Funkcjonalne i trwałe serce jadalni, czyli rozkładany stół z litego drewna
JadalniaJadalnia to pomieszczenie, z którego wydobywają się przyjemne zapachy świeżych wypieków, gotowanych posiłków. Tutaj czas się zatrzymuje, aby cała rodzina mogła zasiąść wspólnie do stołu i zapomnieć o trudach dnia codziennego oraz odetchnąć od pędu, który w obecnych czasach wszystkim towarzyszy. Wnętrze ma ogromny wpływ na życie rodzinne i towarzyskie. Dlatego, tak istotne jest wyposażenie go w solidne, praktyczne meble. Funkcjonalny, trwały stół stanie się sercem jadalni, przy którym będzie toczyć się nasza codzienność, jak i powstaną wyjątkowe chwile, które zapamiętamy na całe życie.
Rozkładany stół z litego drewna – elegancja i funkcjonalność w jednym meblu
Kluczowym meblem przestrzeni jadalnianej jest praktyczny stół, który zapewni wygodne miejsce do spożywania posiłków każdemu domownikowi. Dzięki możliwości rozkładania, stanie się elastycznym rozwiązaniem pozwalającym łatwo dostosować szerokość blatu do liczby gości czy okazji. Mebel ten wykonany w pełni z litego drewna, zaprezentuje ponadczasową, naturalną estetykę i wprowadzi do pomieszczenia elegancje oraz ciepło.
Naturalne piękno – walory estetyczne stołów z litego drewna
Najbardziej popularnym, naturalnym surowcem wykorzystywanym w produkcji mebli jest drewno. Posiada ono indywidualne walory, których nie jest w stanie zapewnić żaden inny materiał drewnopochodny. Prezentuje naturalny układ słojów, pęknięcia, sęki, barwę. Wszystkie te elementy powstają podczas wzrostu drzewa, a wpływa na ich ilość, jakość wyłączenie natura. Stół drewniany rozkładany podkreśla niepowtarzalność drewna oraz wprowadza do pomieszczenia autentyczność i kawałek przyrody.
Dodatkowo, meble drewniane wykonywane są z różnych gatunków, np. sosny, buku, dębu. Każdy z nich różni się wizualnie, co pozwala dopasować stół do własnego gustu i wybranego stylu wnętrzarskiego. Na przykład dąb spełnia się głównie we wnętrzach industrialnych, loftowych, nowoczesnych, a sosna w bardziej klasycznych oraz rustykalnych pomieszczeniach.
Dlaczego stół z litego drewna to inwestycja w jakość?
Raz zakupiony stół drewniany posłuży przez długie lata, a nawet pokolenia. Zachowa tym samym walory użytkowe oraz wizualne w nienagannym stanie. Drewno lite, w przeciwieństwie do materiałów drewnopochodnych, charakteryzuje się wyjątkową trwałością i odpornością na uszkodzenia oraz mijający czas. Stoły z niego wykonane są niezwykle stabilne oraz solidne. Wybierając stół z litego drewna inwestuje się w produkt, który przetrwa próbę czasu oraz stanie się częścią rodzinnej historii.
Elastyczne rozwiązania do każdej jadalni. Jak rozkładany stół dopasowuje się do potrzeb?
Nowoczesne modele stołów drewnianych posiadają bardzo praktyczne systemy rozkładania, dzięki którym pojedynczy blat stołu może występować nawet w trzech rozmiarach. Blat powiększa się za pomocą skrzydełek, dostawek. Dzięki temu na co dzień stół nie ogranicza przestrzeni i jednocześnie pozwala urządzić większą uroczystość typu urodziny, komunia, rocznica, parapetówka. Warto również pamiętać o pozostawieniu miejsca do swobodnego wysunięcia krzeseł/foteli oraz wygodnego poruszania się wokół stołu.
Rozkładany stół to elastyczne rozwiązanie, które doskonale dopasowuje się do potrzeb każdej jadalni, niezależnie od jej wielkości czy stylu. Wiele modeli stołów rozkładanych oferuje zróżnicowane wzornictwo i wykończenia, co umożliwia harmonijne wkomponowanie mebla w istniejącą aranżację wnętrza. Takie elastyczne podejście do aranżacji sprawia, że rozkładany stół jest nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny. Kluczowe jest dostosowania stołów do wielkości pomieszczenia, ilości domowników i ich gustów estetycznych. Szeroką ofertą stołów rozkładanych może pochwalić się Tartak-meble - sklep z drewnianymi meblami, który pozwala wyposażyć jadalnie w solidny stół, a także komody, krzesła, witryny, regały, kredensy.
Jak dbać o stół z litego drewna, aby zachować jego trwałość i piękno?
Stół drewniany nawet po bardzo długim i intensywnym użytkowaniu może zachować pierwotny wygląd. Należy jednak zadbać o regularne sprzątanie oraz odpowiednią pielęgnacje. Ścieranie kurzy powinno odbywać się za pomocą suchej lub wilgotnej, miękkiej szmatki. Nie zaleca stosowania się silnych środków chemicznych, ponieważ naruszają one kondycję drewnianej powierzchni. Pielęgnacja polega na pokrywaniu blatu olejem przynajmniej raz do roku (w przypadku stołów wykończonych olejem). Pod gorące dna kubków, naczyń warto stosować podkładki, ponieważ drewno jest wrażliwe na wysoką temperaturę.
Należy również pamiętać o tym, że posiada strukturę, która łatwo chłonie ciecze. Dlatego rozlaną zupę, sok należy jak najszybciej wytrzeć do sucha. Dodatkowo, w wyniku jakiegoś incydentu drewniany blat można w szybki i łatwy sposób doprowadzić do pierwotnego wyglądu. Zabieg ten wymaga wyposażenia się w papier ścierny, olej, miękką szmatkę lub wałek. Ważne jest również unikanie nadmiernej wilgoci, która może prowadzić do wypaczenia, odkształcania drewna.
Artykuł sponsorowany