świecy i pojedynczych ozdób, które nie będą zanadto rzucać się w oczy.


 

jak udekorować stół na boże narodzenie

Jak stworzyć tradycyjny, świąteczny klimat?

Wszystkie przygotowania, także udekorowanie świątecznego stołu, są po to, abyśmy poczuli prawdziwy klimat rodzinnych świąt Bożego Narodzenia, jakie pamiętamy z czasów, zanim z każdego okna bił blask lampek LED. Sięgając pamięcią do tradycyjnych świąt, mamy przed oczami rozmowy przy świątecznym stole, wspólne kolędowanie i rozpakowywanie prezentów. Światło jest niewzykle ważne w budowaniu atmosfery domowego ciepła. W tym wyjątkowym czasie zapomnijmy o pobudzającym do działania białym świetle LED, jakiego używamy do pracy w biurze. Zastąpmy je światłem o ciepłej barwie, która nastraja przyjaźnie i spokojnie.

Czy istnieje coś bardziej kojarzącego się ze świętami niż migoczące światło świecy? Może w tym roku, zamiast mrugających przewodów z lampkami, wykorzystamy na stole i w domu klimatyczne świece. Doskonale sprawdzą się tu na przykład produkty True Scents Bolsius, które przepełnią salon np. aromatem wanilii. Szukając świecy na świąteczny stół, każdy znajdzie coś dla siebie. Przy tradycyjnym wystroju sprawdzą się typowo bożonarodzeniowe świece ze śnieżynkami i gwiazdkami, natomiast przy nowoczesnym stylu sprawdzi się np. seria Metallic, w której dominuje srebro i złoto.

ARTYKUŁ PARTNERA: bolsius.com.pl