jak wybrać stół i krzesła do jadalni zasady

Jak wybrać stół i krzesła do jadalni? Sprawdź te zasady

Jadalnia

Wspólne spożywanie posiłków pomaga zacieśnić więzi rodzinne, dlatego warto mieć w domu dobrze urządzoną i funkcjonalną jadalnię. Jakimi kryteriami warto się kierować, wybierając meble do jadalni? Dziś podpowiadamy sprawdzone sposoby.

reklama

Stylistyka mebli do jadalni – jaka będzie odpowiednia?

Zastanawiając się nad kupnem zestawu wyposażenia do jadalni, dobrze jest zadbać o to, by nowe meble korespondowały z charakterem wnętrza. Jeśli kuchnia jest urządzona w nowoczesnym stylu, podobnie jak salon, to najlepiej, aby jadalnia współgrała z tą stylistyką. W takiej sytuacji możemy wybrać np. designerskie krzesła tapicerowane i stół utrzymany w tym samym klimacie.

Jednak, jeśli w mieszkaniu dominują tradycyjne, drewniane fronty, a całość wystroju jest klasyczna i ponadczasowa, najlepiej tymi samymi zasadami kierować się wybierając stół i krzesła do jadalni.

Wygoda przede wszystkim

Meble kuchenne i do jadalni powinny być komfortowe dla domowników – bardzo często to właśnie jadalnia jest sercem domu, w którym rodzina nie tylko biesiaduje, ale np. wspólnie gra w planszówki. Krzesło kuchenne musi być zatem wygodne, a stół do jadalni powinien być dopasowany wysokością blatu do siedzisk. Dobrym rozwiązaniem są krzesła drewniane z tapicerowanym siedziskiem – miękka gąbka zapewnia komfort nawet podczas długotrwałego siedzenia, a tkaninę tapicerską możemy dopasować kolorystycznie do dodatków w jadalni.

Wybór odpowiedniego stołu jest równie ważny jak kwestia krzeseł. Przede wszystkim należy rozważyć takie parametry jak wielkość stołu i kształt blatu. Jeśli w kuchni jest niewiele miejsca lub w domu znajdują się małe dzieci, dobrym wyborem jest okrągły stół. Blat w kształcie okręgu lub elipsy nie ma ostrych kantów, o które domownicy (zwłaszcza dzieci) mogliby się obijać w niedużym pomieszczeniu. Jeśli rodzina jest duża, a sama jadalnia obszerna, lepiej wybrać stół prostokątny. Najłatwiej efektywnie zagospodarować przestrzeń blatu o takim kształcie, zwłaszcza w trakcie rodzinnych imprez.

jak wybrać stół i krzesła do jadalni

Jaki kolor mebli do jadalni będzie najlepszy?

Bardzo ważna jest też kwestia koloru mebli. Wybierając krzesła i stoły kuchenne, decydujemy się zazwyczaj na to, by miały one taki sam kolor. Nie jest to jednak żelazna reguła – zwłaszcza, jeśli stół jest drewniany, a krzesła tapicerowane. Jeśli jadalnia sąsiaduje bezpośrednio z kuchnią, dobrym pomysłem jest dopasowanie wybarwienia mebli w jadalni do koloru kuchennych frontów. Wtedy całość będzie dobrze się ze sobą komponować.

Do najchętniej wybieranych odcieni mebli drewnianych należą:

  • dąb sonoma - czyli odcień jasnego drewna, bardzo naturalny i ponadczasowy
  • ciemny orzech - odpowiedni dla wielbicieli mebli w kolorze venge
  • olcha - odcień uniwersalny, przypadnie do gustu osobom, które nie chcą do kuchni mebli bardzo jasnych, ani bardzo ciemnych

Hitem ostatnich lat są białe meble do jadalni, które nadają jej śródziemnomorskiego stylu. Bardzo fajnym pomysłem jest łączenie ze sobą dwóch różnych kolorów – to świetny patent zwłaszcza w przypadku mebli drewnianych. Stół do jadalni może mieć białe nóżki i blat w kolorze naturalnego drewna. Natomiast krzesła drewniane mogą być całe białe, z wyjątkiem siedziska, które będzie wybarwieniem pasować do blatu. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bowiem te części mebli, które są najbardziej narażone na zarysowanie lub zaplamienie, będą w ciemniejszym odcieniu.

Jaki zestaw do bardzo małej jadalni?

Odwiecznym dylematem właścicieli małych mieszkań jest wybór odpowiednich mebli. W przypadku małej jadalni nie jest inaczej. Jeśli kuchnia jest niewielka, a w mieszkaniu lub domu cyklicznie organizowane są imprezy z większą liczbą biesiadników, najlepiej jest postawić na rozkładany stół. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić mnóstwo miejsca, gdy duży blat akurat nie będzie potrzebny. Stoły rozkładane mają bardzo przemyślaną konstrukcję, dzięki której są stabilne. Dobrze sprawdzają się więc nawet wówczas, gdy potrawy i zastawa stołowa zajmują całą powierzchnię blatu.

Meble do jadalni wybiera się na lata, dlatego warto zainwestować w wyposażenie wysokiej jakości, które będzie dobrze służyć rodzinie podczas obiadów i innych wspólnych chwil. Wygodne krzesła i stabilny stół znacząco ułatwiają też codzienne prace kuchenne, co jest nie bez znaczenia, zwłaszcza dla osób, które spędzają w kuchni sporo czasu.

Materiał Partnera